Çoğu Sabah Uyandığımızda Görüşümüz Neden Bulanık Olur?

uyanan-bir-insan

Gözümüzün sürekli nemli kalmasını sağlayan ve bazal gözyaşı adı verilen yapı 3 farklı katmandan oluşuyor. Bu 3 katmanın en dış katmanı olan lipid yani yağ katmanı gözyaşının su olan kısmının çabuk buharlaşmasını önlüyor. Orta katman olan su katmanı da içinde bulundurduğu suda çözünebilen proteinler sayesinde korneayı ve gözü oluşturan diğer hücreleri hem besliyor hem nemli tutuyor.

kornea

En iç katmanda ise su katmanının göze daha iyi yapışmasını ve gözün her yerine dağılmasını sağlayan mukus katmanı var. Bu 3 katman birlikte gözyaşı filmi tabakası denilen kısmı oluşturuyorlar.

uyuyan-insan

Bazı geceler uyurken gözlerimiz çok az da olsa açık olduğunda ortadaki su katmanı buharlaşıyor ve geriye sadece yağ ve mukus katmanı kalıyor. Bu iki katman da kuruduğu zaman göz küremizin üzerinde ya da göz kapaklarımıza yapışmış şekilde beyaz ve sümüksü bir yapı oluşup uyandığımızda görüşümüzü puslu hale getiriyor. İşte uyandığımızda göz kenarlarımızda kuru ya da yapışık halde gördüğümüz ve çapak deyip geçtiğimiz şey de bu maddenin ta kendisi.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar