Dünyanın En Önemli Yaşam Koçlarından Hayatınızı Değiştirecek Psikolojik Taktikler

insanlar-1-erkek-1-kadin

Yalnızlık sizi büyütür. Kendinizi ıssız bir yalnızlığa mahkum olmuş olarak görüyorsanız sakın üzülmeyin. Her bilge kişinin yolu mutlaka yalnızlıktan geçmiştir. Bu süre zarfında edindiğiniz tecrübenin önemini bilin. Hayat farklı duraklara uğrayarak hedefine giden bir tren gibidir. Şu an yalnızlık istasyonunda olması, daima burada kalacağı anlamına gelmez. Burda durması nihai hedefe ulaşması için bir önşarttır.

cimlere-uzanarak-dusunen-adam

Paylaşmaktan ve sevmekten korkmayın. Çoğu insan farkında bile olmadan paylaşmaktan ve sevmekten kaçınır. Bunun altında hemen hemen her zaman incinme korkusu yatar.  Geçmişte başımıza gelen olaylar, gelecekte daimi bir şekilde tekrar etmeyecektir. Beynimiz bize bunun tersini düşündürtebilir bu gayet doğaldır. Çünkü beynimiz ilkel düzeyde bizi kötülüklere karşı korumak istiyor. Ancak unutmayın, hayatınızı geçmiş kalıntıların esiri olarak sürdüremezsiniz.

psikolog-mavi

 

Araştırmacı olmak sizi daima geliştirecektir. Okumak, gezmek, yeni şeyler öğrenmek… Bunların hepsi aynı araştırmacı ruhun parçalarıdır. Ancak bu merak eden yapınızın gereğinden fazla hareketli olması da bazen sorun olabilir. Örneğin, başkalarının hayatları sizin merakınızın radarına girmemelidir. Bu tarz şeyler sizin gelişiminize hiçbir katkı sunmadığı gibi sizi itici gösterecektir.

İletişim her şeydir. Çoğumuz iletişim konusunda kendi çevremizdeki sevdiklerimizle belirgin sıkıntılar yaşamayız. Çünkü genel olarak aynı kültürel arka plana sahip benzer kişiliklere sahibiz.Ancak esas önemli olan şey, kendinden öte olanı anlayabilecek kapasiteye erişebilmektir. Örneğin, aynı görüşte olmadığımız bir şahıs, savını nelere dayanarak savunuyor? Size ters gelen belli bir nokta o kişi için nasıl doğru olabiliyor? İşte bu farklılıklardan yola çıkarak karşınızdakini anlayabilmek sizi daima bir adım öne taşıyacaktır.

meetings-1149198_640

Kendini eleştirmekle kendine karşı acımasız olmak aynı şeyler değildir. Özellikle çok düşünen bir yapıya sahipseniz kendinize karşı gereğinden fazla acımasız olma eğilimde olabilirsiniz. Böyle noktalarda kendi kendinize gereğinden fazla yüklendiğinizi farkettiğinizde hemen şu soruyu aklınızdan geçirin; “Bu hatayı sevdiğim bir arkadaşım yapsa ona da aynı sertlikte kızar mıydım?” Cevabınız mutlaka “hayır” olacaktır. Peki öyleyse, size en yakın arkadaşınızdan dahi yakın olan “öz benliğinize” neden kötü davranıyorsunuz? Unutmayın, kendini sevmek egoist olmak demek değildir.

kadın

Eleştirileri dikkate almak ayrı şey, eleştirilere göre yaşamak ayrı şeydir. Eleştiri yapıcı olduğu sürece mutlaka dikkate alınması ve gözardı edilmemesi gereken bir olgudur. Ancak bu bize yöneltilen her eleştiriye göre kişiliğimizi, işimizi olduğumuz bireyi değiştireceğiz anlamına gelmiyor. Bu sebeple gelen eleştirileri kişilik süzgecinizden geçirerek öyle değerlendirin. Yapıcı ve dikkat etmeniz gereken eleştiriler, sizi veya yaptığınız işi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğiniz yönünde olan eleştirilerdir. Ancak sizin varoluşsal temelinizi değiştirmeniz mümkün değildir ve buna yönelik yapılan eleştirilerin hepsi gereksizdir. Bu tarz eleştirileri ayırt etmeyi ve kafaya takmamayı öğrenmelisiniz.

isaret-parmagi-vucut-dili

Kendi değerinizin farkında olun ama kimseden üstün olduğunuzu düşünmeyin. İçinde bulunduğumuz bilgi çağında temel olarak kimse kimseden üstün değil. Geliri, mesleği, kim olduğu karşınızdaki kişinin tanımını sağlayan etiketlerdir hepsi bu. Bu yüzden kimseyi kendinizden üstün görmeyin ve aynı şekilde kimseden de üstün olduğunuzu da düşünmeyin. Hayat görebilenler için derslerle doludur. Yukarıdan baktığımız bir deli dahi yeri geldiğinde bize manası derin ve anlamlı şeyler öğretebilir. Yeter ki görmesini bilin…

 

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar