Davranışsal Bilimlere Göre Çevrenizdekileri Etkilemenin Ve Çekici Gözükmenin 7 Gizli Yolu

cekici-erkek-robert-pattison

Hala saçınızı kısa kesmenin, türlü bakım malzemeleri kullanmanın veya siyah papyon takmanın sizi çekici hale getireceğini mi düşünüyorsunuz? Gerçekten kıyafetlerin veya aksesuarların insanları size çekeceğine inanıyor musunuz? Bunlar tamamıyla hikâye… Evet, ilk izlenim önemli bir iz bırakır ancak çekici olmak için sarışın olmaya, sıfır beden olmaya veya six-packlerinizin olmasına gerek yok. Sadece usturuplu bir şekilde davranmak gerekiyor. Geri kalan bazı detayları ise aşağıdaki 7 maddede sıraladık;

cesur-adam

Psikolojiye göre güzellik sadece bir an meselesi; asıl insanlarda kalacak olan şey içsel özellikleriniz. Bu özellikler insanların zihninde daha uzun süreli bir etki bırakıyor ve çekicilik daha güçlü bir şekilde gelişiyor.

1. Kendi benliğinize ihtiyacınız var.

Başkaları sizi anlamadan önce kendinizi anlamanız gerekiyor. Ne olursa olsun, iyimserlik ana silahınız olmalı ve bir şeyleri nasıl daha parlak hale getirebilmeyi bilmelisiniz. Kendinizi anladığınızda güçlü ve zayıf yönleriniz hakkında daha net bilgi sahibi olacaksınız. Güçlü benliği olan insanlar hep başkalarına çekici gelmiştir.

karizmatik-adam

Bu benlik herhangi bir şey olabilir. Örneğin, iyi bir konuşmacı olabilirsiniz ve insanlar sizin konuşma tarzınızdan etkilenebilir. Anlayacağınız üzere çekiciliğin kıyafetlerle veya aksesuarlarla bir ilgisi yoktur. Çünkü onlar sizin doğanızı yansıtmazlar, insanların sizi hatırlamasını, sizi ilginç bulmasını sağlayan şeyler daha çok benlik özelliklerinizdir.

2. Büyük bir hedefiniz olmalı.

Diyelim ki bir proje için 5 kişi çalışıyor. Bunlardan 4 ü kurallara uyuyor ve projeyi en kısa sürede bitirmeyi düşünüyor. Ancak 5.kişi projeyi muhtemelen uzatacak olmasına rağmen projeye daha fazla değişken ekliyor ve hatta projeyi güncelliyor. 4 ü, 5.kişinin düşünce çizgisini fark ettiği anda ondan etkileniyor. Etkileniyorlar çünkü o kişi yoğun bir şekilde çalışıyorken daha iyi bir ihtimali ve daha yüksek bir hedefi düşünebiliyor.

calisan-adam

İnsanlar büyük hedefleri olan ve bunun peşinden gitmek için kendini zorlayan insanlardan her zaman etkilenirler. Bu maddeyi hayata geçirmek için illa bir proje yönetici olmanıza lüzum yok. Hayatınızda kendinizi adadığınız ve zorlanmayı göze alabildiğiniz bir alan belirleyin ve o yolda ilerleyin.

3. Şikâyet etmeyin, söylenmeyin.

Sürekli bir şeylerden şikâyetçi olanlar diğer insanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakır.  Hatta öyle ki, aynı şeyden şikayetçi olan iki insan dahi birbirini bilinçaltı seviyesinde olumsuz olarak etkilerler. Ancak zorlu durumlarda, pozitif tavrını koruyabilen insanlar, diğer insanlara daima daha çekici gelecektir.

dusunen-adam

İşyerinizin yemekhanesinde çıkan yemekleri beğenmediğinizi varsayın. Buna alışmak veya daha iyi çözümler üretmek yerine şikâyet ediyorsunuz. Bu sadece sizi mutsuz etmez, şikâyet ettiğiniz kişiyi de usandırır. Yemek konusunda şikâyet etmeye devam ettiğiniz için, şikâyet etmek bir davranışınız haline gelir ve bir anda kendinizi birçok konu hakkında şikâyet ederken bulursunuz. Bir insan şikâyet etmesi o insanın alışma konusunda yeteneksiz olduğunu yansıtır.

Siz mutsuz olursunuz, etrafınızdaki insanlara kötü bir enerji verirsiniz ve sonunda onları kötü hissettirirsiniz. Hiç kimse olumsuz bir çevrede olmak istemez. İşte bu yüzden şikâyet etmeyi bırakın ve alışmaya çalışın.

4. Kendinize güvenin.

Öz güven insanları etkilemenin en güçlü silahlarından biridir. Herkes kendine güvenen insanları sever. Kendine güvenen insanların diğer insanlara çekici gelmesinin sebepleri; kendi kendilerini taşıyabilmeleri, kendileriyle nasıl mutlu oldukları ve başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü umursamamalarıdır.

adam

Kendine güvenen insan başkalarıyla uğraşmaktan ziyade onları güvende hissettirebilmek için uğraşır. Özgüvenli insanlar, diğer insanların onayına ihtiyaç duymadan harekete geçebildiklerinden, bu cesaretli tavırları diğer insanlara çekici gelir.

5. Karşınızdakinin gözünün içine bakın.

Konuşurken karşıdaki insanın gözünün içine bakmak güçlü bir bağ oluşturur. Gözler pek çok şey söyler. Psikologlara göre bir insan konuşurken karşıdakinin gözünün içine baktığında, gözler bu konuşmaya çok şey katar ve diğer kişi sizin pür dikkat ona kesildiğinizden emindir. Başka tarafa bakarak konuşmak ilgi eksikliğini gösterir ve hatta profesyonel alanlarda saygısızlık olarak kabul edilir.

saygi-duyulan-adam

6. Başkalarını dinleyin ve iyi bir hikâye anlatıcısı olun.

Başkalarını dinlemek sezgilerinizin gelişimine katkı sağlar. Bir insanı dikkatli bir şekilde dinlediğinizde bu insana saygı duyduğunuzu gösterirsiniz. İyi bir hikâye anlatıcısı olursanız diğer insanlar sizi dinleyecektir. Hikâye anlatımı eski atalarımızda beri insan toplulukları içinde daima yaygın olmuştur. Hepimiz hikâye dinlemeyi severiz. İyi bir hikaye anlatıcısı olmak insanların sizi dinlemek istemelerinin teminatı olacaktır.

birlikte-oturan-arkadaslar

 

7. Konuşurken vücudunuzu kullanın.

El ve kol hareketleri yapmak insanları etkilemenin iyi bir yoludur. Psikologlara göre el veya ayak hareketleri ve yüz ifadeleri insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler bırakıyor. Çok fazla konuşmak yerine hafif bir jest sizi tıpkı saçınızı dalgalandırır gibi havalı bir hale sokabilir.

konusma-yapan-adam
Jestlerimiz, davranışımız, konuşma şeklimiz ve buna benzer etkenler aslında kim olduğumuzu yansıtıyor. Örneğin konuşurken, karşınızdaki kişiyi rahatsız etmeyecek, ufak dokunuşlar yapmak, onun anlattığı hikayedeki detayları yakalamak ve onaylar biçimde ara kelimelerden bazılarını tekrar etmek karşınızdaki kişinin size bilinçaltı düzeyde bir sempati duymasına ve dolaylı olarak daha yakın davranmasına sebep olacaktır.

Yorumlar