Dondurulduğunda Tadı Daha Güzel Olan 6 Yiyecek

dt.common.streams.StreamServer.cls

Dondurulmuş yiyecekler genelde pek tercih edilmez. Dondurulmuş yiyeceklerin taze olmadığına dair toplumsal bir kanı var. Ama gerçek şu ki yiyecekleri dondurarak daha sağlıklı muhafaza edebiliriz. Donmuş yiyecekler çok pratik, zaman kazandırıcı ve acil durumlarda hemen tüketilebilecek bir şeyler hazırlamak için çok büyük bir yardımcı. Hepimiz koşuşturmacalı yoğun hayatlar yaşıyoruz. Bu yüzden bazen yemek yapmaya zamanımız kalmıyor. Taze yiyeceklerle bir yemek hazırlamak, donmuş yiyeceklerle hazırlanan bir yemeğe göre daha çok vakit alıyor. Bu kapsamlı liste size her yemeğe ekleyebileceğiniz altı adet donmuş yiyecek tavsiyesi niteliğinde.

Yaban Mersini

Bazı yaban mersinleri sezonda olmayınca çok pahalı olabiliyorlar. Donmuş halini alarak sadece paradan tasarruf etmiyorsunuz aynı zamanda vitamin, mineral, lif ve antioksidan içeren bir yiyeceğe sahip oluyorsunuz. Donmuş yaban mersinleri her zaman tazeler , tatlarını ve sağlıklı özelliklerini donma süresinde sürdürüyorlar, sezonu gelmeden almaktansa donmuş almak daha iyi oluyor.
Bu yaban mersinlerin buzları eritilebilir ve atıştırmalık olarak yenilebilir yada bir kase dolusu yulaf ezmesine eklenebilir. Bir smoothienin içine karıştırılabilir yada favori tatlınızın üstüne konulabilir.

yaban-mersini-
Brokoli

Markette güzel yeşil bir brokoli bulmak çok zor olabilir. Hangisinin o reyonda ne zamandan beri durduğunu bilmiyorsunuz ve sadece su onları ilk günkü tazeliğinde tutmuyor. Bu sebepten dolayı donmuş brokoli taze brokoliye göre çok daha iyi. Aldığınız ürün hep aynı şekilde kalacaktır. Brokoli yüksek bir C vitamini kaynağı, kalorisi az, proteini yüksek ve güzel bir lif kaynağı.

brokoli-nasil-saklanir_646x340
Mango

Mangolar yılın her zamanı var. Ama yılın belirli zamanına göre başka ülkelere gönderiliyorlar. Bu aldığınız mangonun kalitesini düşürebilir. En azından eğer donmuş mango alırsanız , dondurulduğunda en güzel halinde olan bir ürün almış olursunuz. Mango vitamin C, iyi derece de vitamin A kaynağıdır ve cildin kendini düzeltmesine yardım eder.

mango-3
Bezelye

Bezelyeler birçok öğünde kullanılabiliyorlar. Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde. Onları taze almak bezelye sayınızı azaltacaktır. Çünkü bir kabukta yedi adet bezelye var. Donmuş bezelyeler tenekede bulananlara göre daha lezzetlidir ve içinde daha az yabancı madde vardır. Çünkü dondurulmuş hali daha tazedir. Bezelyeler harika bir protein, lif ve vitamin C kaynağı.

359469-55cdc78ae7734
Soya fasulyeleri

Soya fasulyesi protein, demir ve kalsiyumla donatılmıştır. Donmuş soya fasulyesi çok iyibir seçenek olabilir çünkü hasat edildikten 24 saat  sonra dondurulur. Bu soya fasulyeleri pilava ya da makarna türevi yemeklere eklenebilir, eritildikten sonra sıcak bir şekilde sunulabilir, hatta güzel bir çıtırtı için dürümünüze bile ekleyebilirsiniz.

85891904b528aab5c63060d1adeba5a50fc11fb1
Karışık kızartılmış sebzeler

Süpermarketlerin dondurulmuş reyonlarında birçok karışık çeşit mevcut. İhtiyaçlarınızı karşılayacak yemeği bulun ve bunu karışık kızartılmış sebzelerinize ekleyin. Bu sebzeler sanki yemeği kendiniz yapmışsınız gibi tat verecektir. Bu yöntem cüzdanınızı rahatlatacaktır ve eğer yemek yapmayı sevmiyorsanız ya da mutfakla ilgili yetenekleriniz yoksa bu yönteme bir öğününüzde şans verin.

2285408972_5042a2e94d_z

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar