Elon Musk’a Göre Yaşadığımız Dünya Sadece Bir Simülasyondan İbaret Olabilir

elon-musk-simulasyon

Birçok kişi gerçekliği göründüğü gibi algılasa da, bazıları ise bir bilgisayar oyunu simülasyonunda olduğumuz gibi daha ilginç bir teoriye inanmaktadır. Bu, Tesla ve Space X şirketinin Ceo’su Elon Musk’ın destekçileri olduğu “The Matrix” filmindeki konsepttir.

Temel gerçeklikte olma ihtimalimiz milyarda bir. Bu esasen, bildiğimiz dünyanın çok sofistike bir bilgisayar simülasyonu olduğuna inandığımız anlamına gelir. Neil deGrasse Tyson da benzer şekilde bir simülasyonda yaşıyor olma ihtimalimizin %50 ihtimali olduğunu düşünüyor.simuslasyon

Elon Musk bu konu hakkında fikirlerini şöyle dile getiriyor:

Muhtemel bir simülasyonda olduğumuzun en güçlü kanıtı benim için şudur:

40 yıl önce masa tenisi vardı şimdi ise milyonlarca insanın eş zamanlı bir şekilde beraber oynayabildiği 3 boyutlu oyunlar var. Ve gün geçtikçe daha iyiye gidiyor.Ve yakında sanal gerçekliğe daha doğrusu arttırılmış gerçekliğe sahip olacağız. Herhangi bir gelişme oranını varsaydığımızda, oyunlar gerçeklerden ayırt edilemez hale gelecektir.

elon-musk

Simülasyon hipotezinin çağdaş versiyonu, İngiliz filozof Nicholas Bostrom tarafından 2003 yılında ortaya atıldı. Basitçe söylemek gerekirse, hipotez ileri geleceğin medeniyetlerinin geçmiş medeniyetlerin eşit derecede gelişmiş bilgisayar simülasyonlarını yürütme ihtimalinin bulunduğunu belirtiyor. Bu nedenle, eski uygarlıklar hakkında video oyunları oynuyoruz gibi, buna benzer bir şey yapabilir, teknolojik açıdan çok daha gelişmiş olabilirler. Bazı insanlar 2017 Oscar olaylarının bu teorinin kanıtı olduğunu düşünüyor.

simu

Simüle edilmiş bir evren fikri Bostrom tarafından resmen açıklanmış ve kısa süre önce Musk ve Tyson tarafından başlıklara getirilmiş olsa da, bu yeni bir fikir değildir. Bu kavram onlarca yıldır var ve bu fikir öncü olarak sayılacak olursa, çevrenizdeki her şeyin bir hayal olduğu düşünce, konsept olarak çok daha büyüktür.

Bu eski düşünce, hem filozoflar hem de bilim insanları tarafından tartışılmasına rağmen, asıl ağırlığı çok olmayabilir. Yeni başlayanlar tanım olarak simülasyon “bir durumun veya sürecin taklidi” şeklindedir. Ve bir simülasyonda yaşıyor olsaydık, bildiğimiz haliyle fiziksel dünyamızda nasıl olur da etkileşim kurarız?

simuslasyon2

Bir kez “simüle edilen” nesne fiziksel hale geldiğinde, kavramsal olarak, simülasyon olmaz mı? Simüle edilmiş gerçekliğe karşı olan diğer bir argüman ise bilgisayarın sınırlamalarıdır. Kuantum bilgisayarları ne kadar gelişirse gelişsin daha uzun yıllar boyunca sahip olunan bu teknoloji çerçevesinde, fiziksel bir dünya ya da simülasyon ortamı yaratmak mümkün olmayacak.Yani Bilgi teknolojisinde kökenli ve hızlı bir değişiklik olmadıkça bu çok zor görünüyor. En azından şimdilik!

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar