Bunca Yıldır Gizemi Koruyan Mısır Piramitlerinin Gizemi Çözüldü Mü?

misir-piramiti

139 metre yüksekliğindeki Keops Piramidi 3,871 yıldır insan eliyle yapılan en büyük yapısı olma özelliğinde. Yaklaşık 4,500 yıl önce Mısırlılar, koca koca taşları taşıyarak çölleri aşmışlar. Ama nasıl?

Bu konuya ışık tutacak önemli bir ipucu bulundu. Arkeologlar tarihte ilk defa bu bölgede meyilli rampalar bulma umuduyla araştırma yaptılar.

misirrrrr

Umdukları gibi de oldu. Mısırlılar’ın piramitleri yaparken kullandıkları rampalarla kızakların buluntuları gün yüzüne çıktı. Mısır Eski Yapıtlar Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Antik Mısırlılar bu harikaları inşa ederlerken ”eşsiz bir sistem” kullanmışlar. Rampalar var olan tüm soruların cevabı gibi görünse de, ilk defa buna dair fiziksel bir kanıt bulundu!

Araştırmanın tamamlanması için eğimleri içeren toplamda 100’ün üzerinde kazı yapıldı.

misirrrr

Basamaklar ve rampalar bir zamanlar Mısırlı işçilerin yaşadığı Hatnub çevresinde keşfedildi. Piramitlerin birçoğu kireç taşından yapılırken diğer heykeller, duvarlar ve basamaklar da kaymak taşından yapılma. Keops Piramidi’nin yapım aşamasının Kral Khufu zamanına dayandığı tahmin ediliyor.

”Kullandıkları bu eşsiz sistemin en azından Kral Khufu zamanına kadar gittiği düşünülürse, antik Mısırlıların büyük taşları rampalar ve dik yokuşlar kullanarak hareket ettirdikleri kanısına varabiliyoruz.” diyor Hatnub’da yapılan araştırmanın başkan yardımcısı Yannis Gourdon.

misirr

Önceki araştırmaların gösterdiği üzere, Mısırlıların kızaklar ve urganlar kullanarak neredeyse 2.5 ton ağırlıktaki taşları çölde sürüklemiş olmaları mümkün. Araştırmacılar, taşları kaydırmak için çöldeki kumların üzerine su dökmüş olmaları ihtimali üzerinde de duruyor.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar