Duygusal Stresle Başa Çıkmanızı Kolaylaştıracak 7 Etkili Yol

stresle başa çıkmak

Stres, hayatımızın kaçınılmaz bir parçası haline geldi. İster iş yerindeki beklentilerimizden olsun ister çevremizdeki insanlarla olan ilişkilerimizden geliyor olsun, hep bir şekilde hayatımızda vardır. Bazen günlük karşılaştığımız stres miktarı ezici olabilir.

Duygusal stresin saptanması çok zordur çünkü birçok faktörden kaynaklanabilir. Duygusal stresi yönetebilmek ve olumlu yöne çevirebilmek için, size önereceğimiz 7 yol var:

1. Kendinizi İzole Etmeyin.

Karşılaştığımız streslerin birçoğu, kimseyle konuşamayacağımız konular gibi gelir ve yalnız hissetmenizi sağlayabilir. Stresten kurtulmak için uzlaşmak ve bazen diğer kaynaklardan yardım almak gereklidir. Başkalarını olumlu yönde etkilemek ve başkalarından olumlu enerjiler almak, zihninizdeki olumsuz düşüncelerinizi temizlemek için mükemmel bir seçenektir.

stres

2. Meditasyonu Deneyin.

Meditasyon harika bir seçenektir, çünkü rahatlatıcıdır, düşünceleri temizlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olur. Duygusal stresin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Sakin olmaya odaklanarak, negatifleri düşünmek yerine düşüncelerinizi yeniden yönlendirmeyi öğreneceksiniz.

yoga

3. İyi Bir Terapist Edinin.

Duygusal stresinizi arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşma fikri sizi rahatsız ederse, stres gün boyunca zorlaşan seviyelere ulaşırsa; yardım almak için her zaman bir terapist arayabilirsiniz. Uzman bir görüş her zaman etkilidir.

psikolog

4. Duygusal Destek Hayvanı Alın.

Araştırmalar, evcil hayvanların günlük hayatımızda büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Kendimizi daha iyi hissetmek ve endişelerimizi azaltmak için başka bir canlıyla olan bağ bazen yeterlidir.

köpek

5. Vücudunuza Önem Verin.

Egzersiz, büyük bir stres yardımcısıdır. Yoga yatıştırıcı olabilir: İçeride ve dışarıda rahat hissetmenizi sağlar. İyi ve düzenli yeme; aynı zamanda daha kararlı hissetmenize, huysuzluğunuzu azaltmanıza ve enerji seviyenizi yüksek tutmanıza yardımcı olur. Vücudunuz ve zihniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, yeterli miktarda uyku almaktır.

pozitif

6. Bazen Yalnız Zaman Geçirin.

Bu tamamen kendinizi dış dünyaya kapatmak anlamında değildir. Bazen bir günün içinde karşılaştığımız tüm işlerimizle dolup taşarız. Aşırı bir sosyallikle karşı karşıya kalır ve boğulduğumuzu hissederiz. Böyle zamanlardan sonra tek nefes almak gerekir. Tamamen kendinizi dinlemek ve dinlenmek.

özlem

7. Duygularınızı Kabul Edin.

Duygusal durumlarımızı olduğu gibi ele almak önemlidir. Duyguyu şişirmeyi denemek yerine, hissettiğiniz her şeyi kendinize hissettirin. Duygularınızı ve neden oldukları stresleri kabul etmek, gitmenize ve onları takıntılı hale gelmemenize izin verecektir.

düşünceli kız

Yorumlar