Düşündürten Filmleri Seven Herkesin İzlemesi Gereken Psikolojik Hastalıklarla İlgili 5 Film

black-swan-film-elestirisi

1) The Babadook (Karabasan)

babadook

Ruhsal Hastalık: Depresyon

Konu: İnsan canavar diye bir şey olmadığına ne zaman inanır?  Canavarlar ne zaman saklanmaktan vazgeçer? Altı yıl önce eşini kaybeden genç kadın, aşırı yaramaz altı yaşındaki oğlu Samuel’i terbiye etmekte zorlanmaktadır. Samuel rüyalarında, sürekli annesini ve kendisini öldürmeye gelen bir canavar görmektedir. Evde bir gün annesiyle Babadook isimli garip bir masal kitabı okurlar. O andan itibaren Samuel, rüyasında gördüğü canavarın Babadook olduğuna inanmaya başlar. Ama belki de Babadook gerçekten de vardır… Jennifer Kent bu ilk uzun metrajlı çalışması psikoloji ve korku janralarının güzel bir harmanı.

2) Black Swan (Siyah Kuğu)

siyah-kug%cc%86u

Ruhsal Hastalık: Şizofreni

Konu: Psikolojik gerilim filmi olan Black Swan, Darren Aronofsky tarafından yönetilmiş ve 2010 yılında vizyona girmiştir. Şizofren bir balerinin hayatını konu alan filmde, başrol film boyuna halüsinasyonlar görmektedir ve bu başka psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Bu psikolojik problemler nedeniyle yeme bozukluluğu da çekmektedir, bu hastalık günümüz de birçok kişinin başına gelmektedir. Bu film tek bir kişinin başına gelen zorlukları anlatmaktadır. Herkesin yaşadığı zorluk farklıdır fakat birbirimizi destek olursak aşamayacağımız bir zorluk yoktur.

3) Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi)

jacob

Ruhsal Hastalık: Travma sonrası stres bozukluğu

Konu: Adrian Lyne tarafından yönetilen bu psikolojik korku filmi 1990 yılında vizyona girmiştir. Vietnam savaşında yer alan eski bir asker olan Jacob’u konu almaktadır. Film travma sonrası stres bozukluğunu ele alamaktadır. Jacob halüsinasyonlar görmekte ve geçmişe dair anılar hatırlamaktadır. Korkunç görüntüler bu hastalığa sahip insanların neler çektiklerini göstermektedir. Psikolojik bir rahatsızlığa sahip olmanın zorlukluklarını anlatan film yine de her zaman için umut olduğunu hatırlatır.

4) Melancholia (Melankoli)

melankoli

Ruhsal Hastalık: Depresyon

Konu: Lars von Trier tarafından yönetilen film, bir bilim kurgu ve psikolojik gerilim filmidir. 2010 yılında vizyona giren film, depresyonda olan hastaların neler yaşadıklarını dünyalarının nasıl yıkıldığını ve daha sonrasında oluşan ürkütücü sakinliği görüyoruz. Baş karakter işlevsiz bir aile ile zarar görmüş bir ilişkinin arasında kalmıştır. Etrafındaki insanların insanlık dışı davranışlarını gören baş karakter hayattan kendini soyutlanmış hisseder. Bu kadar karışık bir düzenin içinde akıllıca davranan tek kişi sanki kendisidir. Film depresyonun bir kişi değil aynı zaman da bir aile nasıl etkilediğini anlatmaktadır.

5) I Smile Back (Bakıp Gülümserim)

i-smile-back

Ruhsal Hastalık: Bipolar Bozukluk

Konu: Adam Salky tarafından yönetilen film, 2015 yılında vizyona girmiştir. Başrol Lanely Brooks ilaç kullanmaktadır ve evli olmasına rağmen başka adamlarla da birlikte olmaktadır. Ailesi parçalandıktan sonra hatasının farkına varıp pişmanlık duyar. Ancak içinde bulunduğu dengesiz hal bir hastalığın eseridir. Bipolar bozuklu gibi zorlu bir mental rahatsızlıktan kurtulmanın ne kadar zor olduğunu ve bu süreçte kişinin çevresine verdiği zararın büyüklüğünü yansıtması açısından film oldukça etkileyicidir.

Ekleyen Ebru Kabacık

Ebru Kabacık

Half time writer. Traveler. Comparative lit student.

Yorumlar