Çizgilerinizin Ardındaki Sır: 5 Dakikada Kendinizi Tanımanızı Sağlayacak ‘Karalama Testi’

karalamalar

Bilinçli zihnimizi bir kenara koyup dinlendirdiğimizde bilinçaltımız eylemlerimizin kontrolünü eline alır. Ve bilinmesi gereken şu ki, orada aradığımız tüm sırlar bulunur. Bu da bilinçli zihnimizi meşgul edersek veya dinlendirirsek, eylemlerimiz vasıtasıyla bilinçaltımızı gözlemleyebileceğimiz anlamına geliyor.

Karalama testinin arkasında yatan tüm felsefe işte budur. Evet, ‘karalama’ gibi bir masum eylem, hakkımızda çok büyük gerçeklere ışık tutabilir ve sırlarımızı ortaya çıkarabilir. Bu masum eylemler psikiyatristlerin insanların bilinçaltına inebilmek için en çok kullandığı yollardan biridir.

karalamalar

Şimdi çok kısa bir süreliğine de olsa, kendi hastamız ve kendi psikiyatristimiz olup orada neler sakladığınızı keşfetmek için bilinçaltınıza ineceğiz. Bunu şöyle yapacağız:

Elinize bir parça kâğıt ve bir kalem alın. Dilediğiniz gibi bir şeyler çizmeye, yazmaya, karalamaya başlayın. Yalnızca 5 dakika ara verin, kalemi tekrar elinize alın ve tekrar bir şeyler yazmaya, çizmeye, karalamaya başlayın. Zihninizi bu süre boyunca otomatiğe alın ve hiçbir şey düşünmeden içinizden geldiği gibi kalemi kağıt üzerinde gezdirin. Kısacası karalama yapın. Rahatlatıcı ve eğlenceli bir şey. Bunu günlük hayatın koşuşturmasına verdiğiniz küçük bir mola gibi düşünün.

karlamalar-2

Çizmeyi bitirdikten sonra ne çizdiğinize iyice bakın çizdiğiniz şeyler genel hatları ile neye benziyor? İnsan figürlerimi çizdiniz, yoksa imzanızımı atıp durdunuz? Aşağıda listeli seçeneklerden hangisine en yakın karalamalar yaptıysanız. Bunu ne anlama geldiğini okuyarak öğrenin;

Kağıda çizdikleriniz aşağıdakilerden hangisine daha yakın gözüküyor?

İnsan figürleri

insan-figuru

Eğer küçük insanlar çizdiyseniz muhtemelen son zamanlarda kendinizi güvensiz veya çaresiz hissediyorsunuz. Ya da bazı sorumluluklarınızdan kurtulmak istiyorsunuz. Küçük değnek veya sopa tarzı şeyler çizmekte duygusal olarak istikrarsızlık belirtisidir. Kendinizi diğer insanlardan uzaklaştırmaya ihtiyacınız varmış gibi hissediyor olabilirsiniz.

Kişisel düşünceler

Bu karalama çeşidi sıkıntıyı ve biraz da bencilliği gösterir. Bu alıştırma esnasında bir parça kâğıda karalanan kişisel düşüncelerin ve ifadelerin bolluğu o kişinin, dış dünyaya karşı kendini ne kadar çok sıktığının ve kötü durumda gözükmemek için sürekli kendini yokladığının kanıtıdır. İnsanlar karalama yapmak istedikleri zaman çok nadiren anlamlı düşüncelerini yazmayı tercih eder.

Gözler

gozler-doodle

Göz karalamaları, onları çizen insanların içsel benliklerini yansıtır. Büyük gözler dışa dönük bir kişiliği gösterir, bakan gözler izleme- izlenilme hissini sembolize eder ve kapalı gözler ise iç dünyayı işaret eder. Genel olarak karalama esnasında göz çizmeyi tercih eden kişiler gizemli bir yönü olan, mistik kişilerdir. Dışa yansıtmasalar dahi iç dünyaları çok derindir.

İmzanız

imza

İmzalarını karalayan insanlar dediğim dedik ve kendinden emin insanlardır. Bir sohbet esnasında veya bir problemi çözmeye çalıştığınız esnada düşünmeden, sık sık imzanızı karalıyor olmanız, gerektiğinde zor kararlar almaktan çekinmeyen biri olduğunuzu gösterir. Ancak, etrafınızdaki insanları kaçırmak istemiyorsanız, bu dikbaşlı halinizi törpülemeniz şarttır. Çünkü bu yönünüz insanların sizinle yakın ilişki kurmaktan kaçınmasına sebep olabilir.

