Daha Önce Marshmallow Testi Diye Bir Şey Duymuş Muydunuz?

Nam-ı Diğer “Zevki Erteleme Becerisi Testi”

sweet-study

Dünyada ilk defa 1970 yılında Colombia Üniversitesi’nde Walter Mischel tarafından uygulanan “Marshmallow Testi” diğer adıyla “Zevki Erteleme Becerisi Testi” 40 yıldır 4-6 yaşları arasındaki anaokulu çağındaki çocuklarının kendilerini kontrol etme ve duygularını yönetme becerilerini ölçmek için yaygın olarak kullanılıyor.

marshmallow-experiment

Testin uygulanma aşamaları

Deneyi yapacak kişi çocuğu bir odaya götürerek oldukça baştan çıkarıcı olan bir yiyeceği önüne koyuyor. Yiyeceğin yanında bir de zil bulunuyor. Deneyi yapan kişi: “Sana bir çikolata bırakıyorum, benim dışarıda biraz işim var eğer ben işimi yapana kadar bekleyebilirsen sana bir çikolata daha vereceğim. Ama beni beklemeden bunu yersen sadece bu çikolatayı yiyebileceksin ve zili çalarak bana yediğini haber vereceksin.” Daha sonra deneyi yapan kişi odadan çıkarak dışarıda çocuğun davranışlarını gözlemliyor.

Çocuklar odada onlar için karşı konulmaz olan bu yiyeceklerle baş başa kaldıklarında oldukça ilginç anlar yaşanıyor. Kimi çocuk daha gözlemci odadan çıkmadan çikolatayı mideye indiriyor, kimisi çikolatayı masanın öbür ucuna iterek onu yeme isteğine karşı çıkmaya çalışıyor. Sonuçta, deneyi yapan kişinin odaya dönmesini bekleyemeyip çikolatayı yiyen çocuklar ile dönmesini bekleyebilen sabırlı çocuklar arasındaki farka bakılıyor.

sweet-study

Zevki Erteleme Testi ile iki önemli şey gözlemleniyor. Bunlardan ilki kendini kontrol edebilme becerisi, diğeri beklemenin çocuk için ne kadar uygulanabilir bir şey olduğu. Aslında bu deneyle çocuktan beklenen güdülerini kontrol etmesi ve beklerse çok daha iyi bir ödül kazanmanın daha mantıklı olduğunu düşünerek karar verme becerisini göstermesi. Diğer bir deyişle hem duygularını hem de mantığını kullanması bekleniyor.

Araştırma o anla sınırlı kalmıyor, deney çocuk daha küçükken uygulanıyor ancak sonraki yıllarda zevki erteleyenler ve ertelemeyenler arasındaki akademik başarı durumu inceleniyor. Sonuç çarpıcı. Testi geçerek alacağı zevki erteleyebilen çocuklar erteleyemeyenlere göre akademik açıdan daha başarılı ve sınavlardan aldıkları notlar diğerlerininkiyle karşılaştırılınca çok daha yüksek. Madde ve alkol bağımlılık riskleri daha az, ebeveynlerinin gözlemlerine göreyse sosyal becerileri çok daha iyi.

marshmallowtest_1012-4

Çocuklar zevki erteleme becerilerine göre nasıl oluyor da bu derecede farklılaşıyor? Bu farklılık doğuştan mı geliyor yoksa sonradan öğrenilen bir şey mi? Kuşkusuz her ikisi de etkili. Doğuştan gelen kişilik özellikleriyle de bağlantılı, çocuğun yaşadığı çevre, ebeveynlerin tutumları, ailenin çocuğun ihtiyaç ve isteklerini karşılama süreleri ve sabretmeyi ne kadar öğretebildikleriyle de bağlantılı.

Marsmallow Testinde yaşananları merak ediyorsanız, bir göz atın derim:

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar