Dünya Üzerinde Son Yağmurun 2 Milyon Yıl Önce Yağdığı Yer: McMurdo Kuru Vadileri

mcmurdoo

Her şeyin kör edici kar ve buz ile bulunduğu dünyanın en uzak noktalarından birinde Antartika’da bulunan McMurdo Kuru Vadileri çarpıcı bir anormalliktir. Benzersiz koşullar yüzünden buz ve kardan yoksun bu vadilere Son yağmurun bile 2 milyon yıl önce yağdığı McMurdo Kuru Vadileri, araştırmacıların Dünya’daki şu an Mars’a benzerlik açısından elde edebileceğimiz en yakın yer olarak ilgisini çekmektedir.  

mc-murdo4 

Yüzeyinin% 98’i bir mil derinliğinde buz örtüsüyle kaplıdır. Gezegenimizdeki en kurak, en soğuk ve en rüzgarlı çöl olarak kabul edilen bu şiddetli iklimde yaşam nadir görülür; yaşam pek mümkün olmayan yerlerde bulunur ve bu olası yer,  McMurdo Kuru Vadilerinin Uzaylı bölgesi olarak geçer.

mcmurdo

Konuşacak gerçek bir insan nüfusu olmayıp yalnızca bir vahşi yaşamı olmasına rağmen, Antartika umutsuzca terk edilmiş bir yer değildir. Çoğunlukla araştırmacılar ve bilim adamları olmak üzere 1.000 ila 5.000 arasında insan devamlı çalışmalar yapmaktadır. Araştırmacılar vadilerde ve çevresinde çığır açan keşifler yapmışlardır.

mc-murdo1

Hayat gerçekten McMurdo Kuru Vadiler’de var olsa bile, bunu tundra üzerinde bulunan hafif iklimli bir vaha için karıştırmayın. Karın olmaması havanın yumuşaklığının işareti değil, 200-300 km’yi Karabatik rüzgarın sonucu. Karabatik Rüzgarı bu bölgede oldukça etkili. Bölgedeki volkanik gaz delikleri de bir hayli ilginç.  Gizem ve sürprizlerle dolu bu arazi insanlara inanılması zor tecrübeler yaşatıp hayatı sorgulatmaktan geri kalmıyor.

mc-murdo2

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar