Çabucak Almanca Öğrenmenin En Kolay Yolları

a chalkboard with the question sprechen sie deutsch? do you speak german? written in german, a pot with pencils, some books and the flag of Germany, on a wooden desk

1.Mükemmel Olmayı Beklemeyin

Bisiklet sürmeye ilk başladığınız zamanları hatırlıyor musunuz? Biner binmez mükemmel bir şekilde sürmeye mi başladınız? Aynı şekilde yeni bir dil öğrenmeye başladığınız da hemen mükemmel bir şekilde öğreneceğinizi beklemeyin. Hata yapacaksınız ve bunu kabullenmelisiniz, hata yapmaktan çekinmemelisiniz.

neueschreibschrift

 

2.Kulağınızı Almanca’ya Alıştırın

Dil en önemli ve öncelikli sözlü iletişim yönetimidir. Alfabe sadece bize sözlü harflerin sembollerini önümüze sunar fakat bu sembollerin bize şiveyi ve sesleri en ince ayrıntısıyla sunmasını bekleyemeyiz. Almanca için iyi bir kulak geliştirmelisiniz. Bunun en kolay ve etkili yöntemi Almanca film izlemek veya Almanca şarkı dinlemek.

painkillerhearingloss_m_091

3.Konuşmanızı Geliştirin

Bir dili tam olarak öğrenmenin en iyi yöntemi konuşmak. Yıllarca bir dil üzerine çalışmalar yapabilir, hatta bütün dilbilgisi kurallarını sular seller gibi ezberleyebilirsiniz. Fakat şunu asla unutmayın. Konuşmadan, bir dili pratiğe dökmeden öğrendiklerinizin hiçbir önemi yok. Konuşmanız için alıştırmalar yaparken normal bir ses tonunda sesli bir şekilde yapmalısınız.

speak

 

4.İstikrarlı Olun

Bir dili öğrenmek zaman ve istikrar ister. İstikrar bu konudaki en önemli faktör. Adam akıllı her gün 20 dakikanızı dile ayırmanız, bir hafta boyunca hiçbir şey yapmayıp sadece 1 saatinizi ayırmanızdan daha çok fayda sağlayacaktır.

language-learning

5.Kendi Kendinize Konuşun

Bir dil öğrenirken dinleme kabiliyetinizin konuşma kabiliyetinize göre daha çabuk oluşması muhtemeldir. Genellikle konuşulanlar anlaşılırken buna cevap vermekte zorluk çekmeniz kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumu çözmek için elinizden geldiği kadar kendi kendinize konuşmalısınız. Hiç kimse etrafınızda olmadığı için yeni dil öğrenen birisi olarak çekinmeniz gereken hiçbir durum olmayacaktır.

talking-infront-of-a-mirror

6.Ufak Notlarınız Olsun

Kendinize yanınızda taşıyabileceğiniz ufak notlar hazırlayın, bir tarafına kelimenin Almanca’sını diğer tarafa İngilizce’sini yazın. Her zaman yanınızda taşıdığınızdan emin olun. Bu şekilde boş bulunduğunuz zamanlarda bu notlara göz atabilirsiniz. Hem boş vaktinizi değerlendirmiş olacaksınız hem de kelimeleri unutmayacaksınız. Sadece birkaç dakikanızı ayırmanız bile yeterli.

study-notes

7.Eşyalarınızın Üzerine Notlar Yapıştırın

Evinizdeki eşyalara veya odalara Almanca isimlerini yazabilirsiniz. “Das schlafzimmer” (yatak odası), “der tisch” (masa) ya da “ser stuhl” ( sandalye)… Kelimeleri tamamen ezberlediğinizde notları çıkartın.

tisch-201020506976

8.Sakin Kalın

Dil öğrenirken sürecin her zaman aynı gitmesini beklemeyin. Bir hafta çok iyiyken başka bir hafta aynı performansı gösteremeyebilirsiniz. Bazen çok zorlandığınız için sanki ilerleme gösteremediğinizi düşünebilirsiniz. Bu durumun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Eğer tıkandığınızı hissederseniz, bildiğinizi konuları tekrar edebilirsiniz. Bu sizin diğer aşamaları öğrenmenizde yardımcı olacaktır.

tips-for-easier-studying-860x420

9.Kendinize Bir Partner Bulun

Kendinize ana dili Almanca olan bir partner bulun ve onunla konuşun. Bu sizin çok işinize yarayacaktır. Takıldığınız yerleri ona sorabilir ve konuşmanızı geliştirebilirsiniz. Hatta yakın arkadaş olup Almanya’ya seyahate bile çıkabilirsiniz!

two-friends-talking-and-drinking-coffee

 

10.Yüksek Sesle Okuyun

Yüksek sesle okumalar yapmayı deneyin. Yüksek sesle okumaya başladınız mı faydasını hemen fark edeceksiniz, aynı zamanda telafuzunuz da gelişecektir. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, bol bol sesli okuma yapmak size çok fayda sağlayacaktır.

book

 

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar