Daha Sağlıklı Bir Hayat İçin İpuçları!

sağlık

Ne kadar sağlıklısınız? Sağlıklı bir beslenme programınız var mı? Düzenli spor yapıyor musunuz? Günde en az 8 bardak su içiyor musunuz? Her gün yeterince uykunuzu alıyor musunuz?

Vücudumuz bizim mabedimizdir ve daha sağlıklı bir hayat sürebilmek için ona iyi bakmamız gerekiyor. Amerika’da yaşayan insanların yaklaşık %65’inin obezite ve fazla kilo problemleri yaşadığını biliyor muydunuz? Hayat güzel ve hiç kimse hayatını çeşitli sağlık problemleri yüzünden çıkmaza sürüklemek istemez. Bugün kalp, böbrek, akciğer ve safra kesesi gibi önemli organlarımız gayet iyi çalışıyor ama yarın kötü çalışabilir veya hiç çalışmayabilir. Bu yüzden sağlığınızı sakın çantada keklik olarak görmeyin ve vücudunuza çok iyi bakın.

Sağlıklı olmak için sadece düzenli beslenmek ve düzenli spor yapmak yeterli değildir, aynı zamanda pozitif bir ruh sağlığına, sağlıklı bir görünüme ve sağlıklı bir yaşam tarzına da ihtiyaç vardır. Gelin daha sağlıklı bir yaşam için bu ipuçlarına bir göz atalım.

Daha Fazla Su İçin!

Su vücudumuzun görevlerini yerine getirebilmek için ihtiyaç duyduğu olmazsa olmazlardandır. Vücudumuz her gün idrar, dışkı, ter ve solunum için çok fazla su harcıyor ve daha sağlıklı bir hayat için daha fazla su tüketmeliyiz.

 

sağlık

Uykumuzu Almalıyız!

Yeterince uyumamak en başta erken yaşlanmaya sebep olacağı için uyku düzeni oturtmalı ve uykumuzu almalıyız.

 

sağlık

 

Meditasyon

Meditasyon zihnimizi ve ruhumuzu sakinleştirir, derin nefes alıp yavaşça vermek zihnimizi temizler ve bizi yumuşatır.

 

sağlık

 

Egzersiz

Hareket hayattır. Yaşam sürenizi uzatmak için, hastalık riskini azaltmak için kilo vermek ve daha yüksek kemik yoğunluğu için ulaşım araçlarına binmek yerine yürümeyi tercih edin, asansöre binmek yerine merdivenleri çıkın, hayatınızdaki hareketi arttırın.

 

sağlık

 

Vücudunuzun Farklı Yerlerini Çalıştırın!

Sadece kardiyo egzersizleri yapmayın, tüm vücudunuzu çalıştırın. Bunun en kolay yolu ise farklı sporlara dahil olmak, basketbol, futbol veya tenis oynayın, yüzün, frizbi atın veya daha fazlasını yapın.

 

sağlık

 

Daha Fazla Meyve Yiyin!

Meyveler vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Vitamin veya mineral için bazı ek besinleri (supplement) tüketmek doğadan direkt alınan yiyeceklerle aynı değildir bu yüzden tabağınızı karpuz, kayısı, elma, çilek ve kivi gibi meyvelerle doldurun.

 

sağlık

 

Daha Fazla Sebze Yiyin. İşlenmiş Gıdaları Kesin!

Tıpkı meyveler gibi sebzeler de sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Sevdiğiniz sebzeler hangileriyse onlara öğünlerinizde daha çok yer verin.

İşlenmiş gıdalar ise besin değerini kaybettiği için sağlığımıza zararlıdır, içinde bulunan koruyucu maddeler bizi olumsuz etkileyebilir. Bu tip yiyecekler çiğ halinde olduğundan çok daha farklıdır ve yüksek miktarda tuz içerdiği için kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu yüzden işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarın.

 

sağlık

Kendinizi Sevin!

Kendinize 10 üzerinden kaç puan verirsiniz? Bugünden itibaren kendinizi daha fazla sevmeye ne dersiniz? Hadi o zaman bugünden itibaren kendinizi daha çok sevin!

 

sağlık

 

Yalın Ayak Yürüyün, Yalın Ayak Koşun!

Yalın ayak yürümenin ve koşmanın, daha iyi bir duruş, ayaklarınızda ve eklemlerinizde daha az baskı gibi birçok olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Vücudunuzdaki kötü enerjiyi atmak için deneyebilirsiniz.

 

sağlık

 

Negatif İnsanları Hayatınızdan Çıkarın!

Pozitif bir ruh sağlığı daha sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Zehirli insanlara ihtiyacınız yok. Negatif arkadaşlarınız varsa onlara yol verin.

 

  • Doyduysanız daha yemeyin!
  • Yağlı yiyeceklere hayır diyin!
  • Alkol ve sigara içmeyin!
  • Kendi yemeklerinizi kendiniz hazırlayın!
  • Dışarı çıktığınızda yanınıza bir su şişesi almayı unutmayın!
  • Sağlıklı insanlarla takılın!

 

Kaynak

Yorumlar