Bu 5 Yöntemle Sadece 5 Dakika İçinde Karşınızdaki Kişinin Sizden Hoşlanmasını Sağlayacaksınız

tatli-sevgililer

Yeni tanıştığınız ya da belli bir süredir hayatınızda olan birine hiçbir sebep yokken ısınamadığınız oldu mu? Ya da tam tersi senaryoyu bir düşünelim. Ortada hiçbir neden yokken yeni tanışmış olsak bile, bazı kişileri “daha çok” severiz. Türkçe de buna kısaca “kanım kaynadı” diyoruz. Şüphesiz ki, her iki olasılıkta daha önce defalarca başınıza gelmiş durumlardır. Ancak duygusal zeka üzerinde uzman olan Harvey Deutschendorf’a göre bu sebepsiz hoşlanmaların veya hoşlanmamaların altında yatan bazı psikolojik sebepler var.

insanlar

Peki esas soruya dönersek, bazı insanları daha “hoşlanılabilir” yapan şeyler nedir? Bu kişiler neyi doğru yapıyorlar? Harvey Deutschendorf’a göre bunları kısaca 5 madde altında toplayabiliriz;

1. Olumlu ve rahat olma

İnsanların enerjisi yüksek kişilerin etrafındayken kendilerini daha iyi hissettikleri bilinen bir gerçektir. Eğer birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız, öncelikle hedeflediğiniz kişinin kendini iyi hisettiğinden emin olmalısınız. Gülümseyen bir surat ifadesiyle konuşmak ve rahat bir izlenim vermek, karşınızdaki kişinin de rahatlayarak kendini daha kolay ifade etmesine yol açacaktır. Yani sosyal ilişkiyi resmiyetten kurtararak yumuşatmak esastır.

2. İltifat

En çok yanlış anlaşılan konulardan biridir. Birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız, karşınızdaki kişiye iyi hissetirdikten sonra ona iltifat etmelisiniz. Ancak bu iltifatlar kesinlikle fiziksel özellikler üzerine olmamalarıdır. Erkek veya kadın fark etmeksizin, tüm insanlar kendi konumlarının övülmesinden, zor bir işi başardıklarının düşünülmesinden ve sosyal statü olarak değerli olduklarını hissetmekten haz alırlar.

ovgu

Bu duruma örnek vermek gerekirse, karşınızdaki kişinin işi, okulu, girdiği sınav vb. hakkında yapacağınız yorumlar çok önemlidir. İnsanlara, hayatlarında önemli yer teşkil eden bu durumlar karşısında iyi iş çıkardıklarını hissettirirseniz, kesinlikle size ısınacaklardır.

3. Ucu açık sorular sorun

Bir kişinin sizden hoşlanmasını sağlamanın mutlak yolu onunla uzun süre tıkanmadan konuşabilmekten geçmektedir. Bunu başarmanın yolu ise, tek cevaplık sorular sormaktan kaçınmaktır. Yani cevabı “evet” ya da “hayır” olan sorular faydadan çok zarar sağlar. Ucu açık sorular ise, kesin bir cevabı olmadığı için konuşmanın mecburen uzamasına yol açacak ve sohbet sürenizi uzatacaktır.

tatli-sevgililer

Örneğin, “En sevdiğin oyuncu kim?” sorusunun cevabı basit ve tektir. Ancak “Johnny Depp bence çok iyi bir oyuncu. Sen ne düşünüyorsun?” gibi bir soru sorarsanız, bu konuşmanın uzamasına ve başka başlıklar açılmasına sebep olacak türden bir soru olur. Çünkü bu durumda aktörün oynadığı bazı ünlü filmler, o filmlerin hikayesi, diğer rol arkadaşları ve daha birçok konu kendiliğinden açılacak ve konuşma çabasız bir şekilde akıp gidecektir.

4. Ortak nokta bulun

Yukarı madde ile bağıntılı olarak ucu açık sorular sorduktan sonraki adımınız, ortak noktalar bulmak olmalıdır. Çünkü ortak noktalar karşınızdaki kişiyle bir sonraki görüşmenizi belirleyici olacaktır.

sevgili-resimleri-3

Örneğin, sinema üzerine konuştuğunuz kişiyle, aynı filmin çıkmasını bekliyor olabilirsiniz. Bu durum karşınızdaki kişiyle aranızda bir bağ yaratacaktır ve karşınızdaki kişiye filme beraber gitme teklifinde bulunabilmenize olanak doğuracaktır. Aslında normal şartlarda garip kaçacak olan, sinemaya gitme teklifi, öncesinde konuyu bağlayan bir sohbet dahilinde gerçekleştiği için hiçbir şekilde garip karşılanmayacaktır.

5. İsimlerini tekrar edin

İnsanlar kendileriyle bağdaştırdıkları isme karşı psikolojik ve bilinçaltı seviyesinde büyük bir farkındalık geliştirmiş durumdadır. Yolda giderken, tanımadığınız birinin sizin adınızı kullanarak birine hitap ettiğini duyduğunuzda bu yüzden irkilerek sağınıza solunuza bakarsınız. İşte bu mekanizmayı harekete geçirmek karşınızdaki kişinin size karşı bir şeyler hissetmesini sağlayabilmek bakımından çok faydalıdır.

insanlik

Konuşurken sizden hoşlanmasını istediğiniz kişinin ismini çok göze batmayacak şekilde cümle aralarında, geçirmelisiniz. Özellikle vedalaşma esnasında, kişinin ismini kullanarak veda etmeniz çok önemlidir. Örneğin Ece isimli biriyle vedalaşırken “Görüşürüz, kendine iyi bak” yerine, “Görüşürüz Ece, kendine iyi bak” demek büyük fark yaratacaktır.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar