Doktora Öğrencisi Dövme Silme Kremi İcat Etti Ve Sadece 4.50 Dolara Satacak!

dovme silme kremi

Kanadalı bir doktora öğrencisi, istenmeyen dövmeleri ucuza ve kolayca çıkartacak topikal bir deri kremi icat etti.  Alec Falkenham, ürününün dövmeleri ucuza, hızlı ve acısız olarak kaldırabileceğini söyledi. Bu dev yenilik lazer dövme çıkarma pazarını yok edecek gibi gözüküyor.

Bugün piyasada pek çok dövme çıkarma kremi var ve bunların tamamı kesinlikle işe yaramayan aldatmacalardan ibaret. Dövme mürekkebi cildin daha derin katmanları içinde yerleşik vaziyette bulunur ancak bugün piyasada dövme çıkarttığını iddia eden tüm kremler cildin en üst katmanını hedef alırlar; bu da çoğunlukla yararsızdır. En fazla dövmenin rengini soldurur daha çirkin bir görüntüye sebep olurlar.

Dövmelerin Çıkması Neden Bu Kadar Zor?

Dövmelerin neden bu kadar zor çıkarıldığını anlamak için, dövmelerin yapılış prensibini iyi anlamanız gerekir. Mürekkeple dolu iğneler cildinizi binlerce kez delip, renkli pigmentleri cildinize enjekte ederler. Vücudunuz saldırı olarak algıladığı bu eyleme anında tepki verir ve yaranızı iyileştirmek için vücudun onarım yapıtaşlarını görevlendirir. İronik olarak, aslında dövmenin kalıcı olmasına sağlayan şey de bu bağışıklık tepkisidir. Makrofajlar olarak adlandırılan özel beyaz kan hücreleri, bölgedeki yarayı temizlemek için bölgeye gelirler.Yaralı bölgeyi temizleyip vücuda giren mürekkep pigmentlerini emerek, vücudun atık deposu olan lenf nodlarına geri döner. Ancak bu hücrelerin bazıları, cildin üst katmanının altındaki jel benzeri yapıda içleri hala mürekkeple dolu vaziyetteyken sıkışıp kalırlar. Mürekkep (pigment) bu hücreleriniz tarafından emildiği için artık vücudunuz onları yabancı bir madde olarak görmez ve vücudunuzdan atmak için verdiği uğraşı durdurur. Dolayısıyla içi mürekkep dolu temizleyici hücreler dövmenin yapıldığı bölgede öylece asılı durur ve siz istediğiniz dövmeye sahip olursunuz.

dövmeli kız

Bugüne kadar dövme çıkarma ile ilgili bilimin geldiği en ileri nokta lazer tedavisi. Lazer ile belli frekans aralığında mürekkep pigmentleri hedef alınıyor ve pigment dolu hücreler parçalanarak dövmenin solduruluyor. Ancak lazerle dövme silme işlemi hala çok masraflı, acılı ve zaman alıcı bir tedavi süreci.

Peki Bu Krem Diğerlerinden Neden Farklı?

Falkenham’ın kremi ise farklı şeyler vaadediyor. Kalp dokusunun iyileştirilmesi üzerine yaptığı araştırmalarda üzerinde çalıştığı kimyasal bir bileşiğin dövme için ne yapabileceğini merak eden doktora öğrencisi sonuçlardan gayet etkilenmiş. Bifosfonat lipozomal olarak adlandırılan aktif madde cilde nüfuz ederek seçici olarak sürüldüğü bölgedeki makrofajları(yukarıda bahsettiğimiz temizleyici hücreler) hedef alıyor ve bölgedeki diğer hücrelere zarar vermiyor. İçi mürekkep pigmenti dolu bu hücreler ölünce, diğer temizleyici hücreler, çöpleri temizlemek ve ölü hücreleri değiştirmek için yani dövme mürekkebini kaldırmak bölgeye giriyorlar ve sonuç olarak içi mürekkep dolu hücreler, yeni hücrelerle yer değiştirmiş oluyor. Ürün şimdiye kadar yalnızca domuzlarda ve farelerde test edildi, ancak Falkenham, CBC News’e bir hafta içinde tam dövme kaldırma gördüğünü söyledi. Verdiği bilgiye göre, 10 cm2 alanın tedavisinin 4.50 dolar civarında olmasını beklediğini belirtti. Ürünün 1-2 yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ürün, Falkenham’ın iddia ettiği kadar iyi çalışıyorsa, dövme kavramını tamamı ile değiştirecek gibi. Dünyanın  her yerinde ebeveynlerin bu kremi dört gözle bekleyeceği kesin. Oğlunun kız arkadaşının adını dövme olarak sırtına yaptırdığını gören anne babalar, o dövmenin artık sonsuza dek orada olmayacağını bilerek rahat bir nefes alabilecekler.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar