Canım Sıkılıyor

beautiful-woman-bored-brunette-2234623

Bugün yine canım sıkılıyor. Yani bugün yine kendimim. Bugün günlerden yine oturma ve bekleme günü. Bazen kendi kendime düşünüyorum, insanoğlunun varoluşu bile sıkıntı ile alakalı bir mevzu iken benim canımın sıkılmaması nasıl mümkün olabilir ki? Okuyorum, çok okuyorum, elime ne geçerse okuyorum. Kitap, makale, çeviri… Okudukça şunu anlıyorum ki, yazarlar bir şey bildiklerinden değil canları sıkıldığı için yazıyor! Herkesin tıpkı benim gibi canı sıkılıyor…

facial-hair-fine-looking-guy-614810-1

Birçoğumuz varoluşumuza yüklediği anlamı anlatma çabasında iken bir çoğumuz anlamlandıramadığı bu dünyada var olmaktan dolayı hissettiği boşluk hissinden kaçmanın derdinde. Sanırım ben de ikinci gruba aitim. Kendimi bildim bileli, yani aklımı matah bir şeymiş gibi ergin bir birey olarak kullanmaya başladığımı hatırladığım zamanlardan bu yana içinde bulunduğum bu dünya hakkındaki fikirlerim hep muallakta. Ancak zaman geçtikçe görüyorum ki dünyayı anlamlandırmaya çalışmak, bunu okuyarak ve yazarak yapmaya çalışmak beyhude bir çabadan başka bir şey değil. Çünkü dünya anlamlandırmamız gereken bir yer değil, dünya sadece var olmamız gereken bir yer. Sadece var olmak… Tıpkı bir ağaç ya da bir kuş gibi.

Bu söylediklerimi dinlerken kulağa, okurken göze çok basit geliyor biliyorum ama ah sürekli düşünen bir zihin için öylesine zordur ki “sadece var olmak” öylesine zordur ki tanrının insana en büyük hediyesi ve aynı zamanda da en büyük laneti olan bu beyin denen naneyi gereğinden fazla kullanmadan var olmayı başarabilmek. Öylesine zordur ki bir parkta sessizce ağaçların hışırtısıyla ve kuşların sesleriyle dinlenerek öylece oturabilmek. Hiç susmayan bir beyinle yaşamak, her şey hakkında söylenen ve her şey hakkında bir fikri olan evhamlı bir arkadaşla bir odada hapsolmak gibi bir şeydir. Mapushane arkadaşımızı ehlileştirmediğimiz sürece hiçbir zaman gerçekten huzurlu olmayacağız ve maalesef hep canımız sıkılacak. Çünkü aslında canı sıkılan biz değiliz, aynı odada hapsolduğumuz arkadaşımız, yani beynimiz ve evet beynimiz ve biz ayrı iki varlığız.

drone-shot-high-angle-shot-man-2120084

Bu söylediğimi test etmek için şu an bulunduğunuz yerde etrafınızdaki objeleri inceleyin. İçinizden bir parça hemen objeler hakkında yorum yapmaya ve onların özelliklerini size sıralamaya başlayacaktır. Oysa ki siz sadece objelere baktınız. Objenin özelliklerini zaten biliyorsunuz ve onların özelliklerinin size sıralanmasına ihtiyacınız yok. Mesela masaya baktığınızda masanın üzerinde duran bardağı zaten hemen görürsünüz ancak içinizden biri ısrarla “masa… masanın üstünde bardak var.” şeklinde size zaten farkında olduğunuz şeyi tekrar tanımlayacaktır. İçinizden bir parça var olan her şeyi tekrar tanımlamak için can atıyor, sürekli konuşmak, sürekli yorumlamak istiyor. Çünkü canı sürekli sıkılıyor. Zen öğretisinde ve meditasyonda buna “monkey mind” demişler, yani maymun zihin. Gerçekten de mükemmel bir benzetme. Çünkü içimizde adeta bir kafesin içerisinde tıkılı kalmış bir maymun gibi sağa sola sürekli saldıran bir canlı ile yaşıyoruz ve biz onun kendimiz olduğuna o kadar inanıyoruz ki onun dışında sakince gözlemleyen oturaklı bir yanımız olduğunu unutuyoruz. O sesi de bilirsiniz. Zor anlarda içinizdeki maymun çıldırıp kafayı yerken, sizi sakinleştiren ve mantıklı düşünmeye davet eden “bak aslında öyle değil” diyen o sakin ses.

adventure-backpacker-clear-sky-1576937

Öyleyse bir daha canımız sıkıldığında yapacağımız şeyin ne olduğunu söyleyeyim; maymun zihnimize muz atmaktansa öylece bekleyeceğiz ve sakin sesi dinleyeceğiz. Daha önceden belirlediğimiz ve bizim için iyi olduğuna emin olduğumuz hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz. Anlık zevklerle maymun zihnimizi tatmin etmeye çalışmayacağız. Bitirmemiz gereken yazıyı bitireceğiz, yapmamız gereken ödevi yapacağız. İçimizde sürekli tatmin olma çabasıyla var olan o hayvansı yanı aç bırakacağız ve terbiye edeceğiz. Yoksa canımız sürekli sıkılacak ve ben artık canımın sıkılmasından gerçekten çok sıkıldım…

Can Eren
Takip Et

Can Eren

Yönetici at filoji.com
Kendime düşünceler.
Can Eren
Takip Et

Latest posts by Can Eren (hepsini göster)

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar