Bu Gerçeği Kabul Ediyorsanız Çok Öz Güvenli Bir Bireysiniz!

leonardo-dicaprio

Öz güveni yüksek bir insan olmak için gereken şeyler nelerdir? Her şeyi mükemmel yapan biri mi olmak lazım, yoksa başarılarımızla böbürlenmek mi? Ya da insanların önünde aptalca tabir edilen şeyleri yapmakla mı öz güvenli olunur?

İlk yargı muhtemelen çoğu insan tarafından öz güvenli bir bireyde olması gerekenlerdir. Bu konuyla ilgili yazılan birçok makalede ne zaman öz güvenimizden şüphe etsek kendimize başarılarımızı hatırlatarak rahatlamaya çalışmamız gerektiği söylenir. Fakat belki de çok başka seçeneklerimiz de vardır. Aslında kendini saçmalıklarıyla, toplumca “aptalca” olarak kabul edilen davranışlarıyla kabul eden insanlar, daha öz güvenli bir birey profili çiziyor.

araba

Bazı insanların kendini böyle kabul etmesi, kendiyle barışık olması çok zordur. Başarılı olmak herkesin yürüdüğü yolun sonunda varmak istediği yerdir. Çünkü yeteneklerimizi ve gücümüzü somut olarak görebilme imkanı sağlar. Ama bunun yanında öz güven duygusunun tam olmasından insanları alıkoyan şey çok fazla mükemmel olma ihtiyacı, diğer insanların dediklerini düşünerek hareket etmek, yetenekleri abartmak. Aslında bu düşünceler ve duygular öz güven duygusunu tehdit ediyor ve bizi ağırlığıyla aşağıya çekiyor.

ofiste-uyuyan-calisan

Başarılı sporcuları gözünüzde canlandırın. Rekabet ortamlarında kendinden ödün vermeme isteği negatif bir sorumluluk yükler ve o sporcunun başarısız olmasına neden olabilir. Rezil olma kaygısı güden bir birey sadece bu duruma odaklandığı için hedefine varması zordur. Aslında dikkati toplamak gereken yer sadece başarmaktır. Bu yolda önünüzde duran hiçbir engele -kaygı, korku gibi- takılmamaktır. Öz güven duygusu kabiliyetli ve mükemmel olma isteği üzerine inşa edilmemelidir. Tuhaflıkları kabullenen bir birey olmak gerçek öz güvene sahip olmanızı sağlar.

pasta

Herkes rezil olabileceği durumların ortasında kalır veya söylediği bir söz karşısında altüst olur.

Kabullenmek bazıları için zor olabilir. Fakat herkes aptalca durumlara düşer. Gurur, haysiyet bunlar herkes için belli önemler arz eder. İnsan özünde hata yapan, doğal olarak hatalı durumlara kendini düşüren bir varlık. Eminim zaman zaman hepimiz dünya üzerindeki tek aptal olduğumuzu düşündük. Ama o an çok daha başka aptallıklar yapan başka insanların dünya üzerinde yaşadığını unuttuk. Bazen aşağılanma korkusuyla zayıflıklarımızı olabildiğince gizlemeye çalıştık. Bu herkesin yüzleşmesi gereken bir durumdur.

kahve-kupasi

Muhtemelen kendinizde tuhaf bulduğunuz şeyler aptalca bile değilken kendinizi bu döngünün içerisine hapsediyorsunuz.

Öz güven kavramı sadece gururlu olmanın da ötesinde bir anlama sahiptir. Etraftaki herkes saçmaladığında, saçmalamanın bir sakıncası yoktur. İnsanın kendi gibi davranması daha kolaydır. Bunu neden sadece etrafımızdaki insanlarla sınırlamayı tercih ediyoruz?

parti

Kendinizle dalga geçin!

Hata yapmaktan korkmamak ve sonrasında kendinize gülebilmek öz güvenli olmanın anahtarıdır. Her şey aslında bu kadar basit. Kendinizi sınırlamayın ve eleştirilere açık olun. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edip, hatalarınızla veya saçmalıklarınızla dalga geçebildiniz zaman kabul görmek için mükemmel olmaya ihtiyacınızın olmadığını anlayacaksınız. Gerçek öz güven duygusu rahat olmakla doğrudan ilişkilidir. Sadece kendinize izin verin.

oz-guven

 

Ekleyen Ecem Bayir

Ecem Bayir

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar