Eğer Beni Yersen, Gönderenim Seni yiyecek Ben Neyim?

sir-veren

İlginç sorular ya da bilmeceler, sıkıcı yolculuklarınızı eğlenceli hale getirmenin ya da arkadaşlarınızdan zeki olduğunuzu göstermenin güzel bir yolu. Buradaki sorulardan bazıları beyninizi yakmaya aday, ama bunları çözdükten sonra beyninizi sonuna kadar kullandığınızı ve iyi bir zihinsel alıştırma yaptığınızı hissedeceksiniz. Bu sorulardan birkaçını hemen cevaplayabilirsiniz ancak bazılarını yardım almadan yanıtlayamayacaksınız. Soruların hemen altındaki yanıtları okuyarak bilemediğiniz sorular için yardım alabilirsiniz.

1. ”Eğer beni yersen, gönderenim seni yiyecek. Ben neyim?”
oltaci

Bunu çözmek için gönderilen, atılan, verilen, fırlatılan tüm nesneleri düşünmeniz gerekiyor. Peki cevap nedir merak ettiniz mi? Cevabımız olta ile atılan yem olacak. Yani balık, oradaki yemi yediğinde siz de balığı yemiş oluyorsunuz.

2. Karanlık bir odadasın. Elinde bir kibrit var. Odada da mum, şömine ve bir soba… Odadan çıkmak için ilk olarak hangisini yakarsın?
mum

Hepsinden önce bu araçlardan birini kullanabilmeniz için öncelikle kibriti yakmanız gerekiyor. Yani cevap: Kibrit.

3. Cam bir odanın içindesin. Tüm cepheler güneye bakıyor. Karşında da bir ayı var. Peki ya ayı ne renktir?

ayi

Dünya üzerinde tüm cephelerin güneye bakabileceği tek yer kuzey kutbudur. Bu durumda karşılaştığınız ayı bir kutup ayısı olmalıdır. Öyleyse karşılaştığınız ayının rengi “Beyaz” olmalıdır.

4. Birbirinin aynısı ve ağzına kadar su ile dolu iki kova hayal edin. Birinci kovanın üzerinde bir tahta parçası yüzmektedir. İkinci kova ise ağzına kadar sadece su ile doludur. Sizce bu iki kovadan hangisi daha ağırdır?

su-kovasi

Arşimet ilkesinin bir gereği olarak su üstünde serbest olarak gezen herhangi bir nesne kendi ağırlığınca su taşırmak zorundadır. Buna bağlı olarak kova üstündeki nesne kendi ağırlığınca suyu taşırıp yerine kendi ağırlığını bindirdiği için iki kova da eşit ağırlıkta olacaktır. Çünkü diğer kova zaten ağzına kadar su ile doludur. Yani diğer kovada tahta parçasının yaptığı ağırlığı bu kovada su yapmaktadır.

5. Eğer bana sahipsen, beni paylaşmak istersin. Beni paylaşırsan, bana sahip değilsindir. Peki, ben neyim?

ogrencilik-ogretmenlik

Cevap: Sır. Hepinizin bildiği gibi sır paylaşıldığında sır olmaktan çıkar.

6. Beni yan çevir, ben her şeyim. Beni ortadan kes, ben hiçbir şeyim. Peki, ben neyim?

dag

Cevap: Bu sorunun cevabı “8” sayısıdır. Çünkü sekiz sayısı yan çevrildiğinde sonsuzluk işaretine dönüşür. Ortadan ikiye bölündüğünde ise iki sıfıra(0) yani hiçliğe dönüşür.

Ekleyen Can Eren

Can Eren

Kendime düşünceler.

Yorumlar