Bulmaca Çözmenin Size Sağladığı 6 Büyük Fayda

Bu başlığı okuduktan sonra herkes koşup bulmaca çözmeye gidecek!

crossword

Boş zamanları değerlendirmek, beyni geliştirmek, pratikliği arttırmak. Daha neler neler.. İşte sizin için derledik:

1. Psikolojik Olarak Destek Sağlar

Olumsuzluklar yaşadınız, stresli bir günde olduğunuz belli. Bulmaca çözerken beyninizi başka bir yere yönlendiriyor olmanız stresinizi belirli seviyede azaltacak ve psikolojik olarak rahatlamış hissedeceksiniz.

bulmaca-cozmek

2. Pratik Zekayı Arttırır

Sorulara hızlı yanıt verirken, beyninizin arka kısımlarında kalan bilgilerinizi ortaya çıkartır, zihni çalıştırmayı hızlandırır ve pratik ve çabucak çözümleri deneyimleme sıklığınız artar.

playing-crossword-puzzle

3. Unutkanlığı Azaltır

Alzheimer, bunama ve erken unutma gibi sorunların azalmasına yönelik en büyük çözüm elbette ki çalışan bir beyin. Araştırmalar düşünen insanların daha az bu sorunlarla karşılaştığı yönünde.

crossword

4. Konuşma Diline Katkı Sağlar

Eş anlamlı kelimeler, farklı kelimeler derken bulmaca çözdükçe bir bakmışız ki kelime dağarcığımız artmış da artmış. Hem hızlı hem de pratik konuşabilip; kelime dağarcığı daha yüksek bir insan olmayı kim istemez ki?

bulmaca

5. Kapasiteyi Arttırır

Bulmaca çözerken sorunlarla baş edebilme yetimiz artarken, çözüme odaklanabilme, hızlı karar verme gibi yetilerimizin de arttığını söylemek mümkün. Bu da bize kapasitemizi arttıran, bize katkı sağlayan bir aktivite olarak dönüyor.

crossword-puzzle

6. Hafızayı Güçlendirir

Bir iki beş bulmaca derken hatırladığımız sözcükler hafızamızı güçlendirmeye birebir. Hızlı ve pratik zekayı ortaya çıkaran hız ve hafıza ürünü bulmaca, sadece onunla ibaret kalmayıp günlük hayatımızdaki hafızamızı da güçlendiriyor. Beyin kasları hızlı pratik yapmaya alıştıkça hafızamız güçleniyor ve daha kolay hatırlayan, mantıksal ve analitik bir beynimiz oluyor.

doing-crossword

Ekleyen Beril Irem Sezer

yazar mı yazar at filoji.com

Yorumlar