Çok Hata Yapıyor Olmanız Daha Mutlu Ve Başarılı Olduğunuza Bir İşaret

mutlu

Hataların, insan yaşamı üzerindeki etkisi muazzamdır.

Okulda, sorulara model cevaplarla cevap vermeniz öğretildi. Evde, disiplinli davranmanız, görgü kurallarınız ve sosyal ahlak kurallarına uymanız öğretildi. İşyerinde, hatasız bir şekilde çalıştığınızdan sürekli olarak bir beklentiye alıştınız demektir.

Yukarıdaki senaryolara ilişkin sorun, hataları cezalandırmalarıdır. Çok genç yaşlardan itibaren, insanlar hata yapma konusunda kötü hissetmeye mahkum edildi.

kız

Bu olumsuz geri bildirim çoğu insanın umutsuzca herhangi bir hata yapmadan hayatlarını yaşamaya çalışmasına yol açar.

Hataların Beklenmedik Bir Pozitif Tarafı Ortaya Çıkabilir

Gerçek şu ki, hataları önlemek için sonsuza dek daha fazla hata yapmaya başlıyoruz! Hataları farklı bir perspektiften incelemenin zamanı geldi. Güçlü ve hızlı kişisel büyüme sağlamaya yardımcı olan olağanüstü yeteneği var.

Hataları önlemeye çalışırsanız, planladığınızdan veya beklediğinizden farklı bir şey yaşamak için de fırsatları kaçırmış olursunuz.

Egzotik bir bölgeye seyahat ederken bağlanan bir uçuşu kaçırdığınızı düşünün. Uçuşu kaçırdığınızdan, daha önce hiç karşılaşmadığınız bir varış noktasında 24 saat kalmanız gerekir. Havalimanına en yakın şehrin kozmopolit ve samimi olduğunu görebilirsiniz. Kim bilir! Aslında, orada geçirdiğiniz süre boyunca, kentin sunduğu her şeye aşık olmaya başlarsınız. Havaalanına geri dönmek için sonunda şehirden ayrılmanız gerektiğinde, gerçekten üzülebilirsiniz.

mutluluk

Açıkçası, uçuşunuzu kaçırmadıysanız, şehri hiç ziyaret etmemiş ve keşfetmemiş olacaktınız. Bu nedenle bazen hatalar, bize daha güzel kapılar açabilir. Hata yaptığınızda kendinize kızmayın. Size ne sonuçlar getireceğini bilemezsiniz. Hayat böyledir. Hatalar maceralara ve fırsatlara yol açabilir.

Ve bunun ötesinde, hatalar gelecekteki durumlarda nasıl daha iyi kararlar alacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Hatalar Yapmak Başarıyı Savuşturmaz, Hata Yapmaktan Kaçınmanız Başarıyı Savuşturur

Başarılı insanlar, odak noktalarının ve enerjilerinin çoğunu hata yapmamaya teşvik ederken; başarılı insanlar, odak noktalarının ve enerjilerinin çoğunu hedeflerine ulaşmaya yönelik sürekli girişimlerde bulunarak harcar.

jim-carrey

Jim Carrey, Toronto’daki Yuk Yuk’lar adlı bir kulüpteki ilk komik tribününde, sahneden haykırıldı. Ancak, bunun onu kırmasına izin vermedi. Bunun yerine, deneyimini performansını artırmak için uyandırma çağrısı olarak kullandı.

Bir başka örnek ise Michael Jordan:

“Kariyerimde 9 binden fazla atış kaçırdım. Yaklaşık 300 maç kaybettim. 26 kez, oyunu kazanan sayıyı atmak için emanet aldım ve kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum. “

jordan

Ancak, bu açıklamayı hayati bazı önemli bilgiler ekleyerek açıkladı: “Başarım bu yüzden.”

Hatalardan Kaçınmak Başarısız Olmanın Ve Olduğun Yerde Kalmanın En Kolay Yoludur

Cesur olun ve hatalar yapmaya hazır olun. Hatalar başarısızlıkla örtüşmez. Aksine size mutluluk ve başarı getirebilir.  Bununla birlikte, herhangi bir şey yapmamanız, milyonlarca girişimi ve öğrenme fırsatını kaçırdığınız anlamına gelecektir. Bu, başarısızlığı garanti eder.

risk

İlerleyebilmek risk almayı gerektirir. Ve risk varsa hata da kaçınılmaz olabilir. Ama daha yüksek başarıyı elde etmek için gerekli olan budur.

Yorumlar