Diş Macunu’nun Hiç Bilmediğiniz 12 İnanılmaz Kullanımı

Ayakkabı lekeleri, ruj lekeleri nasıl çıkar? Telefon çizikleri nasıl geçer?

Öğrendiğimizde çok şaşırdık, basit olarak dişlerinizi hoş ve temiz tutmak bir yana, diş macunu evinizde birçok alanda kullanılabilecek yeri doldurulamaz bir ürün! Fikirlerden bazıları biraz ilginç gelebilir ancak kesinliklikle işe yarıyorlar. Kendiniz deneyin! İşte diş macununun hiç bilmediğiniz 12 inanılmaz kullanımı:

 1. Kararmış gümüşleriniz küçük miktar diş macunuyla ovulduğunda tekrardan parlayabilir.

gümüş parlatma

 1. Diş macununun yardımıyla, arabanızın ön farlarını pürüzsüz ve de temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Modern diş macunları bunların temizlenmesinde harika bir şekilde işe yarayan aşındırıcı materyaller içermektedir.

araba farı temizliği

 1. Piyano tuşları insan parmaklarıyla sürekli temas halinde olduklarından çok çabuk kirlenebiliyor. Islak bir beze küçük bir miktar diş macunu koyun ve dikkatlice tuşları temizleyin. — Ne kadar etkili olduğunu görünce çok şaşıracaksınız!

 1. Beyaz tabanlı ayakkabılar, mesela Converse ayakkabılar, diş macunuyla çok rahat bir şekilde temizlenebilir.

Ayakkkabılar eskisi gibi bembeyaz!  

 1. Yüzücü gözlüğünüzün iç kısmını çok ince bir tabaka halinde diş macunuyla kaplar ve sonrasında da yıkarsanız, yüzdüğünüzde bir daha asla buğulanmaz! Hiç tahmin etmezdik!

 1. Ahşap yüzeylerdeki lekelerden biraz diş macunuyla silerek birkaç dakika içerisinde kurtulabilirsiniz. Zararlı ağartıcı kimyasallara hiç gerek yok!

 1. Diş macunu aynı zamanda kıyafetler üzerindeki çeşitli lekelerden kurtulmak için de birebirdir, gömlek üzerindeki ruj lekesinden masa örtüsündeki spagetti sosuna kadar. İstenmeyen lekenin üstünü diş macunuyla kaplayın, hafifçe ovalayın ve yıkamadan önce bir süre bekletin. Ancak renkli kıyafetler için beyazlatıcı diş macunlarını kullanmamakta yarar var.

 1. Musluklarınıza eski parlaklıklarını diş macunuyla kaplayıp bir bezle silerek geri verebilirsiniz. Aslında bu taktik krom kaplama her yüzey için harika işliyor.

 1. Ütünüzün tabanı için de kullanabilirsiniz! 

 1. Akıllı telefonunuzun ekranını koruyucu bir ekranla korumazsanız çok çabuk çizilebilir. Bir beze biraz diş macunu koyun ve dikkatlice her çiziği ovun. Tüm diş macununu temizleyin ve ekranı kuru olarak silin.

 1. Diş macunu tırnaklarınızı bile temizleyebilir. Bir miktar diş macununu tırnaklarınıza sürün, birkaç dakika bekleyin ve suyla yıkayın.

 1. Sarımsak, soğan ve balık gibi keskin kokuların elden uzaklaştırılması çok zor olabiliyor. Ancak ellerinizi bir miktar diş macunu ile yıkarsanız koku yok olacaktır.

Böylelikle balık yapmak bundan sonra ellerimiz için bir eziyet olmaktan çıkmış olacak!

diş macunu ile kokulardan kurtulun

Diş Macunu hiç bu kadar işe yarar olmamıştı!

Kaynak

 

Armonischka

Armonischka

Ponçik Yazar at filoji.com
Armonischka, 4. sınıfta masal anlatma yarışmasına katıldı. Ailesi bu kızçemize masal perisi olsun diye gelinlik giydirip eline de bir tane sihirli değnek verdikten sonra bir daha hiçbir zaman normal olamadı.
Armonischka

Ekleyen Armonischka

Armonischka, 4. sınıfta masal anlatma yarışmasına katıldı. Ailesi bu kızçemize masal perisi olsun diye gelinlik giydirip eline de bir tane sihirli değnek verdikten sonra bir daha hiçbir zaman normal olamadı.

Yorumlar