Denize Girmek Yararlı Mı?

denize girmek yararlı mı

Deniz kenarında, plaj yada sahilde geçirdiğiniz günün ardından eve döndüğünüzde kendinizi rahatlamış hissettiğiniz çok olmuştur. Hepimiz deniz kıyısında vakit geçirmenin keyif verici olduğu üzerinde hemfikiriz ancak bilimsel düzeyde, gerçektende denize girmek yararlı mı? Bu sorunun cevabı kesinlikle “Evet” Hatta öyle ki, deniz kenarında geçirilen vaktin vücudumuza hatta beynimize bilimsel olarak kanıtlanabilir derecede fayda sağladığını biliyor muydunuz? Hatta yapılan son araştırmalara göre bu fayda öylesine büyük ki, beyin kimyamızda gözlemlenebilir derecede değişiklere yol açabiliyor. Denize girmek yararlı mı sorusu kendisine kesin bir evet yanıtı almış durumda.

Exeter Üniversitesi’nden Lora Fleming denizde vakit geçirmenin bilimsel olarak sağlığa faydalı olduğuna dair genel kanının 18. yüzyıldan bu yana doktorlar arasında yaygın olduğunu söylüyor. Hatta öyle ki, o tarihlerde doktorların hastalarını, içerisinde özel olarak deniz suyundan banyolar bulunan hastane ve tedavi merkezlerini tavsiye ettikleri biliniyor. Buna rağmen günümüz bilimadamları deniz suyunun genel sağlığa olan faydaları üzerine deneysel araştırmalar yapmaya henüz başladılar.

1.Beynin Prefontal Cortex Kısmı Aktive Oluyor

Prefrontal Kortex beynin duygu ve buna bağlı karar almaya yardımcı olan parçası. Yapılan son araştırmalarda bilimadamları okyanus sesi dinletilen deneklerde prefrontal cortex’in aktive olduğu gözlemlemişler. Yapılan bu araştırma önemli bir karar vermeden önce herhangi bir sahil yada su kıyısında yapılacak kısa bir yürüyüşün doğru karar vermede bize gerçektende yardımcı olabileceğını söylüyor.

2.Deniz Negatif İyon Üretimine Sebep Oluyor, Serotonin Seviyesini Dengeliyor

Bilim adamları, sahil kenarında dolaşırken hissetiğimiz huzur dolu o hissin, vücudumuzda meydana gelen moleküler değişiklerden başka bir şey olmayabileceğini söylüyor. Deniz dalgalarının ürettiği negatif yüklü iyonlar insan vücudunun oksijeni daha iyi sistem içerisine alarak daha faydalı kullanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca negatif yüklü iyonlar, duygu durum değişiklikleri ve diğer bir çok psikolojik sıkıntıya sebep olan serotonin seviyesindeki dengesizlikleride düzenliyor. Bilimadamları deniz kenarında bulunan insanların, diğer insanlara kıyasla psikolojik açıdan daha pozitif olmasını bu sebebe bağlıyorlar. Serotonin’in huzurlu uyku üzerindeki etkilerinide göz önünde bulundurduğumuzda, denizde geçirdiğiniz günün ardından eve vardığınızda neden erkenden yatağa girerek sağlam bir uyku çektiğinizi daha iyi anlamışsınızdır.

3. Deniz, Anne Karnını Hatırlattığı İçin Rahatlatıcı Olabilir

Denizin insan bedeni üzerinde bu denli rahatlatıcı bir etki bırakmasının sebebinin dalgaların çıkardığı sesler olduğunu söyleyen bilimadamlarıda bulunmakta. Stanford Üniversitesi’nde Nöroloji Uzmanı olarak görev yapan Shelley Batts, insan beyninin sesleri neye göre rahatsız edici, neye göre rahatlatıcı bulduğu üzerine yaptıkları araştırmalarda, beynin deniz dalgalarını diğer tüm seslerden daha rahatlatıcı bulduğu sonucuna ulaşmış. Batts’a göre dalgaların çıkardığı ses derin hatıralarla beraber güven hissi yaratıyor ve sonuç olarak insanlar su kıyısındayken kendilerini huzur içerisinde hissediyorlar. Hatta Batts’e göre, deniz dalgalarının çıkardığı ses insana ana rahmindeki boşluğun sesini hatırlatarak daha dünyaya gelmeden önce anne karnındayken hissetiğimiz güven ve rahatlık hissinin tekrar yaşatıyor.

4.Dalga Sesleri Stres Hormonunu Düşürüyor

Vücudun stres altında salgıladığı stres hormonu kortizol, trafik, uçak, araba yahut inşaat seslerine maruz kaldığımızda yükseliyor. Stres hormonu bugün bir çok kalp hastalığı ve hatta ülserle ilişkilendirilmiş durumda. Bu seslere düzenli olarak maruz kalan insanların, kalp hastalıklarına yakalanma oranı bir hayli yüksek. Yapılan araştırmalar beynin rahatsız bulduğu bu seslere maruz kalmanın kortizol seviyesini yükselttiğini gösterirken, tam tersi olarak tahmin edilebilir döngülere sahip sakin seslerin stres hormonu kortizolü düşürdüğünü gösteriyor. Deniz dalgalarının rahatlatıcı sesi bu sebeple insanlar üzerinde yoğun bir rahatlatıcı etkiye sahip. Bilimadamları sahil şeridinde yaşayan insanların, iç kesimlerde yaşayan insanlara oranla daha az kalp rahatsızlığı yaşamasının bir çok diğer değişkenle beraber bununla da ilişkilendirilebileceğini söylüyor. denize girmek yararlı mı sorusunun yanıtı zaten belli, ancak deniz sesinin dahi insanı bilimsel olarak kanıtlanabilir düzeyde rahatlatabildiğinide artık biliyoruz.

5. Denize girmek yararlı mı Kesinlikle; Evet!

Nöroloji Uzmanı M. Merzenich insan beyninin yanlızca karışık olmayan ve ani bir tetik mekanizması gerektirmeyen ortamlarda rahat edebilecek şekilde evrimleştiğini söylüyor. Örneğin, tehlikeli bir çok canlı ile karşı karşıya kalınabilecek sık bir ormanda, beyin daima tetikte olmaya programladığından, o an kişiye yönelik direkt bir tehdit olmasa dahi, bulunduğu ortamın tehlikeli olduğu bilgisini işleyen beyin, kişi rahatlamak istese dahi, vücudun tam olarak rahatlamasına izin vermiyor. Yani çevredeki değişkenleri kontrol altına almadan beyin vücudu stres altında tutmaya devam ediyor. Tam tersi olarak, durgun ve uçsuz bucaksız bir sahilde insan beyni, olası bir tehdit görmüyor ve vücudun rahatlamasına izin veriyor. Bilimadamlarına göre yorgun olmasanız dahi, sahil kenarında uzandığınızda bir süre sonra rahatlayarak uykunuzun gelmesinin sebebi bu. İlkel beynimiz kendini güvende hissettiğinden, rahatlıyor ve gevşiyoruz. Yani kısacası deniz bizi rahatlatıyor ve bu bilimsel bir gerçek. Daha fazla bilgi için; http://www.livestrong.com/article/400377-what-are-the-health-benefits-of-swimming-in-sea-water/

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar