Bu 7 Yöntem Sayesinde Depresyonu Kolayca Atlatacaksınız

delibal-2015-fragman_8986127-12000_640x360

1.Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Problemlerinizin yükünü tek başınıza taşımayın, arkadaşlarınıza anlatarak rahatlayabilirsiniz. Bir terapist kadar olmasa da, arkadaşlarınız size akıl verecektir. En basitinden bir kahve içmeye çıksanız bile çok daha iyi hissedeceksiniz. Kuvvetli ve sosyal bağlantılarınızın olması, depresyonu atlatmanıza yardımcı olacaktır.

two-female-friends-having-a-coffee

 

2.Doğada Vakit Geçirin

Dışarı çıkmak, güneşi hissetmek ve derin derin nefes almak ruhunuza çok iyi gelecektir. Vücudunuz güneş ışığını D vitamini üretmek için kullanıyor ve bu şekilde depresyonu yenmenizde size yardımcı oluyor. Güzel bir yürüyüşe çıkın ve bir banka oturup manzaranın tadını çıkarın.

spend-more-time-in-nature

3.Hayvanlarla Vakit Geçirin

Eğer evcil hayvanınız yoksa bir barınağa gidip gönüllü olarak bulunabilirsiniz. Bir kediyi fırçalamak veya bir kopeği yürüyüşe çıkarmak; daha az stres sahibi olmanızı sağlayacaktır. Zor durumda olan hayvanların bakıldığı bir barınakta gönüllü olarak yardım etmekte aynı şekilde size iyi gelecektir. Baloncuklar oluşturun ve köpeğinizin onları yakaladığını izleyin. Belki bir evcil hayvanı sahiplenmeyi bile düşünebilirsiniz. Bir hayvana bakmak sizi sorumluluk sahibi hissettirebilir ve hayvanlar sahiplerine karşılıksız sevgi beslerler.

hund

4.Sağlıklı Beslenin

Depresyonu atlatmanın başka bir önemli kısmı ise sağlıklı beslenmektir. Ruhunuzu beslemek ancak vücudunuzu beslemekle olur. Çoğu insan yedikleri şeylerin, onların modunu değiştirdiğinin farkında olmuyorlar. Çoğu araştırma glutenin depresyona sebep olduğunu gösteriyor. Yediğiniz öğünlerde B,C ve D vitamini bulunduğundan emin olun. Aynı zamanda kafein ve alkolden uzak durup, bol bol su tüketmelisiniz.

healthy-eating_diet_735_350

5.Canlanın Ve Harekete Geçin

Düzenli egzersiz yapmak, vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlayacaktır. Hayatınız da fiziksel aktivitelere yer vermek için fitness gurusu olmanıza gerek yok. Geçmişte hoşunuza giden aktiviteleri yapın, bu yoga yada bisiklet sürmek olabilir. Her gün kendinize spor yapmak için bir 30 dakika ayırın. Yüzün, dans derslerine katılın veya pilates yapın. Hareket halinde olmak kilonuzu korumanızda veya kas yapmanızda size yardımcı olacaktır, bu şekilde özgüven sahibi olacaksınız.

spor

6.Hobi Edinin

Canınız bir hobi edinmek istemiyorsa, geçmişi düşünün ve zevk aldığınız aktiviteleri hatırlayın. Eğer kitap okumayı seviyorsanız, bir kitap kulübüne katılabilirsiniz. Bir kitap okuyacaksınız ve insanlarla bunu tartışacaksınız, bu kesinlikle depresyonu yenmenizde size yardımcı olacaktır. Örgü örmeyi seviyorsanız, gidip en sevdiğiniz renklerden yün yumakları alın ve örmeye başlayın. Ne yaparsanız yapın, sonunda bir şeyleri başardığınızı görüp mutlu olacaksınız.

book

7.Hayatınıza Neşe Katın

Saçma şeyler izlemek, depresyonu yenmenin başka bir yoludur. Komik bir video izlerken, kendinizi kahkaha atarken bulacaksınız. Gülmek, ruhunuza ve bedeninize çok iyi gelecektir. Geçmişteki sıkıntılarınızı ve düşüncelerinizi unutmanıza yardımcı olacaktır.

laugh

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar