Esrarengiz Bir Biçimde Ortadan Kaybolan 5 Eski Medeniyet Ve Resimleri

aksumlar-2

Bilim camiası, bugüne kadar gezegenimizde yaşamış olan, gizemli şekilde ortadan kaybolan binlerce yıl önceki eski çağ uygarlıklarına ne olduğunu hala merak ediyor. Sizler için gizemli şekilde ortadan kaybolan bu uygarlıkları kısa bilgiler eşliğinde biraraya getirdik;

Antik Mayalar

13 milyonluk nüfusuyla Amerika’da yaşamış en önemli kültürlerden biridir. Ancak zirve noktalarından 200 yıl sonra kaybolmaya başlamışlardır. İyi bilim insanları olmalarına ve büyük yapılar inşa edebilecek bilgilere sahip olmalarına rağmen, toprağın altından suyu çıkarmayı başaramadıkları ve kuraklığın onları yok ettiği düşünülüyor.

1.

eski-maya-medeniyeti

2.

mayalilar

3.

mayalilar-2

Paskalya Adasının antik kültürü

Milattan önce 1100 yılına kadar gizemli bir uygarlık, güney Pasifiğin bu adasında yaşıyordu. Miras olarak bu uygarlığın halkı arkalarında bugün bile adanın simgesi olan büyük kafalı heykelleri bıraktılar. Hiç kimse böylesine eski ve dört tarafı denizlerle çevrili bir kültürün nasıl böyle büyük kayalarla çalışarak bu denli sanatsal çalışmalar yaptığını ortaya çıkaramadı.

1.

paskalya-adasi

2.

paskalya-adasi-2

3.

paskalya-adasi-3

Eski Minos Uygarlığı

Kendi topraklarında, Yunanistan’da Girit adası adı verilen bu uygarlık tunç devrinin ilk uygarlıklarından biridir. Uzmanlık alanları ticaret, onlara korkunç gelirler sağlamıştır ve bunla da büyük şehirler ve muhteşem binalar yapmışlardır. Volkanik bir patlamadan dolayı bu uygarlığın ortadan kaybolduğu söylenir.

1.

minos-1

2.

minos-2

3.

minos-3

Anasaziler

Anasazieler tamamen yok olmamalarına rağmen, bu medeniyetin yerli Amerikalıları şu anda ABD’deki Four Corners diye bilinen yerde yani kendi topraklarında ortadan kayboldukları doğrudur. Burada muhteşem kalıntılar ve korkunç derecede büyük, taştan yapılma sanatsal yapılar bırakmışlardır. Bilim adamları bu medeniyetin iç çatışmadan dolayı çökmeye başladığını düşünüyor.

1.

anasaziler

2.

anasaziler-2

3.

anasaziler-3

Antik Aksum İmparatorluğu

Bu imparatorluk, 800 yılı aşkın bir süre Etiyopya’nın kuzeyinde egemenlik kuran bir kültürdür. Bir efsaneye göre Aksum, imparatorluğun başkenti, Ahit sandığını (Tevrat’ta On Emir tabletlerinin saklanması için yapılmış sandık olarak geçer) içinde barındırmıştır. Mitolojik bir hikayeye göre Yahudi bir Kraliçe bu uygarlığı ve tüm mirasını yok etmiştir.

1.

aksumlar

2.

aksumlar-2

 

Yorumlar