Çok İyi Anlaştığınız “O” Kişiyle Neden Sevgili Olamadığınızı Açıklayan Psikolojik Sebep

en-iyi-arkadas

Aşk anlaşmazlıklardan da besleniyor

Özellikle konu aşka geldiğinde birçok insanın yanıldığı nokta, sevgilinizle çok iyi anlaşmanız gerektiğidir. Aslında gerçek bunun tam aksidir. Özellikle kadınlar başta olmak üzere her iki cinste kendisinde birçok farklı kulvarda çeşitli duygular uyandıran insanlardan daha çok etkilenirler. Yani bir insanın yanında sürekli rahat hissediyor ve anlaşmazlık ve çatışma yaşamıyorsanız o kişiye romantik anlamda başka duygular beslemeniz oldukça zordur.

mutlu çift resimleri

Bu durum bilimsel olarakta kanıtlanmış durumda. Yapılan bir araştırmada kadın ve erkek denekler, “blind date” adı verilen ve birbirini daha önce hiç görmemiş iki kişininde bir araya getirilerek başbaşa konuşmaya başladığı bir tanışma düzeneğine yerleştirildiler. Seri olarak birçok farklı ve tanımadığı kişiyle görüşen deneklerin tüm deney boyunca beyin aktiviteleri incelendiğinde ise çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

çift

Deneklerin hemen hepsi ortak noktalarının bulunduğu, iyi anlaştıkları ve kendilerine karşı nazik olan kişilerle süre olarak daha fazla sohbet ettiler ve deney sonunda 10 tam puanı en çok anlaştıkları ve sohbet ettikleri kişiye verdiler. En düşük puanı ise hiç anlaşamadıkları ve dünya görüşü olarak ters buldukları kişilere verdiler. Ancak en şaşırtıcı sonuç ortalama puan verdikleri kişilerle igiliydi.

asik-cift

Deneklerin tam olarak anlaşamadıkları, ukala buldukları, kendilerini yer yer kızdıran, yer yer güldüren ve şaka yollu olarak tartıştıkları adaylarla sohbet süreleri diğerlerine oranla daha kısa olmasına rağmen, sohbet ettikleri esnada beynin cinsellikle ilişkili bölümünde 2 kat daha fazla hareketlilik görüldü! Bu denekler birbirlerine 5-6 civarı ortalama puan vermiş olmalarına rağmen içgüdüsel olarak en çok birbirlerini çekici buldular. Yani denekler çok iyi anlaştıkları kişilere karşı daha sıcak duygular beslediklerini söylemelerine rağmen içgüdüsel olarak kendilerinde mutlulukla beraber kızgınlık, şaşkınlık gibi diğer duyguları da uyandıran, ortalama puan verdikleri adayları daha çekici buldular.

kafede-oturan-cift

Yani bu deneyden hareketle şunu söylemek mümkün; aşkın varolabilmesi için yeri geldiğinde anlaşmazlıklar yaşanmalı. Anlaşmazlık yaşamadığınız ve sürekli olarak iyi geçindiğiniz birini romantik ve cinsel manada etkileyebilme olasılığınız oldukça düşük. Ancak sürekli olarak anlaşmazlık yaşadığınızda da durum yine farklı olmamakta. Sonuç olarak bir kişide kızgınlıktan mutluluğa kadar ne kadar çok farklı duygu uyandırabiliyorsanız, o kişiyi etkileme olasılığınız o kadar yüksek.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar