Evinizdeki Pozitif Enerjiyi Kendi Kendinize Arttırabilmeniz İçin 7 Yol

pozitf-enerji

Strese maruz kalma, muhtemelen düşünmediğiniz daha küçük seviyelerde gerçekleşir. Stres sevmediğiniz bir işte uzun saatler çalışarak da birikir. Uykunuz huzursuzdur ve daha fazla vakit geçirmek için kahvaltıyı atlıyorsunuz. Açlığı dindirmek için abur cubur yersiniz. Geç uyur, geç uyanırsınız. Uzmanlar, stresinizi yanınıza almamanızı söyler, ancak stresinizin çoğu evde bulunur. Oturacak ve rahatlayacak, kendinize ait bir yeriniz yoksa; stres döngüsü, yaşamınızın tüm alanlarını etkileyebilir.

Bu 7 öneriye uyup, pozitif enerjiyi arttırarak evinize uyum getirin:

1. Karmakarışıklığı Ortadan Kaldırın

Bütün bu dağınıklık pozitif enerjinin akışını engelliyor! Nefes alanına ihtiyacınız var ve pozitif enerjinin akması için temiz ve düzenli bir oda gerekiyor. Ev girişleri “her şeyi boşaltın ve gidin” sitesidir ve geldiğinizde kutsal alanınızın ilk izlenimidir. Özellikle bir ev girişi tasarımı önemlidir. Etrafta dikkatinizi dağıtacak ve zihninizi yoracak eşyaları biriktirmeyin.

masa-uzerindeki-esyalar

2. Minimalist Bir Ev Stiline Yönelin

Karışıklığı netleştirdikten sonra hayatın daha basit yönlerine odaklanın. Minimalist bir yaşam biçimine öncelik vermek; hedeflerinize, kariyerinize, ilişkilerinize, kendinize ve evinize odaklanmak için dikkatinizi boşaltacaktır. Minimalist yaşam tarzını yaşayan birçok aile binlerce dolar borcunu ödemiş ve daha güçlü ilişki bağları yaratmıştır. Faturalarınız ve yiyecekleriniz önce gelecektir. Sizi sıkıştıran büyük mobilyalar olmaz. Minimalistliğe odaklandıktan sonra, ihtiyacınız olanı yapmak için alan özgürlüğü yaratmış olursunuz.

3. Pozitif Renkler Seçin

Duvarlara hiç bakıyor musunuz? Yeni bir boya zamanı gelmiştir belkide. Evinizdeki renk kombinasyonları hoşnutsuz ya da ezici midir? Evinize denge sağlamak için hayatınıza renk ve yaratıcılık katın. Eviniz için en pozitif rengi seçin ve değişime başlayın. Rengin size huzur vermesi önemlidir. Renk, bir odaya girerken ve kalıp kalmamaya karar verdiğinizde ne hissettiğinizi etkiliyor.

 

4. Doğayı Evinize Getirin

Doğa, duyulara ilham verir ve ferahlatıcıdır. Ana doğayı; etli otlar, şifalı otlar ve kapalı ağaçlarla eve davet edin. Çalışmalar, hava kalitesini ve refah hissinizi arttırmak için kapalı bitkilerin olumlu gücünü desteklemektedir.

Zamanınızı çoğunu dışarıda harcıyorsanız, kapalı hava kirliliği, inme riskinizi yüzde 34, akciğer kanserini yüzde 6 ve çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarını yüzde 12 oranında artırabilir.

flower

Çin’in her mevsim yeşil bitkileri, yıl boyunca havayı filtrelemek için mükemmel bir bitkidir. Çiçeklerin iyimserlik ve sakin duyguları arttırmak için olumlu ve güçlü hatıralarla ilişkili oldukları ispatlanmıştır.

5. Dekorasyondaki Dengeyi Sağlayın

İyi ve kötünün, olumlu ve olumsuzun, soğuk ve sıcağın, gündüz ve gecenin birbirini tamamlaması ve sonsuz bir döngü ile yaşamı doğurması… Dekorasyonda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de negatif enerji anlamına gelen yin ve pozitif enerji anlamına gelen yang’ın birbirini tamamlayacak şekilde ve odaların işlevlerine göre kullanılmasıdır. ( Feng Shui öğretisi) Yin ve yang enerjilerini dekorasyon açısından tanımlayacak olursak; yin soğuk renkler, pasif, yumuşak, loş, karanlık, gece kavramlarını, yang ise sıcak renkleri, aktif yaşam alanlarını, sert, daha eril, daha aydınlık alanları temsil eder. Her yaşam alanında bu iki enerjiyi birbirleriyle bütünleştirmeniz ve dengeli kullanmanız gerekir ancak örneğin yatak odası gibi daha dinlendirici ve özel alanlarda yin enerjisine; oturma odası gibi aktif kullanılan ve sosyal alanlarda ise yang enerjisine ağırlık vermelisiniz. Ancak unutmayın ki, bu enerjilerden biri olmadan diğeri de olamaz.

6. Evinizin Atmosferi için Işıklar Ekleyin

Ortam aydınlatması gözlerinizi rahatlatırken sert ışıklar bir odadaki havayı olumsuz etkiliyor. Işıklandırmanın değiştirilmesi, bir odanın nasıl hissettireceği konusunda son derece belirleyicidir. Işıklandırmada etkili dekorasyonlar yapmak için, fonksiyonellik, ortam ve dekorasyon birlikte düşünülmeli. Ev içinde boş olan duvarları ışıklandırma ile değerlendirebilirsiniz. Evin en çok sevdiğiniz köşesini de ışıklandırma ile renklendirebilirsiniz. Odadaki ışığı kişiselleştirebilmeniz için ayakta duran lambalarla birlikte alternatif masa lambaları idealdir.

light

7. Evdeki Kokuyu Önemseyin

Koku nasıl hissedeceğinizi belirleyen en önemli faktörlerden biri. Bir mekanda nasıl hissetmek istediğinizi düşünün ve buna uygun ruh halini yaratacak bir koku bulun. Yaşam alanlarınızda bitki kokuları, dinlenme alanlarınızda nar ve meyve kokuları ve çalışma alanlarınızda ise greyfurt gibi temiz ve ferah kokular tercih edebilirsiniz. Tabi bunların her biri için tamamen bambaşka kokular da seçebilirsiniz.

Yorumlar