Onlar Dünyanın En Zeki İnsanları!

Judit-Polgar

Dünyanın en zeki insanları kim, nerede ve ne iş ile uğraşıyor,  merak ediyor musunuz? Filoji.com sizler için birkaç ismi araştırdı. Gelin hep beraber bir göz atalım.

1.William James

1110JWJ2_T_0

1 Nisan 1898’de doğan William James Sidis tarihte dünyanın en zeki insanları arasında gösteriliyor. 18 aylık olduğunda New York Times okuru olan William; 3 yaşına geldiğinde ise Latince öğreniyor. İlkokul çağına geldiğinde ise ilkokul birinci sınıfı bir gün,ikinci sınıfı bir kaç gün, üçüncü sınıfı üç ay, dördüncü sınıfı bir hafta, beşinci sınıfı on beş hafta; altı ve yedinci sınıfları beş buçuk hafta süreyle bitiren William, 8 yaşına basmadan İngilizce, Latince, Yunanca, İbranice, Fransızca, Almanca ve Rusçayı konuşabiliyor,anatomi üzerine makaleler yazıyor ve günlük gazeteleri okuyordu. Hayatı boyunca dört kitap kaleme alan, 40 dil konuşabilen ve bunların yanı sıra Vindergood adında bir de dil üreten William’ın hayatı hukuk eğitimi almaya başladıktan sora farklı bir yönde ilerlemeye başlar. Nitekim Marksist bir görüşe sahip olan William 1 Mayıs gösterilerinde hükümet tarafından tutuklanarak hapse atılmıştır. Ailesinin sahip olduğu çevre sayesinde hapis cezasını evde geçiren William, gerek sahip olduğu görüş ve katıldığı eylemler, gerek ateist olmasından ötürü çok ciddi ve ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Genç yaşta parlak zekasıyla manşet olduğu gazetelere artık ağır eleştirilerle konu olmaya başlamıştır. Hayatının geri kalan kısmı bilimden uzak geçiren William, gündelik çalıştığı işlerle hayatını idame ettirmiş ve 17 Temmuz 1944’te hayatını kaybetmiştir. Serebral Hemoraji yani beyin kanamasından öldüğü belirtiliyor.

 

2.Stephen Hawking

StephenHawking

Dünyanın en zeki insanları arasında gösterilen Hawking’in okul yıllarında tembel biri olduğunu öğrenmek, bir çoğumuz için şok edici bir gerçek. 9 yaşındayken, sınıfın en kötü notlarına sahipti. Çabalayarak notlarını orta seviyeye çıkarabildi ancak, daha fazlası hiç olmadı. Bununla birlikte çok erken yaşlarda itibaren çevresindeki eşyaların nasıl çalıştığına meraklıydı. Takma adının “Einstein” olduğuna bakılırsa, kötü notlarına rağmen çevresi onun geleceğin dahisi olduğunu anlamış gibi görünüyordu.

 

İlerleyen yaşlarında, Oxford Üniversitesi burs sınavlarında yüksek puan alarak üniversitede okumaya başladı. Bu yıllarda Hawking’e amyotrofik lateral skleroz (ALS) tanısı kondu. ALS, hastaların istemli kas kontrolünü kaybetmelerine neden olan nörolojik bir hastalıktır. Doktorlar ona büyük olasılıkla birkaç yıl ömrü kaldığını söylediler.

Stephen Hawking uçuyor
2007’de 65 yaşındayken Hawking hayatının yolculuğunu yapma fırsatı yakaladı. Zero Gravity A.Ş. sayesinde yerçekimsiz ortamda sandalyesinden bağımsız havada durabildi.

Hawking’in başlıca başarılarında biri, 1983’te evrenin sınırlarının olmadığı kuramını ortaya atmasıdır. Hawking ve Hartle evrenin şekli ve doğasını anlamak amacıyla, kuantum mekaniği ve genel görelilik kavramlarını birleştirerek evrenin kapsanan bir varoluş olduğunu, ancak yine de sınırları olmadığını gösterdiler. Fizikteki uzun kariyeri boyunca Hawking inanılmaz etkileyici ödüller ve nişanlar serisi kazanmıştır. Kraliyet Derneği üyeliğine kabul edildi, Bilim Altın Madalyası ile ödüllendirildi, Albert  Einstein Ödülü ve Hughes Madalyası’nı aldı.

Cambridge Üniversitesi’nden “Lucasian Matematik Profesörü” ünvanı aldı ki, bu ödülü daha önce alan ikinci kişi ise Sir İsaac Newton’dan başkası değildi. Bu kadar ödüle rağmen hala Nobel Ödülü’nü alamamış olması şaşırtıcı.

 

 

3.Paul Allen

Paul-Allen-007-e1391194838233

Bill Gates ile beraber Microsoft’un kurucu ortağıdır kendileri. 1953 yılında Seattle’da doğmuştur. Tam adı, Paul Gardner Allen’dir. Forbes Dergisi’nin ’2006 Milyarderler Listesi’ne 22,7 milyar dolarlık servet ile 6. sırada girmiştir. Servetinin önemli bir kısmı Microsoft hisselerinden gelse de 1983 yılında kansere yakalanınca yönetimden çekilmiştir. Microsoft’daki görevini danışman olarak sürdürmüş, 1986′da ise yatırım ve proje yönetimi üzerine Vulcan şirketini kurmuştur. 170 IQ’su vardır. Microsoft dışında onlarca şirketi. Basketbol ve beyzbol takımları vardır.

 

4.Judit Polgar

Judit-Polgar

170 IO’lu Polgar’ında yaşamı ilgi çekici. Macar satranç ustasıdır. Polgár, genellikle tarihin en güçlü kadın satranç oyuncusu olarak kabul edilir. Polgár, 1991 yılında, 15 yaşında iken, daha önce eski Dünya Şampiyonu Bobby Fischertarafından yaplan rekoru kırarak Grandmaster unvanını elde eden en genç satranç oyuncusudur. FIDE Top 100 oyuncu değerlendirme listesinde, Ocak 1989’da, henüz 12 yaşında, değerlendirme listesine 55. sıradan girerek bugüne kadar en genç oyuncu oldu. 2005 yılında, Dünya Şampiyonası turnuvasına katılan tek kadın olmuştur.ilk kez ve bugüne kadar sadece kadın olarak 2700 ELO derecesini aşmıştır.

 

5.Marilyn Vos Savant

vos-savant-defeated

“En yüksek IQ (228 IQ)”‘ kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan, dünyanın en zeki insanları sıralamalarının bir çoğunda başı çeken, ABD’Lİ dergi köşe yazarı , okutman ve oyun yazarı. 1986’dan beridir çeşitli konularda okuyuculardan gelen soruları ve problemleri çözdüğü Parade dergisinde Ask Marilyn (“Marilyn’e Sor“) köşesini yazmaktadır.

Vos Savant, Jarvik yapan kalbin geliştiricilerinden biri olan kocası Robert Jarvik ile beraber New York City’de yaşamaktadır. Vos Savant, Jarvik Heart, Inc. şirketinin baş mali memurudur. Toastmasters International tarafından “1999’un beş seçkin konuşmacısı” ndan biri seçildi ve 2003 yılında, The College of New Jersey tarafından üniversite akademik derece olan Doctor of Letters onursal derecesi aldı.

 

 

Yorumlar