Kareler, baklava desenleri ve diğer geometrik şekiller

kutulsr

Bu şekiller sabit bir hedefinizin, kanılarınızın ve hayat görüşünüz olduğunun işaretidir. Düşüncelerinizi başkalarından gizlemiyorsunuz ve inatçısınız. Kararlı ve bir hedef belirlediğinde mutlaka onu elde edebilecek potansiyele sahip kimseler hep bu gruptadır.. Aynı zamanda bu şekiller tedbirli ve uyanık biri olduğunuzun da göstergesidir.

Daireler ve halkalar

daire-karalama

Yuvarlak objeler (ister birbiri ile bağlı olsun ister yan yana olsun) başkalarıyla bir bağlantı kurma konusunda yetenekli olduğunuzu gösterir. İnsanlar arasında bağ kurma, organize etme gibi konularda iyi olabilirsiniz. Yalnız hissettiğinizinde dünyadaki diğer şeylerden kopukmuş gibi hissedebilirsiniz. Böyle olduğunuzda diğer insanlardan yeterince ilgi görmediğinizi hissediyorsunuz.

Hayvanlar

tilki-karalama

Çizdiğiniz hayvan herhangi bir gün üzerinde hissettiğiniz duyguların direkt bir göstergesi olabilir. Kaplan veya bir kurtsa bastırılmış saldırganlık saklıyorsunuz. Eğer bir tilki ise kurnazca bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Bir tavşan veya bir sincap çizmek korunmanın ve ilginin hasretini çektiğinizin işaretidir. Bir aslan ise etrafınızdakilere karşı üstünlük hissettiğinizi gösterir. Birbiri ardına aynı hayvanı çizdiyseniz eğer kendinizi onla kıyaslıyorsunuz ve bunu kişiliğinize ve davranışınıza yoruyorsunuz.

Spiraller ve dalgalı çizgiler

Diğer insanların problemleri sizin için çok önemli değil ve onlarla ilgilenmiyorsunuz. Gündelik sıkıntılardansa, daha büyük şeyler düşünmek ve düşlemek sizin daha çok hoşunuza gidiyor. Dünya ve evren sizi büyülüyor. Siz kendi davranışınızı gözlemlemeye ihtiyacınız varmış gibi hissediyorsunuz ve tartışmayı etrafınızdakilerle bırakın.

Oklar

oklarr

Bu şekil hayatınızın yöneldiği yöndür. Yukarı doğru olan bir ok başkalarına yönlendiğinizin, aşağı doğru olan ok ise kendinize odaklandığınızın bir işaretidir. Sola doğru olan geçmişinize baktığınız, sağa doğru olan ise geleceğe baktığınız anlamına gelir. Kısacası oklar, hayatınız hakkında düşüncelerinizin yansımalarıdır.

Yıldızlar

yildiz-karalama

Göz önünde olmaktan hoşlanan birisiniz. İlgi odağı olmak istiyorsunuz. Dikkat çeken biri olmak sizin için önemlidir. Eğer çizdiğiniz yıldızlar birbirinden ayrılıyorsa ve birçok farklı noktası varsa canınızın sıkkın olduğuna bir işaret olabilir.

Çiçekler, güneş ve bulutlar

bulut-ve-guns

Güzel çiçekler ve güneş şu an olup bitenden gayet memnun olduğunuzun net bir göstergesidir. Hayalini kurduğunuz harika bir şeyin gelecekte olacağının şansıdır. Bu çizimler iyimser bir kişiliği ve parlak niyetleri gösterir.

Çarpılar

x-isareti

Bu şekiller önceden size yakın olan birine karşı suçluluk duygusu barındırdığınızı ve sorumlusu olduğunuz bir sıkıntının sizi ağır bir şekilde üzdüğünü gösteriyor.

Küçük evler veya kutular

evler

Simetrik şekiller düzenli bir aşkı ve her şeyi planlı ve layıkıyla hesapladığınızı gösterir. Ayrıca ne istediğinizi bildiğinizi ve düşüncelerinizi savunduğunuzu gösterir.

Satranç tahtaları

satranc

Bu çizim şekli hoş kötü bir olaydan çıktığınızın göstergesidir. Eğer sık sık satranç tahtası çiziyorsanız kişisel meselelerinizden dolayı sıkıntı çekiyorsunuz demektir. Aynı zamanda hayatta nereye doğru gittiğinize dair şüpheleriniz olduğu anlamına da gelebilir.

Bal peteği şekilleri

bal-petegi

Huzur ve uygunluk için uğraşıyorsunuz ve hayatınızı daha iyi düzenlemek istiyorsunuz. Hatta bir aile kurmayı bile düşünüyor olabilirsiniz.

Yorumlar