Her Gün Sigara Ve Şarap İçiyor, Hiç Bir Sağlık Problemi Yok Ve Tam “102 YAŞINDA”

yaşlı kadın

Maysie Strang’ ın hayat tarzı, doktorların ve sağlıklı yaşam gurularının önerilerinin hiç birine uymuyor. O hayatı boyunca tıp dünyasının sağlıklı bir yaşam için öğütlediği tavsiyelerin hiç birine saygı duymamış, 75 yıl boyunca günde 20 sigara içmiş, istisnasız hala her gece şarap içiyor, herhangi bir ilaç almıyor ancak tüm bu kötü alışkanlıklara rağmen 102inci doğum gününü sağlıklı bir şekilde geride bıraktı.

Glasgow’lu bu büyükanne 20’li yaşlarından bu yana her gün bir paket sigara ve hatırı sayılır miktarda alkol tüketiyor. Gençlik yıllarında sigara içmeye başladıktan sonra, sadece 90’lı yıllarda uyluk kemiğini kırdığı için yatırıldığı hastanede kaldığı süre boyunca sigara içmeyi bırakmak zorunda kalmış olan 102’lik çılgın büyükanne, hastaneden çıkar çıkmaz yine sigara ve şarap tüketmeye devam etmiş.

102 yasindaki kadin

Yaşlı kadının bunca kötü alışkanlığa rağmen bugüne kadar hiç bir sağlık sorunu yaşamadan ve hiç bir tıbbi ilaç kullanmadan bu yaşa gelmiş olması karşısında oğluda şaşkın; “Anneme baktıkça sigara içtiği için sağlık problemleri yaşayan insanların varlığı bana absürd geliyor. Annem başlı başına bir paradoks.” İşin daha da ironik kısmı ise yaşlı kadının kocası sağlıklı beslenen ve kötü alışkanlıkları olmayan spora düşkün bir beden eğitimi hocası olmasına rağmen 65 yaşında hayata veda etmiş!

102 yaşındaki Maysie Strang’ın söylediğine göre, yaşlı kadının hiç bırakmadan sürdürdüğü bir diğer alışkanlığı ise düzenli olarak muz yemesi. “Daily Express” gazetesinde editör olarak çalıştığı yıllarda, tam bir sigara bağımlısı olan Strang, her mesai bitimi 1 paket sigara bitirirken aynı zamanda yoğun çalışan bir editör olduğundan yemek arasına çıkacak vakti olmadığını ve günü küçük öğünlerle atlattığını, bu küçük atıştırma saatlerinde ise yıllar boyu sadece “muz” tükettiğini, bu alışkanlığını hala sürdürdüğünü ve muzun onun tek ilacı olduğunu dile getiriyor. Besin değerleri, içerdiği potasyum, vitamin ve mineraller göz önünde bulundurulduğunda, kim bilir belki de gerçektende her gün düzenli olarak muz tüketmek uzun yaşamın kapılarını aralayan sırrın ta kendisidir, ne dersiniz?

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar