Daha Güçlü Bir Beyne ve Zekâya Sahip Olmanız İçin Yapmanız Gereken 6 Şey

okumak-kitap

Kabul etsekte etmesekte vücudumuzla beraber beynimiz de yaşlanıyor. Hatta bazı durumlarda yaş ilerledikçe beyin fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelebiliyor. Ancak günümüzde nörobilimciler beynimizi güçlendirmek için ilaçlara muhtaç olmadan kendi kendimize yapabileceğimi birçok şey olduğunu dile getirmekteler. İşte bu tavsiyelerden bazıları şöyle;

1.Okumak

 

Klasik bir roman, kişisel gelişim kitabı, faydalı makaleler yayınlayan bir internet sitesi, çizgi roman veya gazete… Uzmanlar elimize ne geçerse okumamız gerektiğini söylüyor. Çünkü okuma eyleminin kendisi beynimizin birçok kısmını faal hale sokuyor. Her yeni bilgi beyindeki nöronları farklı bir şekilde uyarıyor ve beynimizin düzen içinde taze kalmasını sağlıyor. Üstelik tüm bunların yanı sıra okumak hafızamızı da güçlendiriyor.

kitap-2

Her bir okuma beynimizde zuhur eden nöral bağlantıları güçlendiriyor. Bir bakıma beyninize egzersiz yaptırmanın en kestirme yolu okumak diyebiliriz. Okumayı kendinize bir düzen ve ritüel haline getirmelisiniz.

2.Enstrüman çalmak

 

Nörobilim, özellikle son yıllarda bu konu üzerinde yapılan araştırmalar ışığında, enstrüman çalmanın beynin bilişsel fonksiyonlarını ve hafızayı geliştirdiğini söylüyor. Enstrüman çalmak, problem çözmede de çabukluk sağlıyor. Beynin iki bölümü arasındaki nöral bağlantıları güçlendiriyor. Bu sebeple bilim adamları, erken yaşta enstrüman çalmayı öğrenmenin matematik problemlerini çözmede olumlu etkileri olabileceğinden bahsetmekte.

gitar-calmanin-faydasi

Enstrüman çalmak beynin her iki yarım küresinin de daha iyi çalışmasını sağlıyor. Ayrıca erken yaşta öğrenmiş olmanız gerekmiyor, hangi yaşta olursanız olun, enstrüman çalmayı öğrenmenin beyinde yarattığı etki bütün yaşlarda aynı olduğu dile getirilmekte.

3.Spor yapmak

Egzersiz yapmanın kan dolaşımındaki protein seviyesini arttırdığı bilim insanları tarafından bilinen bir gerçek. Kan beyinde dolaşırken, hücreler bu proteinleri absorbe ediyor. Böylelikle hafıza güçleniyor ve odaklanabilme becerisi de artıyor.

spor

Bu konu hakkında çok çarpıcı bir deney mevcut. Görsel hafızayı test etmek için bir grup insan araştırmaya tabi tutuluyor. Araştırma sonucunda araştırma yapılmadan önce egzersiz yapmış olan insanlar egzersiz yapmamış insanlara oranla daha başarılı oluyorlar. Yani kısacası spor yapmak sadece vücuda değil, beynede faydalı!

4.Yabancı dil öğrenmek

 

İki dilli bireyler diğer bireylere göre aynı anda iki işi birden yapmada daha yüksek performans sergilediği yapılan deneylerle kanıtlanmış durumda. Çünkü zihinde kodlanmış birden çok dil olduğundan, problemi bulma, problem çözme, planlama yetileri ve hafızaları daha gelişmiştir. Yine hangi yaşta olursanız olun yeni bir dil öğrenmek beyninizde aynı güçte olumlu bir etki yaratacaktır.

diller

5.Yapboz ve zeka geliştirici oyunlar

 

Beyninizi hem bir bilgisayar hem de kas kütlesi olarak düşünün. Beyninize kazandıracağınız her bir bilgi, onun performansını arttıracaktır. Yani ne kadar beyin egzersizi yaparsanız o kadar güçlü beyin fonksiyonlarına sahip olacaksınız. Yapbozlar, satranç gibi strateji oyunları, hatta vidyo oyunları bile beyninizi güçlendirmek için çok iyi seçeneklerdir.

yapboz-yapmak

6.Meditasyon yapmak

saglik-meditasyon

Özellikle ülkemizde meditasyonla ilgili ilginç önyargılar bulunmakta. Meditasyon yapmak için kendi bulunduğunuz dinden uzaklaşmanıza gerek yoktur. Meditasyon sadece, basit bir zihin eğitimidir. Bilim insanları meditasyonun beyin üzerindeki etkilerinin tamamen olumlu olduğunu savunuyor. Bilim insanlarına göre meditasyon yapmak düşünceleri sakince kontrol edebilmeyi sağlıyor, konsantrasyon becerisini arttırıyor ve daha güçlü bir hafızaya sahip olmanızı sağlıyor.

meditasyon

Her yaştan birey için oldukça olumlu etkilere sahip olan meditasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Meditasyon yapmak sadece beyin fonksiyonlarınızı güçlendirmekle kalmayacak, daha dingin ve huzurlu olmanızı da sağlayacak. Ayrıca başka hiçbir şey düşünülmeden yapılan her eylem meditasyon etkisi yaratabilir. Dış dünyadan kendini tamamen kopararak doğru bir şekilde ibadet eden insanların meditasyon benzeri rahatlatıcı etkiler tecrübe etmesinin sebebi budur.

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar