Doğum Anındaki Olası Senaryolar! Doğru Doğum Nasıl Olmalı?

doğum

Kadınların doğum yapması haliyle insanlık tarihi kadar eski. İnsanlık tarihini başlatan da doğum değil mi zaten? Her dönemde, o zamanki koşullara göre doğum yapılırken, teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte bebek için en uygun yöntemler ortaya çıktı. Ebelerin dönemi yavaş yavaş kapanırken suda doğum gibi çeşitli yollar çıktı.

Doğum anında en önemli şey durumu şansa ve doktorun inisiyatif bırakmamak. Genelde anne adaylarının tercihi normal doğumdan yana olurken, ülkemiz yaklaşık %57 sezaryen oranıyla Dünyada ilk 3 ülke arasında. Elbette bazı zorunlu durumlar sezaryeni mecburi kılıyor ancak herhangi bir sorun yaşanmayan gebeliklerde sezaryen doğum neden ameliyat masasında bitiyor?

Kadınlar doğumlarının normal olmasını isterken anestezili bir doğum oranı neden bu kadar yüksek?

 

sezaryen

 

Ülkemiz için konuşmak gerekirse eskiden doktorlar puanlama sistemiyle çalışıyorlardı ve aldıkları puanlar ay sonunda maaşlarına yansıyordu. Sezaryenin de puanı normal doğuma göre çok daha yüksekti. Zamanla bu sistem kalksa da alışılan rahatlık kolay kolay kalkmadı. Normal doğuma girip uzun süre vakit kaybetmek istemeyen doktorlar, çareyi suni sancı vermekte buldular. Peki vücudumuza suni sancı aldıktan sonra bizi ne gibi durumlar bekliyor biliyor muyuz?

Vücuda alınan suni sancıyla beraber kıvranmaya başlayan beden, bu sancı ile baş edemiyor. Dışarıdan müdahale sonucu bir ağrı alındığı için beyin endorfin salgılayamıyor haliyle. Ağrının hissedilmemesi için doktorlar endorfin veriyor. Vücuda bir yandan ağrı verilip, bir yandan da bastırılmaya çalışılınca vücudumuz neye uğradığını şaşırıyor. Dışarıdan sürekli bir müdahaleye maruz bırakılan doğum, bebeğin strese girip kalp atışlarının değişmesiyle yön değiştiriyor. Bebeğe herhangi bir zarar gelmesini istemeyen doktor bir şey olmasından korkup, anneyi sezaryene alıyor. Böylece normal başlayan doğumlar genel olarak anestezi ve ameliyat masasıyla sonuçlanıyor.

 

sezaryen

 

Yapılan araştırmalar sezaryenle doğan bebeklerin ileride diyabet, obezite,astım gibi hastalıklara yakalanma oranlarının daha yüksek olduğunu ortaya koymuş. Normal doğum anında bebeklerin sinirleri de uyarılırken bu durum anestezinin de etkisiyle ortadan kalkıyor. Anne-bebek etkileşimi olmasına pek fırsat kalmıyor. Ayrıca normal doğumla doğuran kadınların, kendine güveni arttırdığı da yapılan araştırmalar arasında. Doğum sürecini rahat atlatan anne, bebeğiyle iyi iletişim kurarak doğum depresyonunu da hafif şekilde geçiriyor. Sezaryen sürecinde alınan anestezi ve hemen ardından acıyı hafifletmek için kullanılan ilaçlar da alerjik durumlarla sonuçlanabiliyor.

Doğum yapacak taze anne adaylarına seslenmek gerekirse, doğumun en sağlıklısının karanlık bir ortamda yavaş yavaş, sakin hareketlerle yapılmasının en doğrusu olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde medikal ortamlar her ne kadar hayatımızı sarmış olsa da siz yine de bebeğiniz için en iyisini araştırmaktan vazgeçmeyin.

Yorumlar