Facebook Kullanıcılarını Güvenilirliklerine Göre Puanlıyor

faceeeee

Haber kaynaklarının güvenilirliğini puanlamaktan hiç çekinmeyen Facebook, artık kullanıcılara da ‘güvenilirlik puanı’ vermeye başladı. Facebook’un ürün müdürü Tessa Lyons, Facebook’un kullanıcılara 0 ile 1 arasında bir güvenilirlik puanı atamaya başladığını belirtti. Sistem, ideolojik bir anlaşmazlık veya şahsi bir garezden kaynaklanabilecek asılsız şikayet ve bildirilerde bulunan kişileri işaretleyerek, Facebook’un asılsız haberlerle olan mücadelesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Facebook’un güvenilirliği ölçmesindeki tek yöntemin bu olmadığını belirten Lyons, bu yöntemin Facebook’un kullandığı binlerce davranış belirleyici yöntemden yalnızca bir tanesi olduğunu ifade ediyor.

Sorun şu ki; Bu yöntemin çoğu aşamasının nasıl işlediği bir sır. Facebook, puanlamayı tam olarak nasıl yaptığını, bu puanları kimlere verdiğini ve diğer unsurların kişilerin güvenilirliğini nasıl derecelendirdiği tam manasıyla açıklamayacaktır. Bu unsurları derinlemesine inceleyip, değerlendiren Lyons, sistemi kötüye kullanan zararlı kullanıcıların bu yöntemle tespit edilebileceğini öne sürüyor. Bunun doğruluğu kesin olsa da; Facebook kullanıcıları, ‘itibar puanlarının’ şahsi paylaşımlarını ve başka insanların paylaşımlarını etkileyip etkilemediği konusunda merak duyuyor.

Bu yaklaşım, Mark Zuckerberg’in son haftalardaki görüşleriyle de kısmen çelişiyor gibi duruyor. Bir haber sitesi olan Recode’a vermiş olduğu röportajda Zucherberg, yanlış şikayetlerde bulunan kişilerin niyetlerinden şüphe etmenin veya bu niyetleri anlamanın zor olduğunu iddia etmişti. Ancak görünüşe göre, Facebook, bilerek yanlış bildiri ve şikayette bulunan kişilere, diğer kriterlerin arasından açıkça ‘itibar puanları’ atıyor. Bu uygulama, yalnızca paylaşımların ardında yatan niyetleri ölçmekle sınırlı kalmıyor.

Bununla birlikte, Facebook’un kullandığı ‘itibar derecelendirme’ yönteminin belli sebepleri var. Aşırı sağ gruplar, tacizle ilgili şikayetlerde bulunmakta ve şikayetlere yönelik yapılan incelemelerde de, içeriklerin Facebook’un politikalarına ters düştüğü dikkat çekmekte. Facebook şirket yöneticileri, ABD’li gazeteci ve komplo teorisyeni Alex Jones’u ve kendisine ait, ABD’de yayın yapan  ‘InfoWars’ adındaki medya kuruluşunu, nefret söylemi ve yanlış komplo teorisine teşvik ettiği için şikayet eden bir aktivist dalgası gördüklerinde, şüpheci yaklaştıklarını dile getirdiler. Ancak ilgi çeken bu durum, Facebook politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle, Jones’un ve InfoWars’ın Facebook’tan kaldırılmasına sebep oldu.

Puanlama sistemi kadar belirsiz olsa da, bu uygulama hem Facebook’u kötüye kullanımı kısıtlayabilir hem de meşru şikayetleri destekleyebilir.

Ekleyen Sevde Çakmak

Çevirir, yazar.

Yorumlar