Dünya’nın Yalnızca %2’sinin Sahip Olduğu ‘INTJ’ Kişilik Tipine Dahil Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

dr-house-beyin

Bazı insanların neden diğerlerinden farklı olarak çok ünlü ve başarılı olduğunu, diğerlerinin de olamadığını biliyor musunuz? Neden bu insanlardan biri olamadığınızı hiç merak ettiniz mi? Bu insanların diğerlerinden farkı ne? Bu soruların cevaplarının tümü INTJ ( Introversion/içe dönüklük – Intuition/sezgi – Thinking/düşünce – Judgment/karar) testindedir.

smart people gif ile ilgili görsel sonucu

INTJ kişilik türü bugünlerde medyada dillere pelesenk olmuştur. INTJ kişiliği Meyer Briggs Kişilik türlerinin bir parçasıdır ve genelde dünyanın her tarafında bulunan başarılı insanları tanımlamak için kullanılır. INTJ İçe dönüklük, Sezgi, Düşünce ve Karar kelimelerinden oluşur.  İşte bu kişilik özelliklerine sahip olan insanların bazı özellikleri, bu insanlardan biri olup olmadığınızı okuyarak bulun:

Mark Zuckerberg (Facebook’un kurucusu), Step Hawking, Beethoven, Jay-Z ve diğer birçok ünlü kişiliğin bu kişilik özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Batman ve Açlık Oyunları’ndaki Katniss Everdeen film karakterlerinin bile ITNJ kişiliğine uygun kişiler oldukları fark edilmiştir.

1- İçe Dönüksünüzdür

İlgili resim

İçe dönük bir insansınızdır ve düşüncelerinizi kendinize saklamayı tercih edersiniz. Sakin ve çekingen birisinizdir, gürültüden ve cüretkâr insanlardan hoşlanmazlar. Diğer insanlara sürekli kendinden bahseden kişilerin gürültücü ve uygunsuz olduğunu hissedersiniz. Sessiz sedasız bir ortamınız olmasından, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi sadece belirli kişilerle paylaşmaktan hoşlanırsınız. İnsanlara kolay kolay karışmasınız. Kendi işinize bakmaktan hoşlanırsınız ve işinizle alakalı böbürlenmekten hoşlanmazsınız. İşinizi bir sır gibi görürsünüz ve sırf sizin başarınıza yardım edilebileceği ihtimalini düşünerek insanların işiniz hakkında konuşmasından hoşlanmazsınız.

2- Teknoloji Aşığısınızdır

teknoloji aşığı ile ilgili görsel sonucu

Elektronik aletlerin tümünden çok hoşlanırsınız ve teknoloji en yakın arkadaşınızdır. Son çıkan tüm elektronik aletlere sahip olmaktan hoşlanırsınız ve güncel haberleri takip ederek kendinizi bu konuda bilgilendirirsiniz. iPhone X ya da Skyrim’ın Android sistemlerdeki lansmanıyla alakalı tüm yeni bilgilerden haberdarsınızdır. Teknoloji, gürültüsüz ve dışa dönük olmadan kendinizi keşfetme şeklinizdir.

3- Yargılayıcısınızdır

yargılayıcı insan ile ilgili görsel sonucu

Her konuda bir fikriniz var mıdır? Daha önce hiç birine sırf söylediğinin yanlış olduğunu düşündüğünüz için tokat attınız mı? Öyleyse, o zaman kesinlikle INTJ kişiliğinin bir parçasısınız. INTJ’ler direkt olarak konuşurlar ve konuşmadan önce düşünmezler ki bu onların kibirli ve incitici gözükmesine sebep olur. Normalde hareketleriyle insanları incitme niyetleri olmamasına rağmen, çoğunlukla incitirler.

4- Liderdirler

lider insan ile ilgili görsel sonucu

Bir INTJ’li liderlik etmek için doğmuştur. Eğer tüm hayatınız boyunca lider pozisyonundaysanız ve insanlar siz hiçbir efor sarf etmeden ve farkında olmadan sizi dinliyorsa, o zaman siz INTJ kategorisine ait olmalısınız. Sizin insanları kendinize çeken ve eşi benzeri olmayan bir etkiniz var, bu etkiyle onları yönetiyorsunuz.

5- Eleştiri Dostunuzdur

İlgili resim

İnsanlar pohpohlanarak ve iltifat yağmuruna tutularak yaşamayı isterken, siz bu insanların tam tersisinizdir. Eleştiriyle yaşamaktan hoşlanırsınız ve kusurlarınızı bulmaya çalışarak kendinizi geliştirmeye odaklanırsınız. Mükemmelliği düşlemezsiniz ancak her zaman kendinizi geliştirmeye çalışırsınız.

 

6- Farklı Olmayı Seversiniz

farklı olmak ile ilgili görsel sonucu

Farklısınızdır ve bunu seversiniz. Bu özellik sizi diğer 15 Meyer Briggs kişilik türlerinden önemli bir oranda farklı kılar. Farklı olduğunuz gerçeğini kabul edersiniz ve kendinizle dalga geçmekten hoşlanırsınız. Şişmansanız, şişman olmayı da seversiniz.

7- Prensip Sahibisinizdir

İlgili resim

INTJ’li kişiler, kararlarına ve seçimlerine dayanarak bazı ilkeler benimserler. Bu ilkelere her zaman uyarlar ve onlardan sapmazlar. Disiplinli bir hayatları vardır ve ahlaklıdırlar. Yaptıklarının sorumluluğunu üstlenirler, kendi ahlak ve inanç ilkelerine bağlı kalırlar.

8- Meraklı Birer Araştırmacıdırlar

meraklı olmak ile ilgili görsel sonucu

Bir INTF’li ne zaman ilginç bir konu bulsa, bunun hakkında ivedilikle bir araştırma yapmaya koyulurlar, tarihçesini, yaratılışını ve diğer gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışırlar. Hatta buna o kadar takarlar ki o alanla ilgili kitapları satın alırlar ve alanın uzmanlarıyla iletişime geçerler. Doğuştan gelen bir merakınız vardır ve bir şeyler öğrenmeyi seversiniz. Bu arzu sizin çok çeşitli şeyleri öğrenmenizisağlar ve daha bir bilginiz olmadan başarılı olmanıza sebep olur.

9- Aşırı Romantiksinizdir

İlgili resim

Çok romantik bir insansınızdır ve bir gün tüm hayatınızı paylaşacağınız ruh eşinizi bulacağınıza inanırsınız. Sizin için doğru olan tek bir insan vardır ve onu bulmaya çalışırsınız. Tek eşli bir insan olduğunuzdan randevulaşmaktan ya da flört etmekten hoşlanmazsınız. Kızlarla/erkekler flört etmektense evde oturup “The Notebook” filmini izlemeyi tercih edersiniz.

Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️
Elif Belemir Çakın

Ekleyen Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️

Yorumlar