Çocuğunuzda Deneyerek Zekâ Durumunu Hemen Tespit Edebileceğiniz Misket Teorisi

okuldaki-ogrenci-1

Zihin kuramında oldukça bilinen bir test bu. Orjinal adıyla Sally ve Anne teorisi de diyebiliriz. Gerekli şey ise sadece bir sepet, bir kutu ve yeteri kadar misket. Çocuklarda gelişim bozukluklarından şüphelenilen durumlarda eğer gerçekten de böyle bir durum varsa, bunun erken tespitini sağlamak açısından gayet faydalı bir oyun. Ancak bu testin sonucu ne olursa olsun bu sadece bir tespittir, teşhis değil. Teşhisin ancak alanında uzman kişiler tarafından koyulabileceğini unutmayın.

misketler

Gelelim bu zihin teorisini uygulamaya koymaya. İhtiyacımız olan şeyler ufak bir sepet, aynı şekilde ufak bir kutu, yeteri kadar misket (veya taneli herhangi birşey) ve üçüncü bir kişi. Çocuğun annesi veya başka bir tanıdığınız olabilir. Test şöyle başlar; Üçüncü kişi çocuğun açıkça görebileceği bir şekilde misketleri toplayarak, kutuya koyar ve ardıdan odadan çıkarak kapıyı kapatır. Daha sonra siz veya testi gerçekleştiren kişi, çocuktan kutu içerisindeki misketleri alarak boş olan sepete koymasını söylersiniz ve ardından çocuğa odadan çıkan kişinin misketleri nerede arayacağını sorarsınız.

misket-oynayan-cocuk

Eğer çocuk odadan ayrılan kişinin geri döndüğünde misketleri kendi bıraktığı yerde yani kutunun içinde arayacağını söylüyorsa bu teoriye göre testi geçmiş demektir. Çünkü çocuk odadan ayrılan bireyin farklı bir zihine ve onunkinden farklı bilgilere sahip olduğunu anlayabiliyor demektir. Ancak çocuk, geri gelen kişinin misketleri kendi koyduğu yerde değil de, şuan ki yeri olan sepetin içinde arayacağını söylüyorsa kognitif açıdan bir takım sıkıntılar yaşıyor olabilir. Çünkü bu durum çocuğun, her bireyin farklı bir zihni ve bilgi birikimi olduğunu tam olarak idrak edemediği anlamına gelir.

misket-teorisi

Bu ayırt etme yetisi okunduğunda çok kolay gözükse de neredeyse 4-5 yaşına kadar olan çocukların birçoğunun bunu yapamadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca zekaları ile nam salmış maymunlar, işaret dili öğrenmek gibi uçuk işleri bile başarıyla yaparken, bu testi tam anlamıyla geçememekteler. Yani bilişsel yeti alanı biraz karışık bir alan.

kafas-karisik-cocuk

Ancak şunu da unutmayın ki çocuğunuzun bu testi geçememiş olması onda mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Çocuk sırf o an canı öyle istediği için ters cevap vermiş olabilir, sizinle dalga geçiyor olabilir veya testi çocuğa yeterince iyi anlatmadığınız için çocuk sizi anlamamış bile olabilir. Yukarıda da söylediğim gibi mutlak tanıyı ancak bir uzmana danışarak elde edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun bilişsel durumda bir problem olabileceğini düşünüyorsanız kendiniz bu ve benzeri testlerle durumu tespit ettikten sonra bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Bu testten faydalanabilecek kişilere ulaşması adına paylaşmayı unutmayın. Sağlıkla kalın.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar