Eğer Eşiniz/Sevgiliniz Size Karşı Bu 7 Davranışı Sergiliyorsa Dikkatli Olun

kotu-cift

Gerçek aşkın tanımını yapabilir misiniz? Aşk, bazılarına göre “ona” karşı duyduğumuz koşulsuz sevgi ve bağlılık olarak tanımlanabilirken, bazılarına göre “onun” yanında olduğun gibi davranabilmek ve güvende hissetmektir. Birçok insan, aşkın yalnızca bir kereye mahsus ve tek bir kişiye özel yaşanabilecek bir duygu olduğunu düşünür. Bu anlamda da, çevremizde aşık olmaktan korkan birçok insan vardır. Aslında, en mühim olanı belli duyguları tanımlamak veya adlandırmak uğruna kafa yormak yerine, kişinin kendisi için en uygun bulduğu insanla mutlu olmasıdır.

opusen-cift

Ancak aşk bir kere uğradı mı insanın kalbine, muhakeme yetisini bozar, aklını bulandırır, gözünü bağlar, kulağını tıkar. Aşk o kadar güçlü bir duygudur ki, tüm ezberleri bozar ve “ben neymişim böyle!” dedirttirir insana. Hele ki canınızın yanacağını bile bile tutunduğunuz o tek taraflı çabayla ayakta duran aşklar vardır ya, insana derdini içine atmayı öğretir. Çünkü insan, zamanla o “dert” olmadan yaşayamayacağını düşünür…anlayacağınız o ki, “aşk derdi” sarar dört bir yanını insanın… Böyle bir derdi içinizde tutuyorsanız, “tamam mı, devam mı?” diye sorma zamanı gelmiş olabilir. Eşiniz/sevgiliniz size karşı bu 7 davranışı sergiliyorsa, sizi üzmek istemeyiz ancak bu ilişkiyi sonlandırma zamanı gelmiş olabilir.

kotu-cift

Hislerinizi ve Aklınızdan Geçenleri Tahmin Edemiyor ve Hatta Sizi Tanımak için Çabalamıyorsa

Kimseden akıl okuma yetisi gibi olağanüstü güçlere sahip olmasını beklemiyoruz, ancak sizi hatırı sayılır bir süredir tanıyan bir yakınınız gibi, hayat arkadaşınız olacak kişinin de zamanla sizin hislerinizi, bir sonraki hareketinizi, bir durumla karşılaştığınızda vereceğiniz olası tepkiyi kestirebilmesi gerekir. Bunların her biri, birini tanıma çabası içine giren insanın gözlemleri sonucu kazandığı tahminlerdir.

Belli bir konuda hissedeceklerinizi, aklınızdan geçecek olası fikirleri ve atacağınız adımları tahmin edebilen bir partneriniz varsa, sizi tanımak için belli bir çaba sarf etmiştir ve size değer vermiştir. Ancak bunun aksini düşünüyorsanız, ilişkinizi sorgulayabilirsiniz.

mutsuzluk-cift

Size İltifat Etmiyorsa

İltifatların, flört döneminde yapılabilecek bir övgü çeşidi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İltifatlar ve övgüler ilişkinin en önemli parçasıdır çünkü, sevdiklerimizin gözündeki değerimizi duymak ruhsal anlamda hepimize iyi gelir ve ilişkimizi güçlendirir. Eşiniz için hazırlanıp, süslendiğinizde bunu fark edip, beğenisini sözle ifade edebilmelidir veya bir başarı elde ettiğinizde ve bunu onunla paylaştığınızda, sizi tebrik edebilmelidir. Bunların hiçbirini yapmıyorsa ve bu tutumu sizi değersiz ve yalnız hissettiriyorsa, bu kişi belki de hiçbir zaman gerçek aşkınız olamamıştır.

kafede-oturan-cift

Sizi Görmezden Geliyorsa

Gerçekten seven biri sizi asla görmezden gelmeyecektir. Seven biri, sevdiğinden haber almak ister onu merak ettiğini belli eder. Arayıp bir sesinizi duymak ister yapamıyorsa kısa bir mesaj atarak mutlaka iletişim kurar. Gün içinde neler yaptığınızı sohbet esnasında sormuyorsa, arada bir de olsa sesinizi duyma ihtiyaç duymuyorsa, sizden uzun süre haber alamadığında endişelenmiyorsa, bu ilişkide ters giden bir şeyler olduğunu düşünebilirsiniz. Belki de o, ruh eşiniz değildir.

Sizinle Bir Geleceğin Hayalini Kurmuyorsa

Partneriniz, gelecek hayallerinde size yer vermiyorsa, bu aşkın gerçek olmadığını anlamanızı sağlayacak en kuvvetli etkene sahipsiniz demektir. Sohbet arasında bile ilerideki düğününüzü, çocuklarınızın ismini düşünmüyorsanız ve hatta partneriniz, bu tür muhabbetlerden kaçıyorsa ve konuyu ısrarla değiştiriyorsa, ilişkinizin sonu sizin istediğiniz gibi olmayacaktır.

mutsuz-ciftler

Onun Bu Kötü Davranışlarına Hep Bir Kılıf Uyduruyorsanız

Moralinizi bozuk gören tanıdıklarınız, eşinizle/sevgilinizle ilgili bir sorun olduğunu anlayıp, onu suçlu bulduğunda, sürekli olarak onun kötü davranışlarına kılıf uydurmaya, bahaneler uydurup suçunun üstünü örtmeye çalışıyorsanız, sizi neden bu duruma soktuğunu düşünün. Neden onun suçunu örtmeye ve hatta zaman zaman üstlenmeye bu kadar gönüllü davranıyorsunuz? Bu, bir şeylerin hiç de iyiye gitmediğini gösteren oldukça sağlıksız bir davranış biçimidir.

Sizi Görünce Mutlu Olmuyorsa

Bize iyi gelen insanları gördüğümüzde mutlu olabilmeliyiz. Özellikle de sevdiğimizi görünce, surat asmak yerine gülümseyip onu kucaklamalıyız. Gerçekten birini sevdiğimizde, hayatımıza gelen renk ve coşku sayesinde, gözümüzün içi güler ve etrafımıza olumlu bir enerji salarız. Sizi görünce mutlu olmayan biri, sizi sevmiyordur bu kadar basit.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar