Çamaşırları Evinizin İçinde Kurutmanın Sağlığınıza Ne Denli Zarar Verdiğini Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

camasir-kurutma2

Özellikle kış mevsiminde evin bir odasına serilerek kuruttuğumuz kıyafetler küflü bir kokuya sahip olma eğilimindedirler. Ayrıca içeride kurutmak evinizin daha rutubetli bir hale gelmesine yol açar.

Elbiseleriniz içeride kururken, su buharlaşır ve evinizde havayı daha nemli yapar. Islak giysilerden birçoğu neredeyse iki litre su içerdiğinden dolayı, odada kurutmanız aslında evinizdeki nemi % 30 oranında artırabilir.

Bu ekstra nem, özellikle astım ve alerjilere karşı aşırı duyarlılık yaşayan kişilerde solunum rahatsızlığı ve enfeksiyona neden olabilen küf ve toz tanecikleri için ideal üreme koşulları yaratır.  

camasir-kurutma2

 

Aspergillosis

Aspergillosis aslında, tipik olarak nefes borusu, sinüsler ve akciğerleri etkileyen, ancak vücuttaki diğer dokulara yayılabilen aspergillus adı verilen bir mantar kalıbının neden olduğu bir grup hastalığın adıdır.

Bu durumlar tipik olarak hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük ve ateş ve benzeri semptomlara neden olur, ancak aynı zamanda sinutit ve akciğer enfeksiyonlarını da taklit edebilir. Daha ciddi semptomlar arasında ise kilo kaybı, göğüs ağrısı ve kanlı öksürük sayılabilir.

Bu durum bulaşıcı değildir ve sağlıklı kişiler genellikle akciğerlere yayılmadan önce enfeksiyonla savaşabilirler. Akciğerlere ulaştığında, durum tipik olarak mantar yok edici ilaçla tedavi edilir. 

camasir-kurutma

 

Bu durumla ilgili Amerika’da yaşanmış bir olay var.

Bolton’da üç çocuk bası 43 yaşındaki bir baba olan Craig Mather, yatak odası kaloriferinde sık sık kuruttuğu ıslak kıyafetlerden dolayı küfle ilgili ciddi bir enfeksiyon geçirdi. Mather, çocukluktan beri astımlıydı ve 1997’de tüberküloza yakalandı, her ikisi de akciğerlerini zayıflattı ve savunmasız kaldı.

Mather şöyle diyor: “Doktorum kronik akciğer aspergillozu teşhisi koyduğunda iyileşmeye başladım ve mantar enfeksiyonuna karşı savaşmak için bana özel ilaçlar aldım. Bunun sorunlarımı daha da kötüleştirebileceğini söyledi, bu yüzden son 12 ay boyunca çamaşırlarımı odada kurutmadım ve sağlığımda büyük bir iyileşme olduğunu fark ettim.” 

evi-havalandirmak

Profesör Denning verdiği önerilerde şunlarda bahsediyor: “Çamaşırlarınızı kapalı alanda kurutmak yerine açık, iyi havalandırabildiğiniz uyuduğunuz ve daha çok vakit geçirdiğiniz yerlerden uzak mekanlarda kurutun. Havanın rutubetini almak için nem giderici kullanın ya da odaları havalandırın. Yemek yaptıktan sonra ya da duş aldıktan sonra da evi havalandırmak sizin için iyi olabilir. Ayrıca evinizin tavanlarında küf oluşmasına engel olur.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar