Cesaretiniz Var Mı? Zihninizi Özgürleştirecek 15 Soru

dusunen-bir-kadin-siyah

Şu anda, hayatımızda uğraştığımız en büyük engellerden biri stres. Bu stresin büyük çoğunluğu da işimiz kaynaklı, stresten kurtulmak için verdiğimiz çaba ise cabası. Yapılması gereken çok fazla şey olduğunda daha çok stres ile uğraşmak zorunda olduğumuz doğrudur, ama tam tersi durumlarda da yine stres olabiliriz: örneğin, eğer boş zamanımız çoksa.

kadin-huzunlu

Stresin bizi her gün bunalttığı o sıkıcı saatlerde, kendimiz için sağlıklı bir duygusal denge sağlamak adına, bazı kaynaklar kullanmamız gerekir. Aksi takdirde stres, uzun vadede, çözülmesi zor olacak birçok hastalığa neden olabilir. Bugün, sizlerle zihninizi boşaltacak ve böylece stressiz bir yaşam sürmenizi sağlayacak 15 soruyu paylaşmak istiyorum. Bu soruların üzerinde çok da fazla düşünmeden, ilk aklınıza gelen cevap ile devam etmeye çalışın. Soruların evet ya da hayır gibi veya yanlış ya da doğru bir cevabı yoktur.

derin-nefes-alan-kadin-576x384

Bu sorular, bilinçaltınızın en derin dehlizlerinize girmenizi ve böylece ilerlemenizi önleyen engellerin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Sahip oldukları etkiler ve basitlikleri sizi çok şaşırtacak.

1. Eğer yaşınızı bilmiyor olsaydınız, kendinizi kaç yaşında olarak tanımlardınız?

2. Hangisi daha kötü: yenilgiyi kabul etmek mi, yoksa hiç denememek mi?

3. Eğer hayat bu kadar kısa ise, hoşlanmadığınız onca şey yaparken neden gerçekten çok tutkulu olduğunuz işlerle meşgul olmuyorsunuz?

4. Bir iş tamamlanıp, yapılacak her şey yapılıp söylenecek her şey söylendiğinde; yapılanlar mı daha fazla olur, söylenenler mi?

5. Dünyadaki tek bir şeyi değiştirebilseydiniz, bu ne olurdu?

kapali-gozlerle-nefes-alan-kadin

6. Eğer mutluluk yerel para birimi olsaydı, hangi iş sizi bir milyoner yapardı?

7. İnandığınız bir şeyi mi yapıyorsunuz yoksa yaptığınız şeylere inanmaya mı çalışıyorsunuz?

8. Eğer bir insan hayatının ortalama süresi 50 yıl olsaydı, hayatınızı dolu dolu yaşamak adına ne gibi değişiklikler yapardınız?

9. Yağmur yağıyor, sizi eve bırakacak birine ihtiyacınız var, o anda bir araba tam önünüzde duruyor ve cam açılıyor. Arabayı kim kullanıyor?

10. Hangisine daha çok dikkat edersiniz: Bir şeyi iyi yapmayı mı, yoksa doğru yapmayı mı?

11. Değer verdiğiniz ve saygı duyduğunuz üç dostunuz ile akşam yemeğindesiniz. Dostluğunuzu bilmeden yakın arkadaşınızı eleştirmeye başlıyorlar. Yapılan eleştiri haksız bir tutum içeriyor, bu durumda ne yaparsınız?

elleriyle-kalp-yapan-kadin

12. Küçük bir çocuğa verilebilecek sadece bir tavsiye hakkınız olsaydı, bu ne olurdu?

13. Sevdiğiniz birinin hayatını kurtarmak için yasaları çiğner misiniz?

14. Öncesinde delilik olarak adlandırdığınız bir şeyin daha sonrasında dahihane olduğunu hiç düşündünüz mü?

15. Hayatınızda, diğer insanlardan farklı yaptığınız şey nedir?

Bu sorulara verdiğini cevapları iyi inceleyin. Verdiğiniz cevaplar size hayatınızın hangi noktasında olduğunuzu, kimlere güvendiğiniz ve kimlere güvenmediğiniz hakkında birçok ipucu verecektir. Bu aşamada bu cevaplara istinaden kendinize bir yaşam haritası çıkarmak sizin elinizde.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar