Çoğu Kişinin Bakmaya Bile Cesaret Edemediği Yalnızlığı Sevenler İçin Tasarlanmış 7 Muhteşem Ev

ev3

Bazılarımız kenar mahallelerin komşuluk konforunu tercih ederken, kimi insanlar da büyük şehirlerin kolaylıklarını severler. Hangisinin sizi en iyi tanımladığı fark etmeksizin, zaman zaman hepimiz başımızı alıp sistemden uzaklarda adeta bir hiçliğin ortasında yaşadığımızı hayal ederiz.

Belki kendinize olan bir adada ya da ormanın derinliklerinde bir kulübede yaşamayı hayal ediyorsunuz. Size bu hareketli günlerinizde ” ahh keşke” dedirtecek cinsten bir yazıyla karşınızdayız. Bu evler tam size göre olabilir.

1- Nehirdeki Ev

ev1

40 yıldan fazla süredir orada olan bir küçük ev doğanın maruz bıraktığı tüm zorluklara karşı ayakta kalmış durumda. Sırbistan’daki Drina Nehri’nin ortasındaki bir kaya üzerinde dengelenmiş halde ev, sel ve yüksek rüzgarlara maruz kalsa da sağlam kaldı. Nehir’e atlayış yapan bir grup genç yüzücü tarafından, bir dinlenme yeri olarak kullanılan bu kayaydı, belli bir zaman sonra burayı daha konforlu bir hale getirmek adına tahtadan bir ev inşa ettiler.

ev2,

2- Luka Vuerich Kulübesi

ev4

Bu küçük yapı, Julian Alpleri’ndeki Foronon Buinz’in tepesinde bulunan rahat bir kulübedir. Mimar Giovanni Pesamosca tarafından tasarlanan ve ölen dağcı Luka Vuerich’in anısına yaptırılan bu kulübede dokuz yatak bulunuyor ve deniz seviyesinden 2531 metre yüksekte bulunuyor. Yürüyüşçüler, tırmanıcılar veya dağlarda dinlenmek için yer arayanlar için stratejik bu konuma sahiptir. Kulübede uyumak ücretsizdir… Oraya tırmanabilmek şartıyla!

ev3

4- Bahçe kulübesi

ev6

Bu proje Avanto Architects’in mimarı Ville Hara ve tasarımcı Linda Bergroth’un işbirliği ile yapılmıştır. Çift bahçe kulübesi projesini 2010’da başlattı. Basitçe tornavida ile monte edilebilen malzemelerden, yeşil bir ev ile bir saklama deposunu bir araya getirdi. Bergroth, doğu Finlandiya’daki küçük bir adada kendi kulübesine sahip olmak için prototiplerden birini özelleştirdi.

ev5

4- Bin Adalar’da Tek Bir Ev

ev7

Kanada’nın Saint Lawrence nehrinin ortasında, sadece bir evi destekleyecek yeterli alana sahip küçük bir ada olan ‘Just Room Enough Island’  var. Gelgit yüksek olduğunda, nehrin suyu evin duvarlarına yaslanır, fakat alçak gelgitin olduğu günler, ev sahipleri bahçe mobilyalarını verandanın üzerine kurup rahatsızedebilecek bir komşu olmadan güneşin tadını çıkartabilir.

ev11

5-Toprak Kulübesi

ev8

1800’lerin başında Küçük Jon adında bir adam, güney Smaland, İsveç’te bulunan inşa edilmiş toprak kulübesinde yaşıyordu. Toprak kulübesi kısmen yere gömülmüş olarak inşa edilmiştir, üç taş ve bir ahşap duvara sahiptir. Bu kabinlerde yaşayan insanlar çoğunlukla arazi sahipleri adına yaşamlarını sürdürmek için çalıştı, oysa kabini miras alan bir kadın kocasıyla birlikte çürümesine karşı korudu ve restore etti.

ev-12

6- Gizemli Yalnız Ev

ev13

Ellioaey Adası’nda, otlaklarda dolaşan birkaç başıboş sığır dışında, yalnız ve esrarengiz bir yazlık bulunur. Dünyanın geri kalanından ayrı bir izole edilmiş halde olmasından başka, ada ya da orada bulunan ev hakkında çok fazla bilgi yoktur.

ev9

7- Kırsal Avustralya’daki Tintaldra Kulübesi

ev10

Victoria’daki Murray Nehri’nin güney kıyılarında yer alan ve özerk bir şekilde köşesine çekilmiş halde bulunan bu yer, tamamıyla sistemden bağımsızdır. Modular ve prefabrike mimaride uzmanlaşmış bir stüdyo olan Modscape tarafından tasarlanan konut, deniz aşırı ülkelerde çok fazla zaman harcayan bir müşteri için konutlardan uzaklaştırılmış ve samimi bir yerolarak hizmet ediyor. Evin bulunduğu yerdeki geçen yoldan bakıldığında, yapı, dağlık zemine karşı koyan, küçük bahçeli kulübe gibi görünen manzara parçası haline gelir.
ev14

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar