Eşsiz Bir Görsel Şölen Olan Rio Karnavalı ve Tarihi

Dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Rio Karnavalı’nın geçmişi sizlerle.

rio_carnival

Tarihi

Rio Karnavalı çok zengin bir tarihe sahiptir. Karnavallar, Yunanlılar tarafından Şarap Tanrısı Dionysos onuruna düzenlenen, yüzyıllar boyunca kitlesel kutlamaların bir şekli olmuştur. Romalılar, ustalar ve askerlerin giydikleri şeyleri takas yaptığı bir geleneği takiben, erkeklerin içkili bir şenlikte bir gün geçirdiği Baküs ve Satürn Bayramı’nın onuruna düzenlenen festivaller ile buna uyum sağlamıştır. Roma Katolik Kilisesi sonradan, Hristiyan takviminde Paskalya öncesi perhizin ilk günü olan, perhiz öncesi ilk çarsambasına kadar süren bir festival olmasını sağlamıştır. Bir Portekiz festivali olan ‘Entrudo’nun Rio Karnavalı’nı etkilediği söylenir. İlk Rio Karnavalı Balosu, 1917’de başlayan sambanın aksine, 1840’da polka ve vals dansçılarının katılımlarıyla yapılmıştır.

rio-karnavali

Karnaval teriminin, ‘Ete veda” anlamına gelen Carne Vale’den geldiği söylenir. Bu et, alkol ve diğer dünyevi zevklerin tüketiminden 40 günlük bir uzak durma sürecinde Paskalya öncesi perhiz ile uyumluydu. Katolikler tarafından yapılan bu pratik, perhiz öncesi ilk çarşamba başlar, Paskalya Bayramı’na kadar devam eder. Perhiz öncesi ilk çarşambaya dek süren Rio Karnavalı’ndaki hafta boyunca devam eden kutlamalar şimdi, Sambadrome da dahil olmak üzere tüm şehirde düzenlenen samba geçitlerinin tüm dünyada milyonlar tarafından izlenen en ünlü etkinliklerden biridir. 12 samba okulu, 4 günlük bir dönem boyunca Rio Karnavalı’nı ağırlayan stadyumda şampiyonluk ünvanı için tüm hünerlerini sergileyen gösteriler sergiler.

Samba’nın Karnavaldaki Yeri 

samba-dans

Samba müziği ve dansı 1917’den bu yana Brezilya’daki karnaval tarihi ile ilişkilidir. Samba, Batı Afrika ve Angola’ya özgüdür ve zorluk zamanlarında bu tür müzikte teselli bulan köleler tarafından Brezilya’ya getirilmiştir. Samba popüler hale gelince, besteciler, müzisyenler ve dansçılar yeteneklerini göstermek, birbiriyle rekabet eden kulüpler ve birlikler oluşturmak üzere düzenli olarak bir araya gelmişlerdir.

Marquês de Sapucaí Avenue, Rio Karnavalı için buluşma yeriydi. Karnavalın popülerliği caddenin her iki yanında beton yapıların inşasına yol açtı. Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan bina, ‘Sambodromo’,1984’den itibaren Samba Geçidi’ni ağırlamaya başladı. Her yıl samba okullarından binlerce dansçı, şarkıcı ve müzisyen, Rio Karnavalı’nı Sambodromo’daki süzülen şovlar, kostümler ve samba sesleri ile yüksek vitese atıyor.

Rio Karnavalı’nı benzersiz yapan şey okulların her yıl farklı temalar sunmaları.

Sambadrome’a giriş biletler ile yapılıyor; ancak, Rio Karnavalı’ndan önceki hafta sonlarında gerçekleşen prova günlerinde ücretsiz bir ön izleme yakalayabilirsiniz.

Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Yazar at filoji.com
Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.
Nuri Çalışır

Ekleyen Nuri Çalışır

Nuri Çalışır

Mücadeleci ruha sahip, pes etmeyen bir yapı.
Spor tutkunu, özellikle basketbol.
Manevi eşyalar barındırır.
Hissiyat zirve seviyelerdedir.
Yengeç burcu, dolunay sever.

Yorumlar