Dünyayı Değiştirebiliriz Dedi ABD’den Ödül Aldı: Kendini Çocuklara Adayan Ece Çiftçi Göğsümüzü Kabartıyor!

ece-ciftci-filoji

Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Yetişen Genç Liderler Ödülü’nün bu yıl ki kazananı SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi oldu. Peki ama Ece Çiftçi kim ve ne yapıyor?

Ece Çiftçi okuduğu okula gelen Columbia Üniversitesi profesörünün anlattıklarından oldukça çok etkiledi. Nepal’deki sivil toplum kuruluşlarına destek veren Peter Daglish’le tanıştıktan sonra birilerine yardım etmenin profesyonel yolunu öğrenen Ece Çiftçi, başkalarının hayatlarına dokunmak istediğine karar verdi ve ilk projesini o yaz hayata geçirdi.

ece-ciftci

Henüz lisede birinci sınıfa adımını atacağı yaz tatilinde Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bir gençlik merkezinde 250 öğrenciyle çeşitli gelişim atölyeleri düzenledi. Müzik, dans, fotoğrafçılık ve resim gibi birbirinden farklı birçok atölye düzenleyen Ece Çiftçi, liseden mezun olana kadar her yaz aynı yerde pek çok etkinliğe imza attı. Bununla yetinmeyen Ece Çiftçi sonrasında O zamanlar TV8’de düzenlenen Bir Fikrin Mi Var? yarışmasında birincilik elde etti ve SosyalBen Vakfı’nı kurarak tüm dünyadaki çocuklara ulaşmaya başladı.

ece-ciftci-3

Bahçeşehir Üniversitesi’ni bitirdikten sonra, New York Üniversitesi’nde staj yapan Ece Çiftçi, maddi anlamda sıkıntı yaşadığı ve sponsor bulmakta sıkıntı çektiği dönemde “şemsiye” fikriyle yaratıcılığını konuşturarak çalışmalarına kaynak yarattı. Sattığı şemsiyeleri “Hem sizin hem de çok uzaklardaki çocukların ıslanmasını engelliyor!” sloganıyla insanlara ulaştırdı.

ece-ciftci-4

Sosyal medyada adından oldukça çok söz ettiren bu çalışmasıyla Zambiya’daki çocuklara destek olan Ece, sırasıyla Kamboçya, Nepal, Doğu Makedonya, Karadağ ve Moğolistan’da çalışmalara imza attı. Harvard’ın Sivil Toplum Yönetimi ve Oxford’un ise İnsan Hakları Hukuku programlarına kabul edilmesine rağmen Ece Çiftçi Dünyanın ücra köşelerindeki çocuklara yardım etmenin daha derin bir mana barındırdığına inandı ve hayallerinin peşinden giderek ve dünyayı değiştirebileceğine inanarak SosyalBen projesini büyütme kararı aldı.

ece-ciftci-5

Hikayesiyle birçok insanı etkileyen Ece Çiftçi kurduğu SosyalBen Vakfı ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arası çocukların sosyal becerilerini ve benliklerini keşfetmelerini ve onlara eşit imkanlar ulaştırmayı amaçlıyor. Kars’tan Edirne’ye, Gambia’dan Makedonya’ya, Nepal’den Moğolistan’a, Kamboçya’dan Karadağ’a kadar Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinde çalışmalar yapan vakıf farklı atölye çalışmalarıyla çocukların benlik gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

ece-ciftci-6

Pek çok ödül kazanan ve dünyanın her yanındaki çocukların hayatına katkı sağlayan Ece Çiftçi bu sene Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Yetişen Genç Liderler’ ödülüne de layık görüldü. 2 Mayıs’ta düzenlenecek törenle ödülüne kavuşacak olan Ece Çiftçi geçtiğimiz yılda G-20 öncesinde yapılan Genç Kadınlar Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil eden kişiydi.

ece-ciftci-filoji

Dünyayı değiştirebileceğine inanan ve bunun uğrunda harekete geçecek cesareti insanlara aşılayan Ece Çiftçi’yi tebrik ediyor ve çalışmalarını olabildiğince fazla insanla paylaşarak başarılı olmasını diliyoruz!

Ekleyen cannov

cannov

Kendime Düşünceler.

Yorumlar