Cilt Tonuna Göre Allık Nasıl Seçilir?

young-beautiful-woman-applying-powder

Cilt Tonunuza Bir Göz Atın

Tek bir ton seçip ona bağlı kalmak, makyajınızın bütünü için mantıklı bir hareket olmayacaktır. Arkadaşınız da şeftali veya bronz tonları çok güzel dururken, bu tonları kullanmak sizde absürt bir görüntüye sebep olabilir. Bu yüzden allık seçiminde özellikle, cildinizin tonunu iyi bilmeniz hayati bir önem taşıyor. Fakat allık tonu seçerken yüzünüzün makyajsız olmasına dikkat edin çünkü makyaj varken yüzünüzde allık tonu kendini tam olarak belli etmeyecektir. Yüzünüzü uyandıktan sonra hemen inceleyin çünkü gün içinde, yorgunluktan cildiniz daha solmuş gelecektir size.

cilt-tonu

Allıkları Gün Işığı Varken Sürün

Yüzünde allık denerken, gün ışığı olan bir yerde bulunun. Birçok makyaj malzemesi satan yer, bir dolu aynaya sahiptir fakat ışığı bir o kadar kötüdür. Bu yüzden allığı yüzünüze sürdükten sonra gün ışığı varken inceleyin, yapay ışıkları ton konusunda sizi yanıltabilirler. Allığı elinizin üstüne sürün ve daha sonra dışarı çıkın. Bu şekilde allığın gerçek rengini çok daha doğru bir şekilde anlayacaksınız.

woman-applying-makeup-in-the-mirror1

Beyaz Tenliyseniz:

Cilt tonunuza göre allık seçmenin birkaç püf noktası vardır. Genellikle beyaz tenli insanlara pembe veya gül kurusu tonundaki allıklar çok yakışır. Fakat tamamen beyaz tenli olduğunuza emin olun çünkü pembe allıklar, buğday tenliler de o kadar güzel durmamaktadır. Beyaz tenliyseniz şeftali tonlu bir allıkta gayet işinizi görür. Cildiniz allık ile bütünleşmeli ve sanki yanağınız da doğal bir kızarma varmış gibi durmalı.

Mac markasına ait Melba veya Peaches isimli allıklar tam size göre. Tabi ki Nars markasının dünyaca ünlü Orgasm isimli allığına göz atmayı unutmayın!

beyaz-ten

Esmer Tenliyseniz:

Eğer teniniz biraz daha koyuysa, normale göre biraz daha koyu bir allık seçmelisiniz. Dikkatli davranmalısınız çünkü çok koyu bir allık seçimi kötü durabilir. Özellikle pembe ve şeftali tonlarını bir arada bulunduran, hafif sedefli allıklar teninizde muhteşem duracaktır. Cildinize çok doğal bir görünüm verecektir ve sizi çok sağlıklı gösterecektir.

Golden Rose markasının Terracotta Blush’larından 04 numarasına mutlaka bir göz atın, daha mat bir seçenek için ise Mac markasının Gingerly isimli allığı tam size göre!

ruj-rengi-secimi-esmer-tenliler2

Buğday Tenliyseniz:

Eğer buğday tenliyseniz çok şanslısınız! Size göre bir çok seçenek mevcut. Pembe ve gül kurusu renklerini bir arada barındıran allıklar tam size göre. Aynı zamanda şeftali ve pembe tonlarını barındıran allıklar sizi çok sağlıklı gösterecektir.

Benefit markasının Rockateur allığı tam size göre! Mac markasının Sunbasque allığı ise sizi çok sağlıklı gösterecek başka bir allık

bug%cc%86day-ten-ic%cc%a7in-sombre-sac%cc%a7-rengi

Çok Koyu Tenliyseniz:

Eğer cildiniz çok koyuysa, allık konusunda çok koyu renklere eliniz rahatlıkla gidebilir. Şeftali veya pembe allıkları ise çok yoğun bir şekilde uygularsanız hiç sıkıntı yaşamazsanız.

Nars markasının Liberte ismindeki allığı; çok güzel bir kahvemsi şeftali mutlaka bir göz atmalısınız!

some-amazing-dark-skin-tips

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar