Farklı Tatlar Arayan Film Severler İçin Tavsiye Niteliğinde 15 Tim Burton Filmi

tim-burton-ranking

25 ağustos 1958’de Kaliforniya’da doğan, içine kapanık bir çocuk olan Burton; diğer çocukların aksine gününü karikatür çizerek ve düşük bütçeli korku filmleri izleyerek geçiriyordu. Film çekmeye küçük yaşta başlayan Burton… Açıkçası ansiklopedik açıklamalara lüzum yok. Çoğumuz en az bir Tim Burton filmi izlemişizdir hayatımız boyunca veya en azından bir yerlerden aşinayızdır kendisine ya da filmlerine.

Bir Tim Burton filmini nasıl tanırsınız? Johnny Depp’ten mi, Helena Bonham Carter’dan mı, yoksa Danny Elfman’in enfes müziklerinden mi? Ya da belki filmde gotik bir atmosfer vardır, hikaye aynı anda hem çok karanlık hem de rengarenktir, nereden geldiğini bulamadığın saf, hatta çocukça bir romantizm kokusu alırsın, kostümler efsanedir ve dünyanın en tuhaf karakterleri bir araya toplanmıştır.

Burton; büyük bir seyirci kitlesi tarafından çok yetenekli bulunan ve çok beğenilen bir yönetmen olduğu gibi; kimi çevrelerce de yıllardır benzer filmler yaparak, aynı oyuncularla çalışarak kısır döngü içinde salınan bir yönetmen olarak nitelendirilmiştir. Aslına bakarsanız Tim Burton yakın sinema tarihinin en yaratıcı isimlerinden birisidir.

Benim için de çok özel bir yeri olan Tim Burton’ın bu listedeki aşağı yukarı her filminin de bendeki yeri bambaşkadır. O yüzden -her ne kadar bir sıraya koymak zor olsa da- filmleri ımdb puanlarından ziyade kendime göre listeledim. Keyifli seyirler diliyorum!

Vincent (IMDB:8,4)

tim-burton-s-vincent-tim-burton-29555080-1360-768

Vincent,  Tim Burton klasiği olan stop motion tekniğiyle yapılmış bir kısa filmdir, hikayesi Vincent Price tarafından anlatılan bu animasyonda, küçük çocuk yani Vincent, kendini Vincent Price sanmaktadır. Bu hayal dünyası geniş ve biraz ürkütücü çocuk Tim Burton’un kendisidir. Burton ilk filminde ileride görmeye alışacağımız birçok öğeyi gözler önüne sermektedir.

Beetlejuice – Beter Böcek (IMDB: 7,5/10)

beetlejuice

Barbara ve Adam yeni evlenmişlerdir ve birbirlerine deliler gibi aşıklardır. Bir gün bir araba kazasında hayatlarını kaybederler. Bir anda kendilerini New England’daki evlerinde hayalet olarak bulurlar. Ölümleri üzerine ev satılır ve bu eve sahip olan yeni aile oldukça sinir bozucu şahsiyetlerden oluşmaktadır. Özellikle bunalımlı bir kişi olan küçük kızları Lydia, hayalet ikilinin sinirlerini epeyce zorlayacaktır. Barbara ve Adam evlerine gelen aileyi korkutup kaçırmaya karar verirler ancak yeterince korkutucu değillerdir. Yardım istedikleri Beetlejuice kendilerine yardımcı olacaktır; ancak ikili yardım istediklerine isteyeceklerine pişman olacaktır.

Edward Scissorhands – Makas Eller (IMDB: 7,9/10)

edward-scissorhands

Edward Scissorhands’i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır. Fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da gebedir.

Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, tarzın usta isimlerinden Tim Burton üstleniyor. Klasikleşmiş bir modern çağ masalı olan Makas Eller, defalarca izlenebilecek türde bir film.

The Nightmare Before Christmas – Noel Gecesi Kabusu (IMDB: 8/10)

noel-gecesi-kabusu-1

Tüm dünyanın en büyük film-noir fenomenlerinden; deli-dahi Tim Burton’ın artık efsaneleşmiş sayılagelen yapımlarından biri: “The Nightmare Before Christmas” Filmde, Balkabağı Kral Jack Skellington’un hanedanlığı, Halloweentown’da geçen olaylar işlenmektedir. Kabuslardan fırlamış bir kasabayı andıran Halloweentown, cinler, periler, ruhlar, gulyabaniler ve yarasalardan oluşan “dinamik” bir nüfusa sahiptir. Jack’in yolu, bir gün Christmastown’a düşer. Bu tuhaf memlekete yaptığı bu ziyaret sonucu, bu tuhaf yerden çok etkilenir. Christmastown’da gördüklerine özenerek kendi şehrini de oraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerine geçen Jack, çocuklara kendince alternatif hediyeler dağıtmaya başlar. “Noel Gecesi Kabusu”, en iyi özel efekt dalında Oscar’a aday olmuş ancak ödülü kaptırmıştır.

Big Fish – Büyük Balık (IMDB: 8/10)

big-fish-20130410090632

William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için, aile evine geri döner. Gezgin bir satıcı olan babasını yakından tanımak için, efsanevi bir kişiliği olan adamın gençliğinde yaşadıklarına dair öyküler toplamaya başlar. Babasının yaşadıklarına dair efsaneler ve mitler, bir bulmacanın parçaları gibi yerine oturacak ve anlaşılması güç olan adamın yaşamını zaferleriyle ve zaaflarıyla ortaya dökecektir.

Daniel Wallace’ın kitabından uyarlanan bu yapımla Tim Burton her zaman olduğu gibi nefes kesici bir filme imza atıyor.

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytan Berberi (IMDB: 7,4/10)

sweeney-todd-the-demon-barber-of-fleet-street

Sweeney Todd İngiltere’de berberlik yaparak yaşamını sürdüren, çok güzel bir eşi olan, hayata umutla bakan bir adamdır. Fakat kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü vardır. Yersiz bir suçlama ile hapse atılır ve ardından sürgüne gönderilir. Hayatı darmadağın olan Sweeney Todd kurtulup geri dönmek ve intikam almak için yemin eder.
Yıllar sonra geri geldiğinde her şey çok değişmiştir fakat onu hatıralar içerisinde sabırla bekleyen biri vardır, Bayan Lovett.
Şeytan Berber, Bayan Lovett’ın da yardımıyla suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşecektir; bu arada kasabayı birbirinden güzel kek ve çörek kokuları kaplarken şüphelenmek kimsenin aklına gelmeyecektir.

1936 yılında oynanan bir Broadway müzikali olan Sweeney Todd: The Demon Barber of the Fleet Street’ten Tim Burton tarafından sinema perdesine uyarlanmış versiyonunda Şeytan Berberi her karakterin altından başarıyla kalkan Johnny Depp canlandırırken, ona Bayan Lovett karakterinde Helena Bonham Carter eşlik ediyor.

Corpse Bride – Ölü Gelin (IMDB: 7,4/10)

maxresdefault

1800’lerin sonunda Victorian kasabasında geçen filmde sosyetede adlarının geçmesini seven Van Dort ailesinden Victor ve para bulamazlarsa sokaklarda uyumak zorunda kalacak olan Everglot ailesinden Victoria nişanlıdır. Kendisini evliliğe hazır hissetmeyen Victor, korulukta bulduğu iskeletin parmağındaki yüzükle kendi kendine yüzük takma provası yaparken bir anda kendisini ölü gelin Emily ile evlenmiş bulur. Ve Ölüler Diyarı’na götürülür. Bu dünya her ne kadar eğlenceli olsa da Victor, Victoria’sına kavuşmak için elinden geleni yapar.

Ed Wood  (IMDB: 7,9/10)

ed-wood_1994-5

Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmen. Tim Burton, ikinci grupta yer alan bir yönetmen olarak daima ilhamları arasında tuttuğu Wood’un filmcilik serüveni üzerine bu filmi gerçekleştirdi.

Yapımda, Ed Wood’un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor. Hem Ed Wood’u tanımak hem de Burton’un başyapıtını görmek için kaçırılmamasında fayda var. İzledikten sonra sizde yazının başındaki sorunun cevabını bulacak ve muhtemelen ilk seçeneği eleyeceksiniz!

Big Eyes – Büyük Gözler (IMDB: 7/10)

big-eyes-resim

1950’li yıllarda çizdiği kendine has iri gözlü çocuk tablolarıyla tanınan Amerikalı ressam Margaret Keane’in, eşi Walter Keane ile yaşadığı güç mücadelesini beyazperdeye taşıyan film, Keane çiftinin aralarındaki iktidar gerginliğini konu alan biyografik bir uyarlama. Karısının göze çarpan yeteneğini ve ortaya koymuş olduğu orijinal eserleri satış stratejisi adına sahiplenen Walter Keane, para ve şöhreti yakaladıktan sonra eşi Margaret’ı gölgede bırakır. Yaptığı tabloların birisi için bile “Benim tablom!” diyemeyen Margaret, kocasının baskına karşı çetin bir savaş verecektir.

Tim Burton’ın “Ed Wood’dan sonraki en kişisel filmi” olarak yorumlanan filmin başrollerini Amy Adams ve Christopher Waltz paylaşırken, senaryo Scott Alexander ve Larry Karaszewski’ye ait. Filmin müziklerinde Danny Elfman imzası var.

Frankenweenie (IMDB: 7/10)

"FRANKENWEENIE" (L-R) VICTOR and SPARKY. "Frankenweenie" is a new stop-motion, animated comedy from the creative genius of director Tim Burton. Presented by Walt Disney Pictures, "Frankenweenie" opens in theaters on October 5, 2012. ©2012 Disney Enterprises. All Rights Reserved.

Victor, sevgili köpeği Sparky’yi aniden kaybedince, en iyi dostunu tekrar yaşama döndürmek için bilimden yardım alır ve başarır! Ama yarattığı Sparky orijinalinden birazcık farklıdır. Victor köpeğini evde saklamaya çalışır ama Sparky gün yüzüne çıkınca, Victor’ın çevresindeki herkes bu yeni yaşam ihtimalini keşfetmek için kapışır.

Stop-motion animasyonların babası Tim Burton’ın 1984’te çektiği 29 dakikalık kendi kısa filmi Frankenweenie’nin 2011 teknolojisi ile yeniden uyarlaması olan bu yapım, bir oğlan çocuğu ile onun köpeğinin sevimli hikayesini sinema perdesine taşıyor.
Fikir babası yönetmeni ve yapımcısı Tim Burton olan projenin senaryosu ise John August’a ait. Siyah-beyaz ve 3 boyutlu olarak çekilen filmin orijinal seslendirme kadrosunda Winona Ryder, Martin Short, Catherine O’Hara, Martin Landau, Charlie Tahan gibi isimler yer alıyor.

Sleepy Hollow – Hayalet Süvari (IMDB: 7,4/10)

crane0015

Ichabod Crane, kendini bulunduğu mevkinin düzenini sağlamaya atayan, esrarengiz bir adamdır. Bir gün yaşanan kanlı cinayet vakaları silsilesini çözmek ve sonlandırmak üzere Sleepy Hollow isimli bir kasabaya gönderilir. Tüm kurbanlar, kendilerine hiç merhamet gösterilmeden, kafaları bedenlerinden ayrılarak öldürülmektedirler. Tüm kasaba bu cinayetlerin bir hayalet tarafından gerçekleştirildiğini düşünmektedir. Ichahold, yaşanan bu tuhaf olayların sonunu getirmeye kararlıdır. Tim Burton’ın teknik dallarda Oscar adaylıkları da bulunan filminin baş rolünde, Johnny Depp bulunuyor.

Charlie and The Chocolate Factory – Charlie’nin Çikolata Fabrikası (IMDB: 6,7/10)

574856

Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka’nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı, kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. Şanslı 5 çocuk seçilir. Bunlardan birisi Charlie’dir. O fakir bir aileden gelen bir çocuktur. Diğerleri ile birlikte çikolata fabrikasını gezerler. Charlie’nin orada görecekleri onu çok etkileyecek ve Wonka’nın hayal alemine çekecektir.

Alice In Wonderland – Alis Harikalar Diyarında (IMDB: 6,5/10)

thumbnail_467834

Linda Woolverton’ın çocuk kitabından uyarlanan filmde 17 yaşındaki Alice, beyaz bir tavşanı takip edince kendini Harikalar Diyarı’nda bulur. Alice’i burada bekleyen en öenmli kişiler ise Mad Hatter ve Kırmızı Kraliçe. Johnny Deep ve Tim Burton’ı yedinci kez bir araya getiren bu filmde, “Alis Harikalar Diyarı’nda”yı Tim Burton yorumuyla izliyoruz.

Batman (IMDB: 7,6/10)

batman-1989-batman-confronts-the-joker

Batman’ın bulunduğu şehir sürekli tehdit altındadır. Suçlular ise genelde korkak ve batıl inançları olan insanlardır. Savcı ve komiser ellerinden geleni yapsalar da bu olayları durduramaz. Bu sırada şehrin milyoneri ve kadın avcısı Bruce Wayne, yanlışlıkla asit kazanına düşer ve Batman’in azılı düşmanı psikopat palyaço suç kralı Joker’e dönüşür. Bu olayları durdurmak için Batman ortaya çıkmak zorundadır.

9 (IMDB: 7,1/10)

338ccae68af4f5c42b793ee3bd775f1a

Yakın gelecekte tüm makineler insanlara savaş açtığı için insan nüfusu silinmeye başlar. Dünya yok olurken hayat bulan dokuz küçük, dikişli bebeğin hedefi de makinelerdir. Ve bunlardan 9, doğduğu zaman kendini kıyamet sonrası bir dünyada bulur. Diğerlerini ise şans eseri keşfeder. Saklanmanın boşuna olduğunu anlayan 9, diğerlerini de örgütleyerek arta kalan makineleri yok etmek için mücadele verir.

 

Zilan Doğan

Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.
Zilan Doğan

Ekleyen Zilan Doğan

aşka aşık, kendiyle barışık, az biraz inatçılığından muzdarip, her bulduğunu okuyan, her fırsatta ağız dolusu gülen, şükretmeyi bilen sıradan biri.

Yorumlar