Psikolojik Olarak Üstünlük Kurabilen Ve Etki Altına Alan İnsanların 9 Yaşam Kuralı

psikolojisi-guclu-insanlar

1. Hedefleri vardır.

dart

Bu insanların hayatlarına anlam kazandıran basit amaçları vardır. Bu sayede yaşama enerjilerini muhafaza ederler çünkü uğrunda bir çaba sarf edecekleri isteklere sahiptirler. Basit ve ulaşılabilir amaçlar edinirler fakat bunu yaparken hırsı aklın önüne koymazlar, bu yolda ilerlerken insanlarıda etraflarına toplar ve etkileri altına alırlar.

2. Hayata hep pozitif yönünden bakarlar.

mutlu-kadin

Bu insanların en önemli özelliklerinden biri neşeli, keyifli, coşkulu olmaya önem vermeleridir. Doğuştan bir iyimserliğe sahip olan insanlar hayattan daha çok zevk alırlar çünkü içsel sıkıntıları pek yoktur. Depresyon, sinirlilik, düşmanlık gibi duygular onlara da zaman zaman uğrasa da asla bu duyguların esiri olmazlar. Hoşgörülü ve paylaşımcılardır. Bunu yaparlar çünkü “ne ekersen onu biçersin” sözünün gerçekliğinin farkındadırlar. Daha da güzeli birbirleriyle de, kendileriyle de dalga geçebilirler.

3. Umutlarını yitirmezler.

yalniz-mutlu

Umutlu olmak, olup bitenlere de geleceğe de olumlu bakmak çok önemli bir erdemdir. Umut etmek hayata dair heyecanımızı canlı tutmamızın yegane anahtarıdır. Sonunda hayal kırıklığına uğrasak bile, her şeyden elini ayağını çekmekten ve hayalet gibi, ruhsuz dolaşmanın onlara bir şey katmayacağını bilirler. Üzüntüler tabi ki, yaşanacaktır ancak önemli olan acımızı yaşadıktan sonra hayatın güzelliklerini tekrar görebilmektir.

4. Sahip olduklarıyla yetinmeyi bilirler.

mutlu çift

İnançlı insanlardır. Şükretmeyi, fark etmeyi, yetinmeyi çok iyi bilirler. İnanmanın insanı hafiflettiğini, sakinleştirdiğini, huzur ve güven yüklediğini bilirler. Sahip oldukları hayatın kıymetini bildikleri için başkalarının hayatlarını kıskanmazlar. Güçlü bir benlik duygusuna sahiptirler. Bu sayede etraflarındaki insanlar onlara güven duyar ve zamanla farkında olmadan bu insanların aurasının etkisi altına girerler. Bu insanların en can alıcı özelliği etki altına aldıkları insanı asla zorlamıyor olmalarıdır. Çünkü insanlar onların etrafında toplanır..

5. Arkadaşlarını iyi seçerler.

arkadaslar

 

Arkadaşlık ve dostluk olmazsa olmazlarından biri. Arkadaşlarına en az aileleri kadar önem verirler. Hayatına alacakları insanlar bu yüzden dikkatli seçerler. Bu seçim onları depresyondan, anksiyete sorunundan da uzak tutuyor haliyle. Sevgi ve güven duygusunu, en az omega-3’ü, zeytini, sebzeyi, meyveyi bol bol tüketmeleri kadar etkili birer kalp damar koruyucusu gibi  önemserler.

6. Eleştirilerden kolay etkilenmezler.

batman-begins

 

Kendilerine yönelen eleştirileri kolay kolay içselleştirip morallerini bozmazlar. Çünkü diğer insanların, onların yaşam çevresinde ve duygusal dünyalarında kendilerinden fazla etkilerinin olmasına izin vermezler. Ancak ve ancak gerçekten işinin ehli kişilerden veya iyi niyetinden kesinlikle emin oldukları dostlarından gelecek olan eleştirileri ciddiye alırlar ve bu eleştirileri de kendilerini ve ortaya koydukları işleri geliştirmek için bir basamak olarak görürler.

7. Bireysel vakit geçirmek onlar için ritüel gibidir.

yalnız vakit geçirmek

Dinlenmeye ve eğlenmeye de zaman ayırırlar. Mutlaka haftanın birkaç gününü kişisel bakımlarına özen göstererek, kendileriyle vakit geçirirler. Yalnız kalmaktan rahatsızlık duymazlar. Kendi alanları vardır ve orada daha rahattırlar. Başka insanlardan soyutlanarak ve kendi içlerine dönerek yenilenirler. Ancak tekrar insanların arasına karıştıklarında yeni bilgiller ve taze bir havayla gelerek insanları etkilerler.

8. Anın içinde kalmaya önem verirler.

huzur

Dünün geçmiş, yarının bilinmeyen bir gelecek olduğunun farkındadırlar. Şimdiyi yaşarlar. Bulundukları anda hissettikleri duyguları yaşamaya odaklanırlar. Çünkü şuanın içinde kalarak zihinlerinin daha verimli olduğunun farkındadırlar. Zihinleri ve düşünceleri onları değil, onlar zihinlerini ve düşüncelerini yönetirler. Bu insanları çok kısa anlarda gözlerini kapayarak derin nefes alırken yakalayabilirsiniz.

9. Kendilerini geliştirmek onlar için olmazsa olmazdır.

Varoldukları her anı, yaşadıkları her anıyı ve karşılaştıkları her olayı kendilerini geliştirmek için bir fırsat olarak görürler. Öyle ki, çoğu kişi moral bozucu ve zorlayıcı bir tecrübe ile karşılaştığında içinde bulundukları duruma isyan ederek başlarına gelen olaylara sitem ederken, bu kişiler böylesi olaylardan bile dersler çıkararak kendilerini geliştirirler. Kitap okumak, araştırma yapmak, yeni şeyler öğrenmek onlar için keyiftir.

 

 

Ekleyen Ecem Bayır

Ecem Bayır

En sevdiğim kişi benim.

Yorumlar