Demli Çay Zararlı Mı? Demli Çay İçenler Psikopatlığa Yatkın Oluyor!

demli çay zararlı mı

Demli Çay Zararlı Mı? Demli Çay ve Koyu Kahve İçenler Psikopatlığa Yatkın Oluyor !

Demli çay zararlı mı? Bu konuda yapılan son araştırma enteresan bilgiler veriyor. Avusturya’da yapılan bu araştırma sütsüz, şekersiz koyu kahve içmeyi tercih edenlerle, demli şekersiz çay içenlerin çoğunlukla psikopatlığa daha yatkın olduklarını öne sürdü. Tabi bu haber tüm internet alemine bomba gibi düştü. Hatta ünlü haber sitesi Huffington Post konu ile ilgili haberinde şakayla karışık olarak okuyucularına koyu kahve ve koyu çay tüketen yakınlarıyla ilişkilerini tekrar gözden geçirmelerini dahi tavsiye etti. Tabi bunun ardından bir çok haber sitesi konu ile ilgili benzer haberler yayınladı. Ancak Avusturya’da yapılan araştırmaya yakından göz gezdirdiğimizde konunun sadece kahve ve çay ile ilgili olmadığını ve çok geniş bir spektrumda ele alınması gerektiğini görüyoruz. Yani psikopatlık ve çay, kahve tercihi arasında bir bağ olsa dahi, bu durum sadece bunlarla ile sınırlı değil.

Yayınlanan Araştırma Sadece Çay ve Kahve İle İlgili Değil

Innsbruck Üniversitesi’nde yapılan araştırma hiç bir aşamasında doğrudan çay ve kahve ile alakalı olarak yapılmamış. Yani amaç temel olarak demli çay zararlı mı? sorusunun cevabını bulmak değil. Aslında bu araştırma temelinde, keskin ve yoğun tatlardan hoşlanan insanların çoğunlukla antisosyal kişilik bozukluklarına yatkın olduğunu ve “bitter” diye tabir edilen acımsı, keskin tatlardan zevk alan kişilerin bu yönde karakter geliştirdiklerini iddia etmekte.

Kişilerin tat tercihleriyle davranışları arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi hedefleyen bu çalışmada, gerçekten de keskin, acımsı yani “bitter” tatları tercih eden insanların diğerlerine kıyasla sadizm ve psikopatlık eğilimlerinin daha yüksek olduğu görülmüş. Yani kısacası araştırma sonuçlarına göre sadece koyu kahve ve demli çay içenler değil, genel olarak acımsı, keskin tatlardan hoşlanan insanların tamamı psikopatlığa daha meyilli olmakta. Yani greyfurt, limon, roka, acı bira gibi keskin tadı olan yiyecekleri severek tüketenlerde bu geniş çatının altında kendilerine yer buluyorlar.

Araştırma açık bir biçimde acı kahve ve demli çay seven insanların psikopatlığa yatkın olduğunu iddia etsede, bilim çevrelerinden araştırmaya tepkide var. Yapılan eleştirilerden biri, keskin tat yani “bitter” kavramının kültürden kültüre değişiklik gösterebilmesi. Kendi ülkemizden örnek vermek gerekirse, bir Avusturyalıya göre şalgam suyu gayet keskin bir tat olarak tanımlanabilirken, bir Türke göre şalgam sıradan bir tat olabiliyor. Yani “bitter” tanımını tam olarak oturtamamışken, bu tattan hoşlananların psikopat olduğunu iddia etmek kimi bilimadamlarına göre doğru bir uygulama değil.

Tabi, acı şalgamı yoğun olarak tüketen illerimizde yaşayan insanlarımızın (Adana vs.) Türkiye’nin geri kalanına oranla daha “gözükara” yada başka bir deyişle “psikopat” oldukları göz önünde bulundurursak araştırmanın doğruluğuna kendi ülkemizden de bir kanıt sunduğumuzu iddia edebiliriz.

Demli Çay Zararlı Mı? – Azı Faydalı İken Çoğu Zararlı

Yoğun demli çay ve koyu kahve tüketiminin antisosyal bozukluklar ve psikopatlıkla ilgisi olduğuna dair bugüne kadar yalnızca tek bir araştırma yapılmasına karşın, çay ve kahvenin metabolizma üzerinde olumlu etkileri olduğuyla alakalı onlarca araştırma bulunmakta. Günde iki büyük bardağı geçmeyecek kadar çay kahve tüketmenin, kalp sağlığına fayda ettiğine dair bir çok araştırma bulunmakta. Tüm bunların yanı sıra hem çayda hem kahvede yoğun olarak bulunan kafein, kişiye kendini enerjik hissetirerek, gün içerisinde psikolojik açıdan da kişinin rahat etmesine yardımcı olmakta. Tabi yüksek dozajlarda çay ve kahve tüketimi kafein bağımlılığına yol açarak, ileri safhalarda titreme, baş ağrısı gibi kötü yan etkiler doğurabileceğinden, çay kahve tüketiminde limitleri aşmamak ve kendinizi sınırlamayı başarabilmek çok önemli. Yani uzun lafın kısası her şeyde olduğu gibi çay, kahve tüketiminde de fazlası yarar değil, zarar getirmekte.

Sonuç olarak demli çay ve acı kahve içmek ile psikopatlık arasında bir bağ olduğunu iddia eden bir araştırma var. Ancak bir tezin doğru kabul edilebilmesi için birden fazla onaylı çalışma gerekli olduğundan, sınırları aşmamak ve aşırıya kaçmamak şartı ile demli çayınızı ve koyu kahvenizi yudumlamanızda bir sakınca gözükmemekte. Konuyla alakalı diğer detayları incelemek için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz. http://www.iflscience.com/brain/people-who-their-coffee-black-are-more-likely-be-psychopaths/

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar