Evde Alkali Su Yapımı: Doktora Başvurmadan Önce Mutlaka Deneyin!

alkali-su-filoji

Uzmanlar alkali suyun sağlığa birçok faydası olduğunu iddia ediyor. Uzmanlara göre alkali su; yaşlanma sürecini dahi yavaşlatıyor olabilir. Ayrıca, pH seviyenizi düzenliyor ve hatta kanser gibi kronik hastalıkları da önlüyor. Pekâlâ, alkali su nedir?

alkali

Alkali su, suyun pH seviyesiyle alakalıdır. pH seviyesi ise 0-14 arasındaki bir sayıdır ve suyun ne kadar asidik veya ne kadar alkali olduğunu belirler. Eğer bu sayı 1 ise su yüksek seviyede asidiktir ya da 13 ise yüksek seviyede alkalidir. Alkali su gündelik hayatta tükettiğimiz sudan daha yüksek bir pH değerine sahiptir. Bu yüzden alkali suyu savunan bazı kişiler, alkali suyun vücuttaki asit seviyesini nötrleştirdiğine inanıyor. Gündelik hayatta içtiğimiz suyun pH’ı genelde 7 civarındadır. Alkali suyun pH’ı ise genellikle 8 ile 9 arasındadır.
alkali-su-mucizesi
Peki bunun önemi nedir? Basitçe açıklayalım, vücudunuzda ne kadar fazla asit olursa o kadar çok yorulmaya, sindirim problemleri yaşamaya ve çabuk kilo almaya yatkın biri olursunuz. Buna ek olarak, vücudumuz uzun bir süre asidik olursa, sağlıklı hücrelerimiz zehirli hücrelere dönüşebilir ve en kötü senaryo: kansere bile dönüşebilir.

su
Vücudumuzun geneli 7.4 pH oranıyla gelişip, büyüyecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak çeşitli organlarımızın ve sistemlerimizin farklı pH seviyeleri vardır. Örneğin, tükürüğün pH aralığı 6.5 ile 7 arasındadır (yiyecekleri sindirebilmek için daha asidiktir), cildin pH seviyesi 5 civarındadır.

Alkali su neden bu kadar önemlidir?

Yediğimiz yiyecekler pH seviyemizi belirler. 1931 yılında kanserlerin %90-95 oranında asidik çevreden dolayı oluştuğunu ve kanserin alkali çevrede gelişemeyeceğini hatta hayatta kalmayacağını açıklayan keşfiyle Dr. Otto Warburg Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmıştır. Warburg’un neredeyse 100 yıl önce değindiği gibi yüksek asit oranı yalnızca kanserin oluşumuyla bağlantılı değildir aynı zamanda çeşitli kalp rahatsızlıkları, diyabet, kemik erimesi ve neredeyse tüm kronik hastalıklarla bağlantılıdır.

colde-su

Vücudunuzun yüksek seviyede asidik olduğunu nasıl anlarız?

Basitçe bunu anlamınızın iki yolu vardır. İlk olarak tükürük testi için pH kâğıdını kullanabilirsiniz. Veya aşağıdaki kronik belirtileri görüyorsanız…

Kas ağrısı veya kısa mesafe yürüdükten sonraki kramplar
Sürekli yorgunluk
Hemen nefessiz kalmak
Sık sık yeterince hava aldığınızı hissedememek
pH seviyeniz düştüğünde vücudunuz otomatik olarak böbreklerden, akciğer ve karaciğerlerden asidik maddeleri alarak bu düşüşü dengelemeye çalışır. İdeal pH 7.35 ile 7.45 arasındadır.

suuuu

Beslenme şekliniz çok asidik olabilir

Kanda yüksek seviyede asidin olmasının en büyük sebeplerinden biri 21. yüzyılın şeker, kafein, işlenmiş gıdalar ve alkol içeren beslenme şeklidir. Buna karşı çıkmanın en iyi yolu alkali suyu vücudunuza almaktır.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

 • 1 doğal limon (pestisitsiz olduğu için doğal limon kullanmak önemlidir)
 • 2 litre saflaştırılmış su (osmoz filtreniz varsa iyi olur, ancak hedef suyun tüm katkı ve kimyasallardan arındırılmış olmalıdır)
 • 1 kaşık Himalaya tuzu (çoğu sağlıklı yiyecek satan yerde bulabilirsiniz)
 • 1 tane geniş cam kavanoz (cam olmalıdır çünkü plastik vücuda asidik olarak gelecek kimyasalları içerir)
 • Kavanozu su ile doldurun.
 • Limonu kesin ve suya ekleyin (suyunu sıkmayın).
 • Himalaya tuzunu ekleyin.
 • Kavanozu kapatın ve oda sıcaklığında 12-24 saat arası bekletin.
 • Su dinlendikten sonra aç karnına 3 bardak bu alkali sudan için. Sabahları güne başlarken ilk olarak bunu yapmak vücuda bir şey almadan önce yapılacak en iyi şeydir.
 • Alkali suyu gün içerisinde de içebilirsiniz. Biraz zaman geçtikten sonra; daha enerjik olduğunuzu, cildinizin daha temiz olduğunu, beyninizin daha atik olduğunu ve daha canlı olduğunuzu hissetmeye başlayacaksınız.
 • Alkali suyu içmeyi sağlıklı bir diyet ile birleştirirseniz yani işlenmiş gıdalardan, şekerden ve katkı maddelerinden kaçınırsanız, sizi daha da sağlıklı bir hayat bekliyor demektir.

Yorumlar