Şampiyonlar Ligi Tarih Mi Oluyor? Dünya Süper Ligi Kapıda! Bakın Hangi Takımlar O Ligde!

dünya süper ligi

Futbol sektöründe dönen yüksek meblağların bir çok iş adamının iştahını kabarttığı bilinen bir gerçek. Şimdi ki büyük gelir hedefi ise tüm büyük futbol takımlarının birleştiği bir “Dünya Süper Ligi” Hedef yıl olarak ise 2021 gösteriliyor.

Manchester United, Barcelona gibi dünyanın en büyük ve zengin kulüplerinin  Amerika, Çin gibi uzak coğrafyalarda düzenli olarak maç yapmasını hedefleyen projede, Bayern Münih, Real Madrid gibi dev klüplerin de adı geçmekte. Dünya devlerinin arasına Brezilya, Güney Afrika gibi ülkelerin tanınmış kulüplerinin de katılması gündemde.

İngiliz Klüpleri Öncelikli

ingiliz takımları

Futbol patronlarının Dünya Süper Ligi adına gerçekleştirecekleri davetlerde önceliği İngiliz kulüplerine vermek istedikleri biliniyor. Fakat Premier Lig ve Avrupa kupaları sebebi ile maç programları fazla yoğun gözüken İngiliz ekiplerinin bu maç yoğunluğuyla nasıl başedecekleri ise muamma. Ancak Manchester City’nin bu lige katılması kesin gibi. Çin para babalarının satın almak istediği Liverpool da çok büyük olasılıkla ligde bulunacak. Manchester United olmadan bir Dünya Süper Ligi düşünülemeyeceği için dev kulübün bir şekilde ikna edilmek istendiği gelen bilgiler arasında.

Şampiyonlar Ligi Kaldırılacak Mı?

dünya ligi takımlar

 

Dünya Süper Ligi fikri önümüzdeki 4-5  yıl içinde büyük kulüpleri maç fikstürlerinin yoğunluğu sebebi ile Şampiyonlar Ligi ve  Dünya Süper Ligi arasında mecburi bir seçim yapma aşamasına getirebilir. Dünya Süper Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin sona erdirebilecek derecede büyk bir güce sahip olabilir!

İşte Dünya Süper Ligi’nde yer alacağı ileri sürülen kulüpler:

Almanya: Bayern Münih, Borussia Dortmund

ABD: Los Angeles Galaxy, New York City

Brezilya: Corinthians

Avustralya: Melbourne City

İngiltere: Liverpool, Arsenal Manchester City, Chelsea, Manchester United.

İtalya: AC Milan, Inter Milan, Juventus

İspanya: Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid

Fransa: Paris Saint-Germain, Lyon

Güney Afrika: Johannesburg – SuperSport United

Türkiye‘den hiç bir futbol takımının ismi geçmiyor.

büyük futbol takımları

UEFA Daha Önce Büyük Takımları Memnun Etmek İçin Değişiklikler Yapmıştı Ancak;

UEFA komitesi dev takımların pastadan daha fazla pay alma isteklerini görmezden gelmemiş ve 2018′ den sonra UEFA ülke sıralamasında bulunan ilk dört ligi üst sırada bitiren dört takımın direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılacağını açıklamıştı. Ama bu noktada üst düzey kulüplere ekstra bir ayrıcalık tanınmayacağını da dile getirmişti. Yani bu durum, Leicester City gibi sürpriz takımlar şampiyonluk yaşadığında, bu takımların da hak ettikleri şekilde Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılacağını anlamına geliyor. Kendileri için yapılan bu düzenlemelerden yeteri kadar tatmin olmayan zengin futbol klüpleri, anlaşılan o ki, bir daha Leicester City gibi bir sürprizle karşı karşıya kalırlarsa, o yılları boş geçmekten bir hayli korkmaktalar ve başarı sıraları ne olursa olsun, kasalarını doldurmaya devam etmek istiyorlar. Bakalım gelecek yıllar dünya futbolu için neler gösterecek…

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar