Zeki ve Yaratıcı Olmanız Sizi Depresyona Sokuyor Olabilir!

depresyon sebepleri depresyonun sebebi zeki ve yaratıcı olmanız olabilir

Depresyon Sebepleri; Zeki ve yaratıcı bir insansanız depresyona yatkın olabilirsiniz

Depresyon yaşayan yada hayatının belli bir döneminde bu sıkıntılı psikolojik rahatsızlığın çemberinden geçmiş olanlar, depresyonun insana hayatı nasıl zehir ettiğini bilir. Hiçbir yere ait olamama, gidecek hiç bir yön bulamama, sevgisiz ve güvensiz hissettiğimiz bu dönemlerde, yataktan çıkmak bile kimi zaman üstesinden gelinmesi gereken zorlayıcı bir göreve dönüşebilir. Depresyonun en büyük silahlarından biri ise bize kendimizi işe yaramaz, değersiz hissettirip bize bu durumu kanıksatmaya çalışmasıdır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar aksi bir tezi iddia etmekte. Araştırmalar depresyon gibi mental problemler yaşayan insanların, diğer insanlara nazaran dünyayı daha farklı tecrübe ettiklerini ve daha da ilginci bu farklılığın yaratıcılığa yol açtığını öne sürüyor. Mental problemler yaşayan bu kişilerin beyindeki nöronlar, diğer insanlara kıyasla farklı bir yolla hareket ediyor. Örneğin, sıradan ve sağlıklı bir insan bir kedi gördüğünde, beyni bunu kısaca “kedi” olarak tanımlayıp üzerinde durmazken, depresyon yada benzeri psikolojik bir rahatsızlık yaşayan kişi “kedi” gördükten sonra, beyni kedi maması, kedi kumu, kedi oyuncağı ve “kedi” imgesi ile alakalı bir çok şeyi aynı anda düşünerek fazladan nöron akışı sağlıyor. Bilimadamlarına göre böylelikle farklılaşmaya ve yaratıcılığa giden yolun kapıları aralanıyor. Depresyon sebepleri;

Yaratıcı İnsanların Beyinleri Farklı Bir Düzende Çalışıyor

Nörolog ve The Creative Brain kitabının yazarı Nancy Andreasen ‘a göre normal insan zihni çabuk değişen ortama ve koşullara daha çabuk uyum sağlayıp, otoriter figürlere daha kolay boyun eğip, düzene ayak uydurmakta zorlanmazken, yaratıcı insanlar için durum o kadar da basit olamayabiliyor. Dünya’yı kendi bakış açısı ile yorumlayan, sorular soran, analiz eden ve otoriter figürlerin söyledikleri dışında kendi yolunu çizmeye çalışan bu kişiler, kaçınılmaz sonuç olarak toplum tarafından dışlanıyorlar ve buna bağlı yaşadıkları duygusal çöküntü ile depresyon ve diğer mental rahatsızlıkların pençesine düşebiliyorlar. Depresyon sebepleri arasında zeki olmak kendine böylece yer edinmiş oluyor. Kimi bu duygusal çöküntünün yarattığı depresyon ile baş edebilmek için yaratıcı ve farklı kısımlarını köreltip, topluma uyum sağlamaya çalışırken, kimileri toptan bir reddedişe yönelip, kendi yolunu çizme arayaşına devam ediyor. Büyük başarılara ulaşmış insanların hemen hemen hepsi yaşamlarının belli dönemlerinde mental problemler yaşamıştır ve pes etmeyerek kişiliklerinden ödün vermemeyi seçmiş insanlardır. “Normal” bir çevrede bulunmak yaratıcı insanları topluma karşı içe dönük ve stresli bir hale getiriyor.

Yaratıcılığınızı benimseyin

Size sunulan bu hediyeyi kabul edin ve ona sahip çıkın. Bu size verilen bir yetenek, zor şartlar altında bile boşa harcanmasına ve yok olmasına izin vermeyin. Eğer pes ederseniz, kendinizden ödün vermiş olursunuz ve gerçek kimliğinizi kaybedersiniz. Bu sizi depresyonun kucağına itebilir.

Yabancılaşmayı benimseyin

Sizden farklı insanlarla muhakkak bir araya geliyorsunuzdur. Sizden daha fazla özgün olmayan birçok kişi size farklıymışsınız gibi hissettirebilir. Farklı olmak normal olmaktan daha ilgi çekicidir. Birdenbire birçok insan tarafından etrafınız kuşatılabilir. Siz farklısınız diye değil, siz olduğunuz için seviliyorsunuz. Orjinal olmanın nesi kötüdür ki? Her şey üzerine herkesle konuşun. Depresyon sebepleri bile sizin için konuşulacak bir konu olsun.

Bazı yaratıcı insanlar ise insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler. Fakat kendinizin farkında olmak ve bunu benimsemekle birlikte üstesinden gelinebilir. Eşsiz olduğunuzu farkedin ve bunun getirdiği avantajları kullanmaktan çekinmeyin. Çoğu yaratıcı ve utangaç insan diğer insanların düşündüklerini kabul ederler ve kendilerinin tuhaf olduğunu düşünürler. Kendinizle barışmak birçok sorununuzun üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır. Bu kabulleniş size farklı perspektifler sunarak içinde bulunduğunuz durumu depresif bir çerçeveden değerlendirmenizin önüne geçecek ve farklılıklarınızı yaratıcılık yolunda kullanmanızın önünü açacaktır.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar