Duygusal Zekâsı Yüksek Olan İnsanların 7 Belirgin Özelliği

duygusal-zeka-23

Geçtiğimiz yıllarda, duygusal zekası yüksek insanlara hayranlık duyulurdu. Ancak insanlık ilerledikçe duygusal zekası yüksek insanlar artık kolayca tanınmaya başladı.Duygusal zekası yüksek insanlar diğer insanları anlamakta çok başarılıdır ve aynı zamanda insanların hissettiği duyguları kolayca kavrarlar.

Diğer insanların nasıl bir dönemden geçtiklerini kolaylıkla anlarlar, hatta bazen o kadar iyi anlarlar ki karşıdakilerin kendini anladığından daha fazla anlarlar.

İlgili resim

Ve dünyanın bugünlerde duygusal zekası yüksek olan insanlara çok ihtiyacı var. Neyse ki bu yetenekler doğuştan gelmez. Sonradan öğrenilebilirler. Eğer duygusal zekanızı arttırmak istiyorsanız, duygusal zekası yüksek olan kişilerin bu özelliklerini taklit edebilirsiniz.

1- Hayatlarını bir amaç doğrultusunda yaşarlar.

duygusal zekası yüksek insanlar ile ilgili görsel sonucu

Duygusal zekası yüksek insanlar bu dünyaya değer katmak için burada bulunduklarını bilirler. Hedefini belirleyip bu hedefi gerçekleştirmek uğruna çalışmaları gerektiğini bilirler. Çünkü çok daha fazla duygusal bilginin farkındadırlar ve amacı olan bir hayatı yaşamanın duygusal gücü uyandırdığını bilirler.

Aslında, hayatınızı yaşamak için en iyi şeyin amacınızın peşinden gitmek olduğunu ve bunun duygusal özelliklerinizi uyandırdığını tamamen anlarlar. Onları hayatı insanlığa yardım edecek hedeflere ve tutkulara göre şekillenmiştir çünkü insanların olumlu duygular hissettiği bir dünyada yaşamak isterler.

2- Kendileriyle barışıktırlar.

duygusal zekası yüksek insanlar ile ilgili görsel sonucu

Duygusal zekası yüksek insanlar güçlü ve zayıf yönlerini bilirler. Güçlü yanlarını yüceltip zayıf yönlerini tümüyle kucaklarlar.

Kendilerini olduğu gibi sevmenin, diğer insanların da onları aynı anlayışla kabul etmesine sebep olacağını bilirler. Kendileriyle alakalı tüm bilgiler, diğerlerinin onları olduğu gibi anlamasını sağlar. İnsanları kendilerini gördükleri gibi görürler. Bu onları daha saygılı ve önyargısız yapan şeydir.

3- Aşırı derecede empati kurabilirler.

duygusal zekası yüksek insanlar ile ilgili görsel sonucu

Duygusal zekası yüksek olan insanlar ince detayları ve insanların duygularını ortaya çıkaran vücut dilini kolayca kavrayabildiklerinden diğerlerine karşı daha fazla anlayışlıdırlar. Onlar için etrafındaki insanların nasıl bir durumdan geçtiğini anlamak oldukça kolaydır.

Empati duygularını asla durdurmazlar ve yardımcı olmaya çalışırlar. Aynı zamanda hayvanlarla, doğayla ve etraflarındaki diğer canlı formlarıyla empati kurarlar.

4- Merak duyguları asla bitmez.

İlgili resim

Her şeyi olmasa da çok fazla şeyi öğrenmek isterler. Merak duyguları asla tatmin olmaz. Öğrenek kendilerini geliştirebileceklerini bilirler ve dünyayı daha fazla anlarlar. Soracakları sorular asla tükenmez. Meraklı olmanın evrimlerinin bir parçası olduğunu bilirler.

5- Değişime kolaylıkla uyum sağlarlar.

duygusal zekası yüksek insanlar ile ilgili görsel sonucu

Değişim konforun bir diğer yanıdır. Bir çoğumuz değişimden korksak ve ürksek de duygusal zekası yüksek olan insanlar kendilerini değişime açarlar. Ne kadar rahatsız gözükürse gözüksün değişimi kucaklarlar çünkü bunun büyümenin tek yolu olduğunu bilirler. Kendilerini daha iyi bir seviyeye yükseltmek için değişime doğru bir atlayış yapmaktan başka bir yol yoktur.

6- Düzenli bir hayat yaşamayı başarırlar.

İlgili resim

Hayatta bir denge tutturmak birçoğumuz için zorlayıcı bir iştir. Katılmak zorunda olduğumuz iş, ev, çocuklar, toplum, kendimiz ve daha birçok şey vardır.

Bu saydığım şeylerin hepsi ayrı ayrı bir dizi duygu ve düşünce yapısı gerektirdiğinden, girdiğimiz herhangi bir duygudan çıkamayıp hayatın dengesini tutturamamak bazen çok kolay bir hal alır. Ancak duygusal zekası yüksek insanlar bu hayat dengesini ayarlamakta başarılıdır.  Bu insanlar her bir duygunun arasına çekilecek olan sınırın nasıl olması gerektiğini bilirler, böylece diğer önemli şeylere daha fazla zamanları kalır.

Başkaları için zaman ayırırlar ve en önemlisi de kendileriyle iletişime geçecekleri yalnız bir zaman bulurlar. Dengeyi korurlar çünkü her bir duygunun ve bu duyguların arkasındaki yoğunluğun farkındadırlar.

Duygular tamamen gerçekleşmeden önce her biriyle nasıl oynaması gerektiğini bilirler. Dengeyi korumak adına ne zaman müdahil olmaları ve ne zaman bir adım geride durmaları gerektiğini çok iyi bilirler.

7- Her şeyin mükemmel olmasını beklemezler.

duygusal zekası yüksek insanlar ile ilgili görsel sonucu

Duygusal zekası yüksek olan insanlar mükemmel diye bir şeyin olmadığını bilirler. Bir insanı, durumu ya da bir şeyi mükemmel görmeye çalışmanın o insanın, durumun ya da şeyin büyümesini ve gelişmesini kısıtladığını bilirler. Bunu bilirler çünkü bunu duygularından öğrenmişlerdir. Duygular dağınık olabilir ancak bu karmaşıklığın ortasında bir şekilde olabilecekleri en üst düzeyde mükemmeldir.

Bir duyguyu çok detaylı bir inceleme altına almayı denerseniz, sadece o duygunun saflığını ve özünü mahvetmiş olursunuz. Aynı zamanda her şeyin kendine has kusurları olduğunun farkındadırlar. Önemli olan şey, bunların beğenilmeyen yönlerinin ve kusurlarının gelişimi için çabalamaktır.

 

KAYNAK

Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️
Elif Belemir Çakın

Ekleyen Elif Belemir Çakın

Elif Belemir Çakın

Kendini bildi bileli girdiği her ortamda adını en az 5 kez tekrarlamak zorunda kalan ve bundan asla yılmayan,Mütercim-Tercüman adayı, Makedon göçmeni, Balık burcu ve bir o kadar da kitap kurdu... İşte o benim efenim Belemir, memnun oldum☺️

Yorumlar