Cilt Tipinize Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?

fondoten-nasil-kullanilir

Sivilce’ye Eğimli Ciltler

Eğer sivilce sizin için çok büyük bir problem ise ortadan çok örtücülüğe doğru bir fondöten size çok uygun olacaktır. Fondöteni cildinize uygularken mutlaka temiz bir fondöten fırçası ya da temiz bir makyaj süngeri kullanmaya dikkat edin. Eğer daha önceden kullandığınız fırçayı veya makyaj süngerini kullanırsanız, sivilcelerinizin daha çoğaldığını fark edeceksiniz.

Bu cilt tipine sahipseniz L’oreal Paris’in 24h mat Infallible fondötenini, Mac Studio Fix Fluid veya aynı markanın Matchmaster isimli fondötenine bir göz atabilirsiniz.

sivilce

Yaşlanan Ciltler

Eğer bu cilt tipine sahipseniz sakın orta ya da çok kapatıcı fondötenler kullanmayın çünkü bu tarz fondötenler kırışıklıklarınıza dolacak ve sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir. Bunun yerine az kapatıcı su bazlı fondötenler veya renkli nemlendiriciler kullanabilirisiniz. Bunlar cildinizi hem nemli tutacak hem de sizi olduğunuzdan daha genç gösterecektir.

Bu cilt tipine sahipseniz Yves Saint Laurent markasının Touche Eclat fondötenini yada Laura Mercier markasının Tinted Moisturizer, renkli nemlendiricisine mutlaka bir bakın.

cilt-yaslanmasi-nasil-onlenir

Kuru Ciltler

Gün boyu cildinizin susuzluğunu gidermek için hafif örtücülükte nemli bir fondöten kullanabilirsiniz. Eğer fondöteninizin kalıcılığını arttırmak istiyorsanız parmaklarınızla fondöteni cildinize bastırın veya az kalıcı olması sizin için bir sorun yaratmıyorsa nemli bir makyaj süngeri kullanın.

Yves Saint Laurent Perfect Touch fondötenini yada Mac markasının Studio Sculpt fondötenini tercih edebilirsiniz.

kuru-cilt

Yağlı Ciltler

Cildinizdeki parlamaya kontrol altına almak için ortadan çok örtücülüğe sahip bir fondöten kullanmanız gerekir. Fondöteni uygularken bir fondöten fırçası veya bir makyaj süngeri kullanmalısınız çünkü parmaklarınızla uyguladığınızda yüzündeki yağı tüm cildinize yedirmiş olursunuz.

Özellikle Mac markasının Matchmaster fondöteni tam size göre veya L’oreal Paris markasının True Match fondötenine bir göz atabilirsiniz.

yagli-cilt

Normal Ciltler

Eğer normal bir cildiniz varsa gerçekten çok şanslısınız! Cildinizi fondötenle örtme seviyesi tamamen size bağlı. Mat veya parlak fondötenler deneyerek hangisinin size daha uygun olduğunu seçebilirsiniz.

Giorgio Armani Luminous Silk fondötenine veya Nars Sheer Glow fondötene mutlaka bir göz atmalısınız!

normal-cilt

Her cilt tipi için uygun birkaç öneri;

1.Cildinizin ortasından fondöten sürmeye başlayın çünkü en kızarık yerler oralar.

2.Kapatıcı sürdüğünüzün göz altı bölgenize fondöten sürmemelisiniz.

3.Fondöteninizin birkaç koyu tonuyla kontür yapabilirsiniz.

4.Eğer parmaklarınızı kullanıyorsanız, fondöteninizi olabildiğince cildinize bastırarak uygulamaya çalışın.

5.Eğer bir makyaj süngeri kullanıyorsanız, tampon hareketlerle uygularsanız çok doğal bir bitiş sağladığınızı fark edeceksiniz.

6.Eğer bir fondöten fırçası kullanıyorsanız, yuvarlak hareketlerle uygulamalısınız bu sayede çok doğal ve homojen bir bitiş sağladınızı fark edeceksiniz.

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar