Büyük Dâhi Nikola Tesla’nın 7 Üstün Hayat Kuralı

nikola-tesla-sozleri

1. Kendinle vakit geçir.

Tesla yaşadığı dönemde yakın çevresi tarafından yalnız vakit geçirmeyi seven biri olarak bilinirdi. Nikola Tesla yalnızlıkta insana ilham veren bir sükunet olduğuna inanırdı. Ona göre yalnızlık bir insanın en verimli olduğu zamandı. İcatlarının bir çoğunu yalnız başına vakit geçirirken ortaya çıkarmıştır.

nikola-tesla-1

2. Bilgine çok güvenme.

Bilime inananlar arasında en yaygın kanı bilginin güçünün mutlak olduğudur. Ancak Tesla’ya göre bilginize çok güvenmek sizi yanıltabilir. Bu savın ardında yatan sebep ise bilimde ilerlemenin asla durmaması ve doğru olarak bildiğimiz şeylerin bir sonraki gün yanlış olabileceği düşüncesidir. Yani kısacası insan sürekli olarak öğrenmeye açık olmalıdır.

tesla-resimleri

3. Yeni fikirlere açık ol.

Tarih bize gösteriyor ki, insanoğlu yeni fikirleri kabul etme konusunda oldukça başarısız. Tesla bu duruma karşı çıkanlardan. “Bilim metafiziği ciddi bir şekilde incelemeye başladığında yüzlerce yılda katedemediğimiz mesafeyi on yıl içerisinde katedeceğiz.” diyerek farklı alanlarda yeni fikirlere açık olmanın gelişim için gerekliliğine ve önemine dikkat çekmiştir.

tesla-eski-resimleri

4. Eleştirilere fazla kulak asma.

Tesla bir keresinde şöyle demişti; “Şimdilerde mükemmel olarak nitelendirilen her şeyle geçmişte alay edilmiş, bastırılmış ve hatta lanetlenmiştir.” Tesla’nın kendiside hayatı boyunca hakaret boyutuna varan eleştirilere maruz kalmış fikirleri fazla uçuk olduğu gerekçesiyle alay konusu edilmişti. Ancak bugün yaşamış en büyük dahilerden biri olarak anılıyor.

tesla-yaslilik

5. Ufak şeylere şükretmeyi unutma.

Bilim insanları ve düşünürlerin sıklıkla düştüğü hatalardan biri hayatın sıradan gözüken uzamlarını göz ardı etmek. Tesla’ya göre hayatın mucizeleri çoğu zaman sıradan göürdüğümüz ufak detaylarda saklı. “Daima yeni heyecanların peşinden koşuyoruz. Ancak onları elde ettiğimiz an bize sıradan gelmeye başlıyorlar.” Hayatımıza giren ufak şeylere şükretmeyi unutmamalıyız.

tesla-resim-1

6. Bencil olma.

Tesla’ya göre bencillik ederek ancak kendinizden eksiltirsiniz. Gerçek mutluluk paylaşmaktadır. Ona göre bencil olarak elde edilecek maddi manevi bir başarı, gece başını yastığa koyduğunuzda hissedeceğini manevi huzurun yanında önemsizdi.

tesla-resimleri-3

7. Paraya tamah etme.

Modern çağ insanları olarak parayla saplantılı bir toplum yapısına sahibiz. Evet, rahat bir yaşam sürebilmek için yeterli varlığa sahip olmak tabi ki önemli, ancak bu hayatımızın merkezine parayı koymalıyız anlamına gelmiyor.

nikola-tesla-resimleri

Tesla patent mücadelelerinde kaybettiği milyonlarca doların pekte umrunda olmadığını bir çok kez dile getirmişti. Onun için bir insanın değeri elde ettiği para ile değil ancak dünyaya ve çevresine kattığı değer ile anlaşılabilirdi. Tesla’nın “Paranın diğer insanlar için taşıdığı anlam, benim için bir şey ifade etmiyor.” sözü onun bu fikrinin manifestosu gibi. Ayrıca Dünya tarihinde hatırlanan ve saygı duyulan hiç kimsenin ne kadar para sahibi olduğuyla anılmaması da Tesla’yı haklı çıkarıyor gibi gözükmekte…

 

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar