Derin Düşüncelere Sahip İnsanlara Göre Bir Egzersiz: Pencereden Dışarıya Bakmak

ucakta-disari-bakan-adam-461x278

Eğer ilkokul, ortaokul ya da lisede okuduysanız, pencereden dışarı bakan bir öğrenci bulmanın zor olmadığını bilirsiniz. Onlar sınıfta değildir, çevresinden uzaklaşır. Aynı zamanda, onlar gezen zihinlerine ve hayallerine bağlıdır. Büyüdükçe bu davranıştan kurtulmak yerine, bunu daha da heyecanla yapar oluruz. Ama bu, pencereden bakınca her şeyi olumlu bir ışıkta gördüğümüz anlamına gelmez. Pencereden dışarı bakmak üretken olmamak ile eşanlamlıdır. Yani o anda olduğunuz yerde değilsiniz, sorumluluklarınızla uğraşmazsınız.

Kabul edin. Muhtemelen birçok kez, kafanızdan geçenleri izlemek için dolaşmaya bırakmadınız. Çünkü bunu yaptığınızda, hareket etmeyi, yaratmayı ve diğer performansları durdurursunuz. Sonuç odaklı bir toplumda, bu büyük bir konudur. Belki de bu yüzden pencereden dışarı bakmak, çoğumuzun yalnız kaldığında yaptığı bir şeydir. Bu, gözlerini iki yer arasındaki köprüye bırakmaktır. Ama amacınız dışarı bakmaktır, dış dünyada neler olup bittiğini görmek değil.

dusunen-kadin-resmi-461x262

Bu bir geri dönüş yolculuğu gibidir. Dışarıda ne olduğunu merak etmiyorsunuz çünkü zaten size çok tanıdık geliyor. Trafik, kalabalıklar, bir şehrin aynı eski rutinleri, vb etrafınızı sarmış… Bunlar beynin en derin derinlerindeki bir çapa gibi sizi içine, denize çekiyor. Pencereden bakmak, meşgul olduğunuz yerde sizin psikolojik ve duygusal sağlığınız için inanılmaz bir egzersizdir.

Verimliliğe takıntılı bir dünyada yaşıyoruz, bunun farkındasınız. Belki de bu yüzden bu kadar çok insan hayallerinin taşıdığı büyük potansiyeli unutmuştur. Bazen en önemli şeyler, ya da en büyük kararlar, bir pencereden dışarı bakarak gelir. Sanki zihniniz bir isyan başlatır ve farklı bir şey yapmanızı sağlar. Aynı zamanda içinizde gizli olan bilge yönlerle iletişime geçmek ve onun söylediklerini dinlemek gibidir.

Pencereler: Gün içinde hayal kurmanızı sağlayan yerler

pencereden-bakan-kadin

Scott Barry Kaufman ve Jerome L. Singer gibi yaratıcılık psikolojisi uzmanları Psychology Today dergisinde yayınlanan bir makalede bu konuya değiniyor. Bugünün dünyasında, hayal kurmanın hala ciddi anlamda lekelendiğinden bahsediyorlar. Bilgisayarınızda çalışmak yerine yarım saat pencereden dışarı bakarsanız, tembel olarak görülüyorsunuz.

Aynı iki psikolog bu konuda bir çalışma yaptı. Onlar, Adobe gibi işletmelerin % 80’inde, sürekli çalışma ve aktivite ile yaratıcılığın artabileceğini gördüler. Yani bir kahve kapmak ya da pencereden dışarı bakmak için mola almaya karar veren herkes baskıyı kaldıramıyor ve üretkenlik gösteremiyor.

ucakta-disari-bakan-adam-461x278

Bugünün dünyasında, biz hala hareketi performans ile, pasifliği tembellikle bağdaştırıyoruz. Ama dünyayı anlamak için bu eski, paslı yolları değiştirmemiz gerekiyor. Gün içinde hayal kurmak, beynimiz içindeki tüm gizli mucizeleri takip etmek demektir. Bu, zihninizi daha derin iç bakış, merak, sembolizm ve hayal gücü ile genişletmek için eğitmek anlamına gelir.

İçinizdeki bu gizli potansiyeli bulmak için en iyi yerlerden biri bir pencerenin önüdür. Gün içinde bir an dünyaya bakarak kendinizle bir randevuya çıkmak gibidir. Bu, pencerenin eşiğinden iç dünyanıza geçiş yapmak gibidir. Aynı zamanda, dış dünya bize çok şey sorduğu için, ilgilenmediğimiz ve umursamadığımız bir yer gibidir. Bugünün toplumu, sonsuz uyarıcılara odaklı bir süper-bağlantı halinde olmamızı istiyor.

disari-bakan-cocuk-461x306

Yani kendi sınırlarını belirlemek ve bir pencere önünde bir süre oturmak için kendinize zaman verin. Bunu yaşamınıza dahil etmeyi öğrenin. Hayalleriniz, iç güzelliğiniz ve sonsuz olasılıklarla dolu bir dünyayı bulabileceğiniz bu yansımaya bakın…

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